LANGS TIJGER PADEN Lex Denninghoff Stelling n.v. Azië Zwitserland Technisch Bureau HENNEMAN Handel Mij. Sinds 1916 om en sloeg dwars door de drijvers heen die niet anders dan met speren gewapend waren. Hij maakte een grote, omtrekkende beweging en raadt eens wat de slimmerd daarna deed? Hij koos de grote weg, wellicht omdat hij dacht dat daar geen gevaar in school omdat de jagers in het veld waren. In werkelijkheid was er wel degelijk een jager, maar die hield zich onledig met...het repareren van zijn scooter. De babi passeerde hem op nauwelijks drie meter. Geschrokken deed hij een tijgersprong naar zijn geweer ik be doel de jager uiteraard legde aan en schoot. Klik deed de spuit, want hij was niet geladen. Weer was de zwartkiel de dans ont sprongen. Eindelijk... Na deze (mislukte) drijf liet de rakker zich twee weken niet zien. Herhaaldelijk ben ik nagegaan of er iets veelbelovends te bespeuren was, maar zonder resultaat. Eindelijk, na zeker een halve maand: prenten. En wel de mij nu zeer be kende, van uitzonderlijk groot formaat. Rondneuzend merkte ik, dat meneer zich een andere schuilplaats had ge kozen en ook van loop was veranderd. Alle vorige lopen negeerde hij, maakt nu een omtrekkende beweging om de ketella-tuin en komt deze tegen de wind in binnen. Mijn hele hart haakte naar goed maan licht. Avond-in, avond-uit zat ik het maanmannetje te observeren, alsof het een buitenwereldlijke satelliet was. Toen vond ik (het licht) welletjes, 's- Avonds vertrok ik met jachtvriend Tan naar de plaats. In plaats van de lamp had ik mijn 6x kijker op mijn trouwe Mannlicher gemonteerd. Ik zou des noods tot de morgen blijven zitten. Ongeveer 500 meter waar ik mij zou gaan posteren, stopte ik de Volkswa gen, we gingen toen beiden onze plaat sen bezetten. Heel voorzichtig lopend, kwam ik ein delijk waar ik wezen wilde. Tan sloot een "galoer" verder af. Ik bukte mij om mijn klapstoeltje neer te zetten, toen...kratakkk, krak,krak,krak. Als 'n stalen veer schoot ik omhoog. Verdo rie, zat ie er nu al? Duidelijk kon ik het gesmak opvangen van de plaats waar meneertje aan de maaltijd was. Mijn geweer was nog niet eens ge laden. Ik keek naar de tuin om de afstand te schatten. Die was ongeveer 100 meter. Om de paar minuten viel er een ketella (cassave)boompje om, kennelijk door de rakker uitgegraven en meegesleept naar de bosrand. Hier deed hij zich dan op z'n dooie gemak aan de sap pige wortels te goed. Heel voorzichtig maakte ik de grendel van m'n geweer open, schoof mogelijk nog voorzichtiger drie patronen erin en liet toen één slanke "pil" in de ka mer glijden, het ding in stilte veel ge luk toewensend. Wel een uur heb ik het gedoe met de ketella-aanplant door mijn kijker ge observeerd. Schieten dorst ik niet, want misschien dat ik een betere ge legenheid kreeg. Toen, een gegrom en een monsterachtige zwarte rug ver scheen half boven de alang-alang, zich schuins voor mij langs bewegend. Het gras zwiepte heen en weer als door de wind veroorzaakt. Ik begon plotseling te beven. Ik rilde alsof ik malaria had. Toen onderkende ik het gevoel: ik had inderdaad koorts de jachtkoorts. Het "drama" ging zich voltrekken. Ik wist dat ik deze kans niet mocht missen. Daar liep hij, de reus, de geslepene: mijn nachtmerrie. Drie maanden lang was hij mij te slim af geweest en kennelijk ook verschillende andere ja gers honderden liters benzine en een bijna evengrote hoeveelheid trans piratie had het me gekost om dit mon ster onder schot te krijgen. Nu was het zo ver. Het ogenblik waar ik dag-in, dag-uit, nachten lang naar had gesnakt, was aangebroken. Nu zou hij me niet meer ontsnappen. Hij liep schuins voor me heen, op ongeveer 80 meter, zich van geen onraad bewust. Langzaam hief ik de Mannlicher op, na er een laatste, bijna smekende blik op geworpen te hebben. De veilig heidspal werd omgelegd, zacht, oh zo zacht. Kijken. Neen, de beer had niets gehoord. Toen mijn wang tegen de kolf lag en ik het beest in mijn zes maal vergrotende kijker zag, stokte mijn adem. Wat een kanjer! Allicht, door de kijker was hij als het ware op nog geen 15 meter voor me ge komen. De versneller gaf bij het overhalen naar m'n gevoel een lawaai als een oordeel. Maar weer had de zwarte krachtpatser niets gehoord. Of toch. Ja, hij stond stil. Moest ik juist hebben. De rechtopstaande pijl van de reticule in de kijker beweegt toch al zo erg, te meer uit de vrije hand. Toen: het schot, de klap van de trappende 8x56 tegen m'n schouder. De zwarte rug was weg, maar diep, nijdig gegrom, geschreeuw bijna duid de erop dat ik geraakt moest hebben. In de haast om te gaan kijken, vergat ik helemaal m'n geweer te herladen. Achteraf besefte ik, hoe gevaarlijk dit kon zijn geweest. Maar daar lag hij, de kanjer. Hij pro beerde nog op z'n achterste lopers te gaan staan, maar dat was de laatste beweging van z'n leven. Vlak daarop rolde hij opzij. Het werd stil, de rust van het veld keerde weer. De reus was geveld. Ik reed de auto zo dicht mogelijk tot de plaats, maar op ca. 90 meter werd het te drassig. Tan en ik hebben toen geprobeerd om hem te slepen. Bela chelijk. We hadden net zo goed een olifant kunnen proberen weg te krijgen. Gelukkig brachten voorbijlopende Pa poea's uitkomst. De kap van de Volks wagen ging open en langs twee boom stammetjes, al duwend, trekkend en rukkend kregen we de beer er in. De afstand tot Hollandia-Binnen, ca. 25 km. werd afgelegd in bijna anderhalf uur. Soms moest ik stapvoets rijden, omdat in de bochten de banden tegen het spatbord schuurden. Maar we kre gen hem thuis en deze allereerste foto in ons Jagersblad mag er een kleine getuigenis van zijn. De getuigenis dat het inderdaad een reus was die geveld werd. Al heeft menige huisvrouw liters petroleum moeten verstoken om het vlees wat malser te krijgen.... Mag in geen bibliotheek ontbreken f 6,20 0,45 porto. SANITAIRE INSTALLATIES, TEVENS GASFITTERS ELECTRISCHE-, CENTRALE VERW ARMINGS- EN specialisten in onderhoud en vernieuwingen van installaties in reeds bestaande huizen. Volledige garantie, prijs offerten. Atjehstraat 68- 72 Den Haag Telefoon 55 03 00 (3 lijnen)

Tong Tong | 1969 | | pagina 19