H. F. K. DOUGLAS Radio Bolland GERRIT DE RAADT Op 23 december 1968 overleed te Rijs wijk op 88 jarige leeftijd HENRY FRE- DERIK KAREL DOUGLAS (12.12.1880 geb. te 's-Hertogenbosch). Aanvankelijk voorbestemd voor een opleiding aan het Kon. Inst. v.d. Marine te Den Helder, studeerde hij af aan de Hogere Landbouwschool te Wagenin- gen. Hij speelde hier in de voetbalclub "Vitesse" en was o.a. bevriend met de later bekende Soerabajaan Mariano di Calouta. Kwam in 1899 aan in Indië en werd planter in de koffie-cultures te Tsjumbuluit bij Buitenzorg, waar zijn moeder W. C. J. Brumsteede vandaan kwam. (Familie van de bekende Haag se reclame-ontwerper Emile Brumstee de). Douglas was betrokken bij de bouw van de brug over de Tjiliwung in Buitenzorg (Bogor). Hier leerde hij Dinger kennen, die hem opleidde tot chemiker. Als zodanig stapte hij over naar de suikerfabriek PAGOTTAN bij Madioen waar, hij op 15.11.1904 trouwt met Henriëtte Ferdinande v. d. Bos, dochter van de hoofdonderwijzer en zuster van Karei, administrateur van WONOLANGAN en Hendrik, resident van Madioen. Ze was door haar moe der nog geparenteerd aan de Soeraba- jaase geslachten: van Ghert en Kries- feld. Van Dinger is bekend, dat hij begraven is op een eigen eiland in een meer bij Malang. Hij vestigde zich in 1905 met zijn vrouw als administrateur van de suikerfabriek KENDING, welke met WONOLANGAN behoorde aan de Ned. Indische Escompto Bank later de Cultuurbank. Na een eerste verlof in 1916, nam hij in 1918 node afscheid van zijn geliefd Indië, hierbij kreeg hij de eervolle opdracht de terugreis te maken met zijn gezin als vertegen woordigervan de Java Suiker Industrie. De opzet was dat hij daarbij de voor naamste suikerlanden zou bezoeken. De reis begon met de s.s. "Rembrandt" van de Stoomv. Mij "Nederland" uit Tg. Priok. Hij vertelde altijd dat hij door zijn trouwe kokki en baboe en djongos helemaal vanuit Kending naar boord werd gebracht! Het schip raakte verzeild in 'n typhoon en was 4 dagen zoek. Daarna werd de reis vervolgd naar Nagasaki, Yokoha ma en Tokyo waar ze op 11 november 1918, de wapenstilstandsdag aankwa men. Hij bleef 2 maanden in Japan en ging toen naar Manilla (Philp.), Hawaii (Honolulu), waarna hij na een 1 mnds verblijf in de Ver. Staten aankwam. Toen ging het van S. Francisco naar New York via de Niagara Falls en Salt Lake City. In New York ging de familie a/b v.d. s.s. "Veendam" (Hofl. Amerika Lijn). Zo kwam hij dan na 20 jaar terug in Nederland, waar hij zich vestigde in Den Haag. Hier werd hij door de hr. Hieronymus en de fam. Eilbracht be last met het adviseursschap van SU- MOBITO (tussen Solo en Djokja). Na derhand werd hij directeur-bewind voerder van deze onderneming. Hij gaf ook zijn medewerking aan de bladen "Riet en Biet" en het Financiëel Dag blad. Aan het eind van de 2e W.O. verloor hij zijn vrouw en verkreeg hij"" het Belasting-Consulentschap en ging hij lesbeven voor o.a. de Shell in Spaans, Portugees en Esperanto. In het laatste deel van zijn leven verdiepte hij zich in het wezen van de ISLAM en de andere Religies. Hij leerde hieruit een grote verdraagzaamheid die hij ook steeds onderwees aan een ieder die naar hem luisteren wilde. Hij beijverde zich ook voor het eerher stel en de opheffing van de banvloek van Baruch d'Espinoza of korweg Spi noza. Over wie hij contact had met Ben Goerion en verscheidene vooraan staande Joden in Nederland. Voor Spi- We hebben nooit een levensbeschrij ving van hem gehad, maar zó is (vooral voor de Indo-groep) zijn naam jaren lang op ieder's lippen geweest, dat we zijn portret in Tong Tong niet missen kunnen: Gerrit de Raadt (rechts) gefotografeerd met een vriend en motorrijder Helm- sing, NATUURLIJK op Norton! De drie terreinen waarop alle branië Indo's uit de 20'er, 30-er jaren zich hoopten te onderscheiden, waren voet bal, jagen en motorrijden. Gerrit de Raadt onderscheidde zich op alle drie tegelijk en nog wel het meest op het terrein van de motorsport. Overal in Indië waar het harde mitrailleurgeratel van Nortons de slome Indische rust verstoorde van de asfalthoofdwegen noza werd een gedenksteen onthuld bij de Nieuwe Kerk in Den Haag. Zo kwam dan aan zijn welbestede le ven, dat zo veelzijdig was, op 23.12.'68 een einde. Dat hij moge rusten in vrede. A'dam, 29.1.1969 P. Douglas Stationsweg 143 tel. 070-60.17.03 Stationsweg 77 tel. 070-60.15.12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 - 86.32.01 VOORBURG Specialist in originele krontjong en game- 0 lan platen. Binnenkort een nieuwe L.P. uit o Indonesia: Dian Irama orkes M. Wiromo. 0 Nummers o.a.: Krontjong air mata, Stambul o Djauh di mata, Sajang si nona etc. Alleen in een onzer 3 zaken te koop. Grote sortering Hawaii, Country Western en Top Hits. DUAL 1010 platenspelers met voet en kap van f 210,voor f 175, Los voor inbouw van f 163,voor f 139, Radio grammofoonmeubels GRUNDIG met kortingen van f 100,tot f 200,in onze toonkamers: Stationsweg 143 en Herenstraat 157 Voorburg. af tot de verste jacht-binnenwegen toe daar dachten jongelui aan Gerrit de Raadt. Hij heeft het "op geijkte wijze" (dus als ambtenaar of "prèman") nergens uitzonderlijk ver gebracht,, maar hij was ook een uitgesproken vrijgeest. En bovendien een man die méér leefde met daden dan met woorden, meer met prestaties dan met diploma's of con duces. Hij kwam door een jachtongeluk om het leven, maar zijn naam leeft nóg, overal waar Indo's met vonkende ogen praten over "toen froeher..." 4

Tong Tong | 1969 | | pagina 4