Kind in tempo doeloe Toko Tong Tong door de week open Taalkunst Zaterdag 17 mei is onze laatste zaterdag-toko geweest. Dat wil dus niet zeggen dat de toko door de week ook gesloten is. Deze blijft als gewoonlijk OPEN, van maan dag tot en met vrijdag van 9-4. Mocht U om bepaalde reden alleen zaterdag in de stad kunnen zijn om een be stelling op te halen of barang af te geven, belt U dan even van tevoren, dan zijn we U graag terwille. Dus: iedere dag open van 9-4. Zaterdag gesloten. Na de grote vakantie hervatten we de zaterdag-toko. Er is voor de a.s. Pasar Malam nog zoveel te doen en op week-ends wer ken we het rustigst. Dan nog een verzoek dat met dit rustig werken verband houdt: wilt U Tong Tong (dus Tjalie Robin- san, Lilian Ducelle) na vrijdagmiddag 6 uur niet meer bellen voor bestellin gen of andere zakelijke Tong Tong aangelegenheden? Om 4 uur is het kantoor dicht, al het personeel naar huis. Het komt er dus op neer dat Tjalie of Lilian met allerlei boodschap pen blijven zitten. Dat doen we an ders met alle plezier, maar nu in deze drukte kan er vaak echt niets meer bij. Dus bellen en bestellen zoveel als U wilt TOT vrijdagmiddag 6 uur. Daar na wachten tot maandagochtend 9 uur. Doen ja? Dank voor uw medewerking en be grip! Lilian Ducelle In de lieflijkste aller talen, het Soen- danees, kan aan een woord meer kleur worden verleend door het te verlen gen. Zo kunnen tjarèwèd (zaniken) en gandèng (lawaai maken) worden uitge rekt tot tjararèwèd en gararandèng. De Soendanees ziet er helemaal niet te genop dit systeem ook toe te passen op aan het Nederlands ontleende woorden. Omstreeks 1920 was er in Bandoeng een dame, die de kost ver diende met koekbakken. Haar produc ten, taartjes, kroketten en ontbijtkoek werden in twee grote cilindervormige trommels op een pikoelan door een venter aan de man gebracht onder de uitroep "Tartjieies, karoeket-karoeket, ombèkoeroeloek!" (de laatste drie let tergrepen een halve octaaf hoger dan de andere s.v.p. en twee passen af stand tussen de woorden). Over Soendanees gesproken: U moet 's proberen het charmante gra- mofoonplaatje "Es lilin" te pakken te krijgen, waarin een ijsverkoper zijn waar tracht te slijten, met hartverove- rende complimentjes voor de dames klanten. Een heimweewekkend gevalle tje, waar je geen droge ogen bij houdt. CdG Dit is het negende boek van Hein Buitenweg, en naar hij zelf zegt zijn laatste. Maar dat zei hij ook al toen hij de laatste hand legde aan het voorlaatste boek: „Soos en Samenle ving" (waarin we op de redactie nog steeds met plezier bladeren), en onze onuitputtelijke Tempo Doeloe-schatten kennende en Hein Buitenweg ken nende zou het ons niets verbazen als over een tijdje wéér een boek met herinneringen van zijn hand zou ver schijnen. Want weliswaar zou Hein Buitenweg zélf wel uitgeschreven raken, het won derlijke is, dat al die prenten van vroe ger uit zichzelf blijven vertellen, ook zónder "woordvoerder". En ook al zou men niets lezen, maar alleen foto's be kijken, zó enorm veel herinneringen en nieuwe gedachten komen opdoemen, dat men menig plaatje aan zich zelf voor uren genoeg heeft! Kijk maar naar zo'n prent uit zo'n oud leesboekje als Ot en Sien (Hein Buitenweg heeft er ettelijke weer op gediept in dit laatste foto-album van hem!). Bij het zien van die oer-solide etenskasten met de mierenbakjes er onder, het gendierek, de klederdrach ten, komen ettelijke herinneringen van zelf bovendrijven, waaraan we ons ver lustigen! Dan merken we ook vanzelf, dat achter de verouderde beelden (ook in dit boek) zelf andere waarden mee komen, waar geen beeld voor bestaat. Zoals: rust, tevredenheid, degelijkheid, ruimdenkendheid, enz. enz., die ons leven vroeger omgaven als even zo vele feeën uit het sprookje van Asse poester! En daarom verveelt een „tem po doeloe"-album nooit. En wordt zelfs rijker naarmate we er vaker in blade ren. Ook hoeven we niet zó ver in het verleden terug. Zo'n foto alleen al als gemaakt in het zwembad Brantas in Soerabaja brengt hele reeksen herin neringen terug. Zwemmen was toen nog niet zo'n recordjagerij geworden en er was naast het zwemmen nog jool genoeg! En zijn de lempers dan ver geten en de ijs-lollies, de leuke meis jes of de tahoe-verkoper bij de brug? Voor wie wil, en die het leven ervaren heeft als levensKUNST, is er plenty veel te herinneren! En een groepsfoto uit de HBS-tijd brengt je toch massa's avonturen in het geheugen? En anecdotes van leer- 14

Tong Tong | 1969 | | pagina 14