Naturalisatie en de spijtoptanten VOOR INDISCHE GOUDEN SIERADEN aVJDENMOf* C.MER.KJLE SPUI 167a - DEN HAAG TELEFOON 070-60 48 85 In 1968 werden ruim 2900 personen tot Nederlander genaturaliseerd. Ver geleken met de vorige jaren is er ech ter een daling te constateren, veroor zaakt door het lagere aantal verzoeken van z.g. spijtoptanten en andere uit Indonesië afkomstige personen. Vol gens het jaaroverzicht van de afdeling nationaliteit en burgerlijke staat van het ministerie van Justitie maakt de bovenbedoelde groep nog steeds ong. 40% uit van het totaal aantal aanvra gers om de Nederlandse nationaliteit. Er zijn dus nog vele Indische Neder landers, die voor zich zelf of hun ver wanten voorlichting nodig hebben over naturalisatie. In overleg met Tj. Robin son van de "Tong Tong" (mijn lijfblad) heb ik na uitvoerige voorlichting van de heer Brinkman van bovengenoemde afdeling en op grond van mijn eigen ervaring en wetenschap gemeend goed te doen voor het veel gelezen blad "Tong Tong" een artikel te schrij ven. Het opstellen van een verzoekschrift, waarmee elke naturalisatie moet wor den ingeleid, behoeft niet door een advocaat of andere jurist te gebeuren. Bespaar deze kosten. Moeilijk is het maken van 'n verzoekschrift zeker niet. Bij Justitie kan men steeds om hulp aankloppen voor voorlichting, 070 - 62 46 11 tst. 2768 daar maakt men na tuurlijk niet voor U een verzoekschrift. Dat moet U zelf doen. Vergeet echter niet om eerst abonnee c.q. lid te worden of als U dat al bent, wat extra te storten op giro 6685 van Tong Tong. Verzoekschrift. Het opstellen van 'n verzoekschrift om naturalisatie moet worden gericht tot Hare Majesteit de Koningin (adres: Kabinet der Koningin te 's-Gravenha- ge). Het verzoekschrift behoeft niet op gezegeld papier te worden gesteld. Een bepaalde vorm is niet vereist. Het kan dus in eenvoudige taal (Neder lands) gesteld worden, als maar dui delijk blijkt wie de verzoeker is, waar hij woont en welke kinderen in het ver zoek zijn begrepen. Zijn wettige echt genote moet zelfstandig naturalisatie vragen. Bij het verzoekschrift moet worden overgelegd een uittreksel uit het geboorteregister. Als men dit niet kan overleggen kan in plaats daarvan een akte van bekendheid of een doop akte worden meegezonden. Deze stuk ken worden na de totstandkoming van de naturalisatie weer aan de adressant teruggezonden. Men doet er goed aan ene fotocopie van de stukken te laten maken om deze zelf te houden. Verblijf in Nederland. De wet op het Nederlanderschap eist, dat wordt overgelegd een verkla ring van het gemeentebestuur, dat ver zoeker tenminste vijf jaar onmiddel lijk voorafgaande aan het verzoek in het Koninkrijk (dus behalve in Ne derland ook in Suriname en de An tillen) heeft gewoond. Deze 5 jareneis geldt echter niet voor oud-Nederlan ders. Deze kunnen direkt na aankomst in Nederland naturalisatie aanvragen. Voor personen, die Nederlands onder daan niet Nederlanders zijn ge weest, dat zijn allen, die in het voor malig Nederlands-lndië voor 27 de cember 1949 zijn geboren en die op die datum aan Indonesië zijn toegewezen, geldt die 5-jarige termijn weliswaar volgens de wet ook. Maar de vaste praktijk bij Justitie is, dat een verzoek van hen door dat Ministerie ook in behandeling wordt genomen als zij reeds 2 jaar in Nederland verbleven hebben. Er wordt voor een bepaalde categorie zelfs van deze twee jaren afgestapt n.l. als zij moeten wachten op uitbetaling van een pensioen totdat zij Nederlander zijn geworden. Betreft het een Gouvernementspensioen dan moet men een verklaring aanvragen bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken, naar: JUWELIER, 22 Kt en 24 kt gouden Schakel-armbanden Slang-armbanden Krintjing-armbanden Colliers van 7 - 100 gram Briljant ringen Briljant hangers Briljant oorknopjes Kabaja speldjes Haarspelden Trouwringen afdeling garantiewet c.q. overzeese pensioenen (Hooftskade 1, Den Haag). Er zijn enkele N.V.'s die het voor beeld van h.et Rijk volgden en die ge wezen employees als zij Nederlander zijn geworden, hun pensioenen in Ne derlands geld uitbetalen. De desbetref fende verklaring moet erbij. Kosten. Volgens de wet moet voor naturali satie betaald worden: f 200,tot 1000,afhankelijk van het inkomen. In de praktijk komt het echter veelal voor, dat niets betaald hoeft te worden, althans door a) personen, die op 27 december 1949 aan Indonesië zijn toegescheiden en niet voor het Nederlanderschap kon den opteren (dus z.g. inheemse on derdanen (de aseli"s) en kinderen van uitheemse onderdanen niet Ne derlanders, voorzover zij op 27 de cember 1949 nog geen 18 jaar wa ren. b) z.g. spijtoptanten (van origine Ne derlanders); deze echter alleen voor zover zij als gevolg van hun repa triëring in financieel moeilijke om standigheden zijn komen te verke ren, hetgeen vrijwel steeds het ge val is. Gehuwde vrouwen. De wet op het Nederlanderschap be paalt, dat de gehuwde vrouw, die te gelijk met haar man wordt genaturali seerd, daarvoor niets behoeft te be talen; dus ook als de man wel moet betalen. De vrouw moet wel in het Koninkrijk verblijven en dus niet (nog) in Indonesië of elders in het buiten land wonen. Bezat de vrouw echter onmiddellijk vóór haar huwelijk het Nederlander schap en heeft zij die hoedanigheid verloren, doordat haar man als Neder lands onderdaan niet Nederlander aan Indonesië is toegescheiden of doordat haar man voor de Indonesi sche nationaliteit heeft geopteerd, dan behoeft zij niet te worden genaturali seerd. Zij kan dan n.l. weer Nederland se worden door het doen van een ken nisgeving ten overstaan van een bur gemeester, zodra zij één jaar in het Koninkrijk heeft gewoond. Weduwen. Het vorenstaande geldt ook voor de vrouw, die in Indonesië of elders in het buitenland verblijft, als zij weduwe wordt. Alsdan moet de kennisgeving binnen een jaar na het overlijden van haar man, bij de Nederlandse Ambas sade of vertegenwoordiging in dat bui tenland geschieden. Weduwen, die het Nederlanderschap hebben verloren door of tengevolge van het huwelijk (door toescheiding

Tong Tong | 1969 | | pagina 4