DE GALG Abonnees Amerika! O VILMA Soesah voor Tong-Tong Pasar Rombeng Wij hebben in totaal twee telefoon tjes gehad van lezers, die informeer den of er op onze redactie ook brieven of artikelen waren binnengekomen over de "oorlogsmisdaden in Indonesië", waar de Nederlandse pers en publici teit zo vol van stonden. Het is voor alle lezers misschien interessant om te weten: over dit onderwerp zijn bij ons nul brieven binnengekomen. Onbewust of bewust heeft onze le zerskring dus gehandeld naar de woor den van de Indonesische ambassadeur in Den Haag die (desgevraagd door de Nederlandse pers) antwoordde: "Wij Indonesiërs hebben geen behoefte aan het oprakelen van het verleden of het openbaar maken van oude rapporten". Oef oef! Al die pagina's vol indruk wekkende scheldpartijen in de kranten, al die bittere en valse TV-woorden in onze huiskamer! Tweeduizend jaar ger leden hadden de oude klassieken maar drie woorden nodig: "scelerata insania belli" (de misdadige waanzin des oor- logs) en de Fransen van vandaag maar zeven woorden (a la guerre comme a la guerre) om dieper tot de kern van de zaak door te dringen...en er verder dus geen woord meer over te verspil len. Hoe droevig en beschamend doet daarnaast aan al het "Sinterklaas en Zwarte Piet"-geoordeel in het land van Ot en Sien! Want wie met de verse lessen van de politionele acties in het geheugen en de dagelijkse nieuwsberichten van toenemende criminaliteit in vredes- Europa voor ogen, denkt aan wat een nieuwe oorlog ons zou kunnen brengen, huivert voor het lot van onze kinderen en kleinkinderen. Wanneer leren wij het ruziën af (waardoor NOOIT IETS schoongemaakt wordt, in tegendeel steeds meer kwaad ontstaat) en ma ken we hier en nu schoon? Het is alsof dat bekende Nederland se spreekwoord meer een vloek dan een spreekwoord is: "Het is boter aan de galg gesmeerd", omdat het boter- smeren aan galgen even raadselachtig nutteloos is als al dat geschimp en gescheld in de pers, maar de galg al tijd blijft wachten. Altijd. Op telkens weer nieuwe medeburgers die opge hangen moeten worden. Voor elk ver meend of echt vergrijp. In de zestiende eeuw waren er in Holland zo'n 340 galgenvelden. Nu zijn er 3 miljoen TV-galgjes in Holland. Want elke avond als je de TV aanzet kan je weer verwachten dat er iemand bungelen zal. Na de politionele-acties- heibel wie is er dan aan de beurt? T.R. Mocht U het nog niet weten: U kunt uw abonnement heel makkelijk betalen door ons een gewone check van uw checking- account (personal check) op te sturen. Een gewone postal mo ney order accepteren onze Ban ken of het postkantoor echter NIET. Wilt U dus gebruik maken van een money-order, please vergeet er dan niet de beambte op te wijzen dat het een FO REIGN money order moet zijn, dus voor een betaling buiten Amerika. Zeepost per jaar 9. Luchtpost 12. Tip: neem voor die drie dollar meer een luchtpost-abonnement, U bent dan dichter bij het nieuws en wanneer er een exemplaar verloren is gegaan of wanneer er iets mis is met de bezorging, dan kan de fout gauwer worden hersteld. ATTENTIE: vergeet U het toch niet, voor een ontbrekend exem plaar kunt U altijd bij Marijke/ Roy Steevensz. 12255 Allard str. Norwalk, Cal. 90650 terecht. Vraagt U het hun, U wordt dan veel vlugger geholpen, dan door te schrijven naar Den Haag! De nieuwste uitgave van de Moesson Reeks verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong 5,90. Jeugdherinneringen spelend in de ty pisch Vorstenlandse sfeer. Het vorige nummer was een week te laat. De drukkerij heeft ons weer eens lelijk in de steek gelaten. Vergeet Uw eigen ongerief en ongenoegen. Denk aan de lawine van telefoontjes en brieven op onze redactie, die ons ge woon "bijna dol" heeft gemaakt. Denk aan ons ontspoorde werk op de re dactie, dat we langzaam moeten "bij trekken". Daarom ook zijn dit en het volgende nummer kleiner. Het gaat niet alleen om ónze moeilijkheden alleen, maar ook die van de schijven waarop we mee draaien: zetterij, drukkerij, binde rij, expeditie, enz. enz. Waar we altijd volle prijzen betalen voor geleverd werk, en nóg te kort gedaan worden. Oef, teroespoekoelen is véééél moei lijker dan U denkt... Ook dit jaar zal hij op de pasar malam niet ontbreken: onze gezellige, rommelige Pasar Rombeng. Met prijzen van goedkoop tot tegeef voor leuke, lieve, gekke, praktische en zeldzame dingen. Voor haar die op een echt koopje uit is, voor de verzamelaar, voor de tiener die van iets geks-ouderwets houdt, er zal weer keus te over zijn. Dat wil zeggen, dat hopen we! Die hoop kunt U helpen opbouwen door nu al thuis af en toe in die volle kast te duiken om te zien of er niets is dat U kwijt wilt. Of kwijt moet, van wege de volheid natuurlijk. Boeken, platen, klein glaswerk, aar dewerk, byouterieën, bruikbare huis houdelijke apparaten, schilderijen, kleedjes, etc. etc. De vodden- of vuilnisman neemt het misschien gratis-voor-niks-mee, maar als U het aan onze Pasar Rombeng verkóópt dan worden er op z'n minst 3 partijen beter van: Uzelf, Tong Tong (we vullen er onze pasar mee) en de gene die het artikel weer koopt straks. Helpt U mee met onze pasar rom beng? Verzamel nu alvast in een doos wat U straks wilt afstaan of verkopen. Eind mei is de sluitingsdatum, voor die tijd herinneren we U nog wel eens. U hoeft niet telkens wat te brengen of te sturen, maar doe alvast apart. We kunnen van alles gebruiken, GEEN GE DRAGEN KLEDING, GEEN GROTE STUKKEN EN HUISRAAD. Schrijf ons eerst om te vertellen wat U hebt. Als het veel is, dan kunnen we de verzending of het ophalen be spreken. Helpt U mee? Lilian Ducelle

Tong Tong | 1969 | | pagina 3