Radio Bolland <zL)jarak planten Vrouw Vandaag 1970. Zij mag alle beroepsopleidingen vol gen, die er voor een vrouw mogelijk zijn. Het is fijn om typesnelheid te heb ben en in staat te zijn een tabel be hoorlijk op papier te zetten. Het is heerlijk om een man te helpen om zijn werk goed te doen, want als zijn werk goed gaat, gaat het jou ook goed. Méér salaris voor hem, méér salaris voor jou. Langzaam groei je in de za ken van zijn werkgebied. Zal die aan koop lukken? Werkt de installatie? Zul len we het garantiecertificaat krijgen? De goedkeuring van de overheidsin stantie. Een telex opstellen, die straks door kabels kilometers en kilometers onder de grond wordt gezonden. Of bellen met een Europese hoofdstad. In de kamer van je chef een vergadering. Gebrom van mannenstemmen, heftige beweringen, schetsjes op ruitjes pa pier voor een produkt dat gemaakt wordt. Catalogi met de wonderlijkste werktuigen. Te leven tussen mannen, die verantwoordelijkheid dragen, mede werkers kiezen, met materialen over vloed en geldbesteding werken en soms beseffen dat een Goede secreta resse Goud waard is. Je bent een me dewerkster, geïntegreerd in een pro ject, je schept goede sfeer, verstand houding, je chefs voelen zich niet meer alleen en delen vertrouwelijk hun moeilijkheden mede. Als jij moeilijk heden hebt en ze zouden je gemak missen, dan komt hun gemakzucht wel voor jou in het geweer. Hun malligheid, hun stemmingen, hun specialiteit. Kort haar? Natuurlijk. Er zijn leuker dingen te doen dan urenlang lang haar kammen. Borduren? Vakwerk dat niet te betalen is. Maar de vrouw, die dit goed kan, verdiént. Een man heeft wat aan de Vrouw van Vandaag. Zij kent zijn bedrijf, de moelijkheden, zij is niet alleen minnares, zij is óók zijn kame raad. Zij wordt niet bemind om haar schoonheid alléén, maar ook om haar capaciteiten. X. Stationsweg 143 tel. 070-60.17.03 Stationsweg 77 tel. 070-60.15.12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 - 86.32.01 VOORBURG NU In voorraad: DIAN IRAMA, originele krontjong L.P. voor 19,50, GEWELDIG I I Nieuwe L.P. Tanah Airku Indonesia f 13,90. EXTRA SPECIAAL: L.P. Sinar Surya met zang Miss Tina Young: voor f 7,50 I I I Grote sortering krontjong en gamelan pla ten, western en cowboy L.P.'s en toppersl o.a. Mireille Matthieu: ENSEMBLE v. f 4,50. Dual afspeelapparatuur bij ons met extra 15% korting. Grundig radio-grammofoons: met f 100,tot f 200,reductie. Televisie en Kleurentelevsie met grote inruilactie I Showrooms: Stationsweg 143, Den Haag en Herenstraat 157, Voorburg. Deze foto werd gemaakt buiten de muren van het tafereeltje op de voorplaat van dit nummer. Hier stroomt het water van de bron Oemboel Geneng door een sluisje en een duiker weg. Normaal stond de sluis de hele dag open en ivas er dus alleen een riviertje dat onder de muren door kwam stromen. Dit alles ivas te vinden op een kleine onderneming dicht bij een klein plaatsje in Midden Java, Klaten. Er was niets te beleven"maar ach, wie vrij buiten leefde in Indië en wien de jongenskiel nog om de schoud'ren gleed" die beleefde overal avontuur en klauterde in en uit bomen, op en over muren, zwierf de verste kampongweggetjes op. Derde van rechts is Julie Veerkamp die alles uit die zalige jeugd meemaakte en voor ons bewaard heeft. ledereen die in het voormalige Indië is geboren, kent de djarakplant. Na de bloeitijd komen er een soort knollen aan, waaruit men olie kan persen. Als kind heb ik dikwijls op die bollen met een steen geslagen er kwam wel een soort vocht uit, maar dat vond ik dan vies en helemaal niet op olie lijken. Enfin, het was in de laatste jaren uit de Jappentijd. De Jappen hadden schijnbaar een groot tekort aan olie voor hun vliegtuigen, ik weet niet hoe zij aan die djarakwetenschap kwamen, opeens kwam er de order dat ieder huis, dat een tuin bezat, djarak moest planten. Wij, die in een gang woon den, hoefden het niet te doen, maar nu had ik een zuster die aan de grote weg woonde en een, nogal flinke voor tuin had. Dus kwam op 'n dag de kepela kam pong bij haar met 'n zak djarakpitten en gaf haar er een handvol van om ze te planten. En hij keek toe hoe zij ze één voor één langs het hek voor in de tuin in de grond stopte en zorgvuldig toedekte. "Iedere dag moet U ze be gieten, mevrouw", zeide hij voordat hij verder ging, "U kunt van de Nippon een mooie prijs krijgen als Uw djarak- planten goed groeien". (De dames van Menteng wonnen de eerste prijs voor hun djarakplanterij). "O ja", zeide hij ook nog, "ik moet iedere morgen ko men controleren of U Uw pitjes be goten hebt". Toen ging hij weg. Enfin, trouw kwam de kepela kam pong iedere dag zo, om een uur of 8, half 9, zijn ronde langs de huizen doen om te kijken of de pitten wel begoten waren. En het gekke was, de pitten van de andere huizen in de rij waar mijn zuster woonde, kwamen prachtig uit, maar de tuin van mijn zuster bleef even kaal als altijd. En tóch kon de kepela kampong zien dat er flink be goten was. Hij begreep er niets van! Hij peuterde in één van de gaatjes, ja, de pit lag er nog in, maar scheen niet te willen groeien. Ten einde raad sprak hij er met mijn zuster over, waarom of de andere djarakpitten wèl wilden groeien en de hare niet. Dat wist mijn zuster ook niet, zeide zij hem, want zij begoot iedere morgen trouw de pitjes. Dat kon hij toch aan de natte grond zien! Ik was toevallig ook aanwezig en begreep er evenmin iets van. De ke- pala kampong ging al hoofdschuddend naar huis en mijn zuster ging terug naar de keuken. Ik volgde haar en vroeg haar "Wat gek ja, dat jouw pit ten niet uitkomen!" Mijn zuster keek mij even aan, toen fluisterde ze haast: "Ik heb het land aan de Jap, ik begiet die rotpitten iede re morgen om 6 uur met kokend wa ter!" Ik lach nóg als ik eraan denk, je moet maar op het idee komen! Mevr. Platte 10

Tong Tong | 1969 | | pagina 10