Kangean en poeloe bawean Lang geleden, toen wij nog op Ma- doera woonden, kregen we een uitno diging van de controleur B.B. van Kan gean, de heer M., om te komen loge ren. Mijn man moest er toch eens heen op dienstreis, daar dat gebied ook tot zijn rayon behoorde uit hoofde van zijn functie als contr. B.B. En zo kwamen wij de fam. M. opzoeken op hun een zame, maar mooie Paradijsje. We vertrokken per KPM-boot en werden na een paar uur overgezet op een kleine roeiboot, die ons naar het strand van Kangean bracht. Daar wachtten onze vrienden ons op met een paar inheemse gezagdragers en de hele bevolking, die nieuwsgierig was uitgelopen op het sein, dat er "wong Londo" zouden komen van Ma- doera. Jong en oud hurkte langs de weg, toen wij erlangs kwamen. Na aangegaapt te zijn door vele la chende gezichten en gichelende jeugd, liepen we naar het huis van de contro leur, want op dat eilandje was geen sado of enig rijtuigje te bekennen. Onderweg hoorden we vele apen in de bomen naar ons schreeuwen en veel soorten vogels, die niet op Java bekend waren. De controleur leefde op dat eiland als een vorst; hij woonde in een con- Vervolg van: Hotel de Boer gen ijsfabriekje oprichtte met, als laat ste initiatief op dit vlak de eerste auto matische wasserij in Deli. Maar op den duur slepen de scherpe kantjes van al deze botsingen af en heeft hij succes sievelijk de machines en verder mate riaal van de hand gedaan. In deze zelfde tijd wist hij ook de alleen vertegenwoordiging van de Veu ve Cliquot te verkrijgen en zo Indië met deze heerlijke champagne in ken nis te brengen. Tekenend voor zijn karakter is, dat hij deze lucratieve ver tegenwoordiging, toen zijn andere za ken naar wens verliepen, cadeau deed aan een, nog om zijn bestaan vechten de importeur ter plaatse. Mijn Vader was ook de uitvinder van de zg. "klamboekamer", het kamertje van muskietengaas om de bedden, waardoor de omslachtige klamboebed den uit het hotel verdwenen. Laat mij citeren, wat een, in Singapore verschij nend, vademecum voor Oost Azië in zijn 20th Century Impressions of Net herlands India (uitgave 1909) hierover schreef. "These bedrooms are a novel ty in Eastern hotel life, quite unlike anything to be found either at Batavia, Singapore, or Colombo. The old-fash ioned mosquito curtains give place to a wire-gauze frame, which is perfectly insectproof, and makes sleep the com fort it ought to be". (Wordt vervolgd) Mevr. H. L. Burghardt-de Boer troleurswoning zoals er veel waren. Het was de typische bouw van een woning, die we allen wel kennen. Een zeer groot erf vóór, een voorgalerij van 15 mtr lang en 5 mtr breed, waarin een koele grote binnengalerij uitkwam. Een brede gang van 5 mtr, waarin 4 zeer grote slaapkamers uitkwamen en dan de heerlijke grote achtergalerij en verder de grote tuin, die één kebon niet aankon. De controleur was daar alles tege lijk: rechter, politieman, soms ook dok ter, waar de bevolking medicijnen vroeg tegen malaria, enz. enz. De heer M. en zijn vrouw waren er zeer gelukkig, niettegenstaande zij de enige Europeanen waren en wilden er ook nooit vandaan. Eens per maand kwam de boot nieuwe levensmiddelen en post brengen, hetgeen altijd weer een blijde dag was. Meestal werden ze aan boord getracteerd op een fijn diner met een heerlijk glaasje wijn. En zo leefden zij daar nog lang en gelukkig, met heel zelden logees van Madoera of Java. De eerste dag van de dienstreis werd benut door een boottochtje te maken in de buurt. De hr. M. waar schuwde ons niet bang te zijn voor de krokodillen, die om ons heenzwommen en waarnaar ik met angst keek. Toen kwam 't griezelige verhaal van de man, die op het eiland op visvangst was en hem toen een been was afgerukt door zo'n gevaarlijk dier en die verder op één been leefde. Wij zaten prins-heerlijk met ons vie ren en 2 roeiers in de boot, die ons in een kreek roeiden, waar het wemel de van de krokodillen, die van de zij kanten in het water sprongen en ons een doodschrik op het lijf joegen met hun opengesperde muilen. Toen de hr. M. mijn angst zag, lachte hij me uit en zei, dat die gevaarlijke beesten nog banger waren voor ons dan wij voor hen. Daarom plonsden zij maar vlug het water in en verdwenen door het lawaai, dat de roeiers maakten met hun roeispanen en geschreeuw. Na een poos varen begon het water plotseling zó te zakken (wat daar vaak gebeurde), dat we vast bleven zitten op een zandbank. Daar zaten we dus en moesten maar afwachten, wanneer het water ons weer liet gaan. Intussen begon het schemerig te worden en werden we belaagd door duizenden muskieten, die ons overal staken, waar maar een stukje vlees bloot was. leder een zwaaide met zijn armen en benen, maar niets hielp. Ik dacht dat we nooit thuis zouden komen en bad God om verlossing. Nog nooit ben ik zó bang geweest en voel de me verlaten, maar mijn man en de heer M. zeiden, dat er nog nooit iets naars was gebeurd en dat we dus nu ook wel op tijd thuis zouden komen. De krokodillen werden door de roe iers weggejaagd door veel te spetteren met hun spanen en op het water te klappen en luid te schreeuwen. Ze moesten op een gegeven ogenblik van de boot af springen om te proberen de boot los te krijgen, want het water begon alweer te stijgen gelukkig, al was het nog maar weinig zichtbaar. Eindelijk na een uurtje geduld spron gen de roeiers weer lachend en zin gend in de boot en roeiden ons terug naar Kangean, naar het stille strand, dat nu verlaten lag in de maneschijn. De volgende tocht was naar poeloe Bawean, waar we veel plezier beleef den van de jeugd, die poedelnaakt op de reuzen schildpadden zaten alsof ze paard reden. Zó werden de jochies de zee in gereden en genoten ten volle van hun vrijheid op dat eiland, waar geen leerplicht bestond. Wij bekeken het mini-eilandje en waren er gauw weer af, nadat ik nog een pracht van een 18-karaats hanger had besteld, die gemaakt zou worden van 5 tientjes. Het was een grote ronde plak, die zeer mooi was uitgewerkt en die ik later altijd droeg aan een zwart fluwelen koordje. Na een week van zalige nieuwighe den opgedaan te hebben, brachten we nog 'n bezoekje aan de pati van Kan gean, die ons met een flesje mooie parels die daar werden opgedoken, naar huis bracht. Toen we afscheid namen van de heer M. en zijn vrouw, werden we weer a.h.w. begeleid door de bevolking, die als overal even beleefd was. Wat wa ren deze "onderontwikkelde" mensen toch innerlijk beschaafd en beschei den, nog zo onbedorven door de grote stadsmanieren. We kregen van de fam. M. een paar heel jonge aapjes cadeau, die aller liefst waren en die zich tegen me aan klampten als was ik hun moeder. We hebben er nog vele jaartjes plezier van beleefd. F. A N.V. Azië Zwitserland Technisch Bureau HENNEMAN Handel Mij. Sinds 1916 SANITAIRE INSTALLATIES, TEVENS GASFITTERS ELECTRISCHE-, CENTRALE VERWARMINGS- EN specialisten in onderhoud en vernieuwingen van installaties in reeds bestaande huizen. Volledige garantie, prijs offerten. Atjehstraat 68- 72 Den Haag Telefoon 55 03 00 (3 lijnen) 8

Tong Tong | 1969 | | pagina 8