TOEVAL van tijd en ruimte brieven van tijd en ruimte brieven van tijd O VILMA 4 In de grote en duidelijke voortgang van het Leven langs goed te begrijpen lijnen en via kloppende berekeningen spelen de kleine toevalligheden geen rol. Men praat er over als over "iets geks" en vergeet ze meestal gauw weer. Het toeval is in alle grote filosofieën van de moderne tijd een veronachtzaamde on benulligheid, waar alleen maar een ononderzocht en ondoordacht naampje voor bestaat: Toeval. En waar men verder schouderophalend aan voorbij gaat. Toch, als we alleen al in ons eigen leven en de levens van onze naaste vrienden die toevalligheden wat op merkzamer bestuderen, en als we in de historie van de mensheid niet te vlug heen stappen over die nooitgedachte "toevalligheden" van soms maar één seconde, die vaak alleen maar "idiote vergissing" zijn, staan we verbaasd hoe vaak ons leven (en ook de be schaving) telkenmale door zo'n toeval radicaal van richting veranderd of door een wonder gespaard is. En dat nóch welk mens ook, welke periode in welke historie ook, zich ook maar bij bena dering een voorstelling kan maken van de loop der gebeurtenissen als dat "stomme toeval" niet had plaatsgehad. In feite heeft elk toeval een weder geboorte veroorzaakt en is de loop van elk mensenleven en elke beschaving een reeks van hergeboorten, die hun ontstaan te danken hadden aan zo'n toeval: de ontmoeting van een wild vreemd persoon die je in nieuwe mi lieux bracht of tot nieuwe studies, het vinden van een verloren brief of boek, het missen van een trein, het stilstaan van een horloge, het inslaan van een verkeerde straat, 't verkeerd verstaan van een mededeling, een geschampte kogel, het vallen van een gevelsteen of het uitglijden over een pisangschil, het verstrooid laten liggen van een steen op 'n lichtgevoelige plaat (waar door het radium ontdekt werd), het slordig ophangen van een misdadiger of per ongeluk overhalen van de trek ker van een geweer, het geven van een injectie uit een verkeerde ampulle, een insect in je oog, of een trilling van het ooglid die aangezien werd voor een knipoog...enz. enz. enz. Pas wie probeert een beetje conse quent alle voorbeelden van toeval uit eigen of nabij leven op te tekenen, de vele toevalligheden uit de historie, de physica, de medische wetenschappen, enz., komt tot een ontstellende ont dekking: de hele wereld van dit mo ment is ontstaan uit een vrijwel on overzienbare serie "krankzinnige toe vallen", waarna inderdaad telkens weer het leven het een of andere "normale" patroon volgde, maar dit patroon zou er nooit geweest zijn, als dat onbe nullige toeval er niet tussen oeweest was! M a w. wat er in het hele leven Ionisch en samenhanoend uitziet, is niet logisch en vanzelfsprekend. Met nog weer andere woorden: we leven in een wereld die van de kleinste bouwsteen af tot de groot ste architectonische structuren toe te danken is aan "Het Toeval". Dit alles wat we om ons heen zien, is NIET te danken aan een "machinaal constructieve" geest, aan vaste me thodiek of systematiek, maar aan 'n nog steeds ongepeilde en onbegre pen wonderlijke "speling van het lot", die zich parallel ontwikkelt naast onze "bestuurde en bereken de" activiteiten en deze activiteiten voortdurend beinvloedt. Vergeet dat "Toeval" alleen een ge vallen steekje is in een breipatroon, waar men lekker netjes overheen breit! Structuren en zelfs "infra-struc- turen" (een nieuw ontdekt woord, dat thans in ieders mond ligt) kunnen door het Toeval zó radicaal worden veran derd, dat we eigenlijk continu verbaasd moeten zijn dat de wereld vandaag zo is als ze zich "vanzelfsprekend" aan ons voordoet. En morgen een geheel De nieuwste uitgave van de Moesson Reeks verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong 5,90. Jeugdherinneringen uit het oude Djocja. andere kan zijn, omdat b.v. een idioot bij toeval knoeit met een passer, een obat of een weggegooide korst brood. Angstaanjagend, ja? Het is gelukkig slechts aan wei nig mensen gegund zó lang en zó diep over het Toeval na te denken, dat zij zich ten volle bewust zijn van haar absolute onmetelijkheid en belangrijk heid. Dat deze weinige mensen bij dit besef niet bang zijn heeft me vaak verwonderd, maar de oplossing ligt voor de hand: wij mensen zijn immers allemaal niet alleen door Toeval ont staan, maar zijn zelfs "het vleesgewor den toeval" zelf! Als we immers nagaan dat bij de gemeenschap van een man met een vrouw niet minder dan 250 millioen spermatozoïden een "keus moeten ma ken" uit 250.000 vrouwlijke eicellen (en alleen maar één ontmoeting van deze ontelbare mogelijkheden wordt werke lijkheid!), als we verder nagaan dat onze lichamelijke en geestelijke vor ming bepaald worden door de combi naties van de mannelijke en vrouwelij ke chromosomen, met een keuze uit niet minder dan 8.388.608 combinaties en dat er per chromosoom 1.250 genen zijn die onze erfelijkheid (mede) bepa len, dat tenslotte alles gebeurt volsla gen buiten onze bewustheid en welke "bestuurbaarheid" ook, dan begrijpt U wel dat elk mens uit chaos geboren is en alleen door een wonder is wat hij is. En niet alleen geboren is uit toeval, maar Toeval IS. Daarom zijn wij niet bang voor het Toeval. En waarom zouden wij dan bang zijn voor het toeval dat de wegen van 3'/2 miljard mensen op de aarde beinvloedt? We snappen er (natuurlijk) alleen geen lor van. We praten de kleine toevalletjes in het leven weg en bemoeien ons alleen met de dingen die volgbaar en begrijpelijk zijn en proberen daarmee Het Leven (en de Dood) te begrijpen. Alleen de diep ge lovige mensen en zij die mystiek den ken, zijn zich min of meer bewust van het feit dat Leven Het Kenbare PLUS Het Toeval. En misschien zou het hele mense lijke leven veranderen als we eens be gonnen aan een studie van het Toeval: al die toevalsverschijnselen zorgvuldig zouden opschrijven, vergelijken, be studeren om bepaalde wetmatigheden te ontdekken in het Toeval. Wie van de moderne mensen durft dat aan? Kan dat aan? Als je als mengbloed opgegroeid bent met mythologieën van het Westen Lees verder volgende pag.

Tong Tong | 1969 | | pagina 4