€)de SCHONE LEI TOKO EN BOEKHANDEL Door ernstig personeelstekort kunnen bestellingen bij toko en boek handel Tong Tong niet zo vlot als normaal worden uitgevoerd. Rekent U op minstens een week voor U de bestelling in huis hebt? Mocht U dringend een artikel snel willen hebben, zet U dan met grote letters "PERLOE" op de bestelling? N.B. Zoudt U er een gewoonte van willen maken per giro te bestellen? D.w.z. de bestelling op een giro schrijven (de achterzijde laat genoeg ruimte) en deze naar Tong Tong te sturen inplaats van eerst naar het girokantoor. Wij nemen de bestelling over, maken die in orde en zenden dan de giro ter incassering verder. Deze procedure spaart U veel tijd en is voor ons ook makkelijker. Kan natuurlijk alleen als U een eigen giro-rekening hebt! Dank voor Uw medewerking! ADMINISTRATIE TONG TONG Prins Mauritslaan 36, Den Haag giro 6685, tel. 54 55 00 Van een geamuseerd in de Neder landse pers rondkijkende lezeres kre gen we drie knipsels toegestuurd, die er, bij elkaar neergezet, inderdaad "enorm geestig" uitzien. Hier zijn de koppen: a. PvdA-afdeling tegen Van Heutz- monument ("het monument houdt schrijnende her inneringen levend aan een koloniaal systeem en past niet meer in het hui dige stadsbeeld"), b. Wertheim weigert met Indonesi sche minister in één forum te zitten ("minister Frans Seda maakt deel uit van "de regering van het generaais- regime" dat in dit opzicht op één lijn te stellen is met Griekenland onder de kolonels"), c. Soeharto slaat Nederland over ("volgens welingelichte kringen heeft de Ned. regering de president verzocht zijn bezoek aan Nederland uit te stel len tot na het referendum in West Irian"). "Misschien zie ik het allemaal fout", zegt de inzendster timide, "maar naar mijn bescheiden mening is er op de "schone lei" een enorme vogelp van Nederlands fabrikaat neerge daald!" Vooral dat "neerdalen" vinden we kostelijk: klinkt plechtstatig, cultureel, patroniserend, zelfingenomen, heilig. Wat we ook allemaal zijn, hoor! O zo! Vervolg van pag. 16 Nu schijnt die voorspelling van de wereldondergang in 1881 een "practi cal joke" te zijn geweest van zekere grappenmaker, Charles Hindley, die in 1862 een oude levensbeschrijving van Mother Shipton uit 1684 (van Richard Head) opnieuw uitgaf, doch in de pro fetieën hier en daar heeft veranderd, zodat ze geschikt werden voor de 19e eeuw. Het lijkt ook niet toevallig, dat het laatste feit, waarop in duistere woorden wordt gezinspeeld, de Ame rikaanse Burgeroorlog, tussen de Noor delijke en Zuidelijke Staten is, die in 1861 uitbrak. Deze Charles Hindley heeft echter met zijn mop heel wat onschuldige lieden de doodschrik op het lijf gejaagd. Echter nog steeds worden de profe tieën van Mother Shipton Charles Hindley bij de Dropping Well te Kna- resborough verkocht. De schijnbaar zo nuchtere Britten hebben soms een merkwaardige neiging naar het boven natuurlijke. PASAR ROMBENG! We zamelen weer oude maar nog goed bruikbare spulletjes in voor onze gezellige pasar rombeng op de a.s. Pasar Malam. Alles wat U kwijt wilt verkopen of weggeven aan boeken, snuiste rijen, huisgerei, enz. enz. (géén kleren) alvast verzamelen en even opgeven aan ons. Als U het direct wil komen brengen, mag ook. Eventueel prijzen erbij zetten met een lijstje en uw vol ledige naam en adres. Is het veel en woont U in Den Haag, dan kunnen we misschien een regeling treffen voor ophalen. U kunt barang binnenbrengen tot en met 1 juni a.s. Daarna liever niet meer, want dan hebben we het ontzaggelijk druk met andere zaken. Zet U op alle zendingen duidelijk: Pasar Rombeng Prins Mauritslaan 36 Den Haag. BRIEVEN LEZEN Brieven lezen is toch een hoop boe iender en leerrijker dan het lezen van boeken. Vooral als je de verzamelde Brieven van Walraven leest. Nét alsof je de brieven van Tong Tong-ers leest. Niet om de politieke instelling natuur lijk (en Walraven was een behoorlijk "pedes" heerschap!), maar om alle In dische portretten en landschapjes die je erin vindt. Jammer dat het boek zo duur is (bij Tong Tong: 30,15 incl. porto en BTW!), maar anders raad ik U betoel aan om ervan mee te proeven. Je leeft zo méé met die brieven weet U. En U kunt beamend het hoofd knik ken of protesteren, maar het totale beeld is helder en het betoogde is teroes- terang. En dan kan je nog eens vergelijken "toen froeher" met nu en tot een eigen oordeel komen of we vooruit gaan in deze wereld. Of achter uit... aan de TONG TONG, Het Enige In dische Blad Ter Wereld, ter gelegen heid van haar 12'/2-jarig bestaan. Twaalf en een half jaar is het geleên Dat de eerste TONG TONG verscheen; Toen nog "DE BRUG" geheten Zoals velen nog wel zullen weten. In haar nog zo korte bestaan Heeft zij menige storm doorstaan; Maar geen storm kreeg haar klein Dank zij T.R., haar kundige kapitein. Geassisteerd door zijn kleine, toegewijde staf Die aan de goede zaak reeds zoveel gaf, Wil T.R. het Tong Tong-schip laten blijven varen Ondanks de vele haar omringende gevaren. Dit heeft een grotere kans van slagen Indien wij allen daartoe iets bij willen dragen; Doe daarom allen dadelijk met hem mee Door te zorgen voor een nieuwe abonnée. Dan zal het Tong Tong-scheepje niet vergaan Maar nog lang met varen door blijven gaan; Tot groot genoegen van heel veel mensen Die haar het allerbeste wensen. W. H. M. Ik dank W.H.M. Met geroerde stem. Vaar met mij nog veel jaren voort Met sambal, trasie en peteh aan boord! T.R. 17

Tong Tong | 1969 | | pagina 17