Piano? AFSCHEID Fa. R. R. GANZEVOORT HAARLEM %U DJOtOA Co Komt U van BUITEN Den Haag sebelah rotan armbanden van 24 krts goud (mas kertas) Als ik aan het „afscheid" van mijn geboorteland denk, zie ik een twee ledig beeld. Twee keer nl. heb ik dit land vaarwel gezegd, maar de eerste maal bleek achteraf gelukkig niet de laatste te zijn.' Als veertienjarige jongen hoorde ik op een dag tot mijn schrik dat mijn ouders hadden besloten, het gezin van Indië naar Nederland te verplaatsen „vanwege de opvoeding van de kinde ren". De tegenwerpingen van mijn broers en mij tegen het ouderlijke plan hadden geen effect, 'zodat het onvermijdelijke zich ging voltrekken: het inpakken, het inleveren van onze buksen waarmee we zulke spannende jachtavonturen hadden beleefd, de vendutie die met weemoedige gong slagen het naderend einde aankondig de, het dagen lang vechten tegen de opwellende tranen om al het heerlijks dat ik moest opgeven. Toen kwam het afscheid van familie, vrienden en kennissen, van onze bedienden; de van al dezen begrepen niet dat een jongen van mijn leeftijd niet enthousi ast naar Holland ging „om te schaat sen en te genieten van de Europese heerlijkheden." Ik dacht hoofdzakelijk aan wat me lief was geworden en ik beleefde dat alles „voor het laatst": het ouderlijk huis, de weg naar het station, de bekende stadsbeelden. Dit blijkbaar finale maakte een deuk in mijn jongensgemoed, dat nog vol was van de blijde dagen in het onver getelijke jeugdland en het stemde me bijna vijandig teqen mijn onbekende „vaderland". Vele jaren later keerde ik naar het land van herkomst terug en uiteinde lijk nam ik zelfs weer mijn intrek in het ouderlijk huis, dat nu het mijne was geworden. Het weerzien van Indië riep emoties op; alle beschikbare tijd werd in die begindagen besteed met het op zoeken van oude bekende plekjes, die intussen ook hun veranderingen had den ondergaan. Vele jaren verstreken; de oorlog kwam en ging heen, maar het Indië van ons aller herinnering zou niet weerkeren. De volgende jaren brachten hoop maar ook twijfel. Zou het ons toch nog gegeven zijn, in het veranderde Indo nesië te blijven? Misschien wel, maar hoe lang? Meer en meer Nederlanders „repatrieerden" en bij elk vertrek brokkelde er iets af van het beeld van onze wensdromen. In 1957 bleek steeds duidelijker dat ik me ten twee den male moest voorbereiden op het niet te vermijdene. De geleidelijke af takeling van het steeds minder ge tolereerde bestaan dat de overge bleven Nederlanders leidden ging over in een „break-down" tegen het eind van het jaar. Zoals zovelen, besloot ik te capituleren voor het onstuitbare. Nu was het pas ernst met het „alles- voor-het-laatst". De mooie grote tuin, waarin oude bomen nog getuigden van de kinderjaren van mijn broers en mijzelf en waarin mijn vrouw en ik onze kinderen hadden zien op groeien, dat oude huis met zijn her inneringen die zich over bijna een halve eeuw uitstrekten, maar waarin we ook de grondslag hadden trachten te leggen voor een nieuw bestaan, dit alles en nog meer zou nu voorgoed uit ons leven verdwijnen. Ontroerde Indonesiërs kwamen ons bezoeken. Zij hadden gehoord van ons voorgenomen vertrek. Maar dat was toch niet waar? „Jullie toch niet?" meenden zij. Ja, we hadden ons voor al de laatste jaren met overtuiging ingezet in die laatste wanhopige wedstrijd tussen enerzijds (extreem?) Indonesisch nationalisme en ander zijds het eerlijk pogen van ons, de laatsten der voormalige „kolonisten" om met begrip voor de redelijke aspi raties van een vrijgeworden volk toch de eigen carrière te vervolgen. We trachtten onze bezoekers uit te leggen dat er geen keus meer was. Daarna kwam de aftocht, op een Engels schip, dat zich over een troep je evacuees had ontfermd. Voor het laatst zagen we vóór Priok de eilandjes liggen, die ik bij mijn terugkeer naar Indië, 25 jaar tevoren, juichend be groet had. Het woelige, opstandige Djakarta week langzaam terug uit ons gezichtsveld. Het was volbracht. En ik dacht aan de titel van de film die ik kort tevoren had gezien in het Ban- doengse „Elita" (of was het de naam van het lied dat erin werd gezongen?): „The River of no Return". DEEPEE ZOEKT U een mooie, gave, bespeelde Volledig gereviseerd Levering franco door geheel Ne derland met 5 JAAR GARANTIE. I Betaalbaar in termijnen, zulks in overleg. Te bevragen: Westerhoutpark 11 Telefoon 023- 19480 lllllllllllllllllllllll rniilllllliniinnii-vr iiiüNiimiimniinniiiiiiniiiiii liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers van 22 karaats goud polshorloges Wij betalen, bij aankoop vanaf f 200,de reiskosten voor één persoon geheel terug I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüJimiriiiiiiinuiiHiiiinitiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiuiuimiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 11

Tong Tong | 1969 | | pagina 11