Twee brieven over Oemboel Geneng VERMAAT ZONEN NASSI LANGIE GECAPTEERDE BRON lijk veel gezelschappen laten fotogra feren. Hier zo'n groep. Op de voor grond mevr. M. F. Doppert geb. Beem, Hr. J. A. Doppert en oma Beem-Ce- phas, welke laatste blijkbaar meer aandacht had voor andere zaken dan de fotograaf! Dr. H. L. Doppert Aan de kant van het zwembad stond ook een enorme waringin, waarin o.m. een springplank gebouwd was. Op de hellende stam hebben zich onnoeme- sabet flink toetasten; eigenlijk de energieke bewegingen die een da- lang zijn wajangpoppen doet maken. nassi langie met kemangi geurig gemaakte rijst, versierd met vele dro ge toespijzen (kijk maar in het kook boek van Catenius v.d. Meijden). Het is goed gedaan (en goed onthouden): Indonesische picnic-gerechten horen verpakt te zijn in pisangbladeren; niet in boterhampapier of zo. Het scheelt écht "een slok op een borrel" in de smaak, dit verpakken in pisangblad! JUWELIERS 4 x DEN HAAG NU OOK IN HET NEDERLANDS CONGRESGEBOUW Hoewel de voorplaat van Tong Tong no. 19 een dramatische overstroming suggereerde, herkende ik het onmid dellijk: Geneng! Wij woonden in de jaren 1935-1939 in Klaten, waar mijn vader werkzaam was bij het "Waterschap Dèngkèng". Bovendien was mijn vader een tennis- vriend van de heer Schilham, de toen malige administrateur van Gajamprit, waaronder de bron Geneng ressorteer de. Deze relaties verschaften ons hel bijzondere voorrecht van deze zwem- gelegenheid vele malen gebruik te ma ken. Vaak vierden we er onze verjaar dagen en namen voor de lunch geu rige "nassi langie"*) verpakt in pisang bladeren mee. Na zo'n zwempartij werd het voedsel door de tieners in verbijsterende hoeveelheden veror berd. ,,Tong Tong" nr. 19 van 15 april en die mevrouw die je vertelde, dat Oemboel Geneng een zwembad was, zij had voor 100 procent gelijk, want in een fotoalbum heb ik ook nog kiek jes van dat zwembad, genomen in de jaren 1925-1926 toen ik als tabaks boe- reknecht werkzaam was op de onder neming Kebon Aroem bij Klaten. Oemboel Geneng was een zeer wa terrijke gecapteerde bron, door een hoge muur omringd. In die muur een stevig ijzeren hek met een ver vaarlijk hangslot waarvan de sleutels werden bewaard bij de goedang-em- ployé van Kebon Aroen en van Gajam prit, beide tabaksondernemingen van de N.V. Klatensche Cultuur Mij. De bron bevloeide een gedeelte van de tabakstuinen van de beide genoem de ondernemingen en was nooit droog. Zondags kwamen de employe's van Kebon Aroem, van Gajamprit of Ngoe- pit of van de suikerfabriek Gondang Winangoen er zwemmen, waarbij de dames dan zorgden voor ongelooflijke hoeveelheden nassigoreng, nassi koe- ning, lempers en voor bier, dat in het koele water van de bron behoorlijk koud gehouden werd. Het waren primitieve, maar onverge telijke zwemfestijnen in de schaduw van de waringin op het eilandje, mid den in de bron. Deze waringin die een zware oplopende stronk had dien de als springtoren waarvan jong en oud zich in het koele water liet vallen. Iets soortgelijks levert het meer van Bajat, gelegen ten zuiden van de post weg Klaten Djocja. Geneng ligt noordelijk van die postweg bij de kam pong Geneng waar de tuinen van Ke bon Aroem en Gajamprit aan elkaar grensden. R. Korteweg De foto's brengen in beeld: 'n stoei partij in het wa ter van Geneng met "kedebok pi sang" (stamme tjes van de pi sangboom) een heerlijk en ty pisch Indisch ver maak. En de an dere foto: het ter rasje voor de kleedkamers was meer de verza melplaats voor de ouderen van de zwemgezelschap- pen. Hier bijeen, v. I.n.r. Hr. Beem, Hr. Le Bruyn, me vr. Doppert, me vr. Le Bruyn, me vr. Beem, groot moeder Beem, Hr. Doppert. OUDEJAARS-FEESTMAAL In december van het vorig jaar vroeg mijn oudste dochter mij op Oudejaars avond, z.g. Europees eten op tafel te brengen. "Zoals vroeger in Indonesië, met Oud en Nieuw", zei ze. Op oude jaarsdag maakte ik ajam kodok, met de hele roksokan, zoals groenten, compote en kentang. 's Avonds aan tafel! Vader deftig potong ajam-kodok met het hele gezin, belangstellend toekijkend. De kentang nog dampend. Nah, ini dia! Alleen mijn vrouw nam rijst. (Kan niet tegen ken tang sih, moet overgeven als eten kentang). Allemaal een kwak op het bord en ik maar sabet Zo ook mijn oudste dochter. Na ongeveer vijf minu ten drong het tot mij door, dat het heel stil was rond de tafel. Ik keek rond en zag mijn kinderen treuzelen met eten. Ik vroeg toen: "Wat is er?" Even bleef het stil en toen zei Barry, mijn tweede zoon: "Ach, morgen rijst maar weer!" En eenparig klonk het uit alle andere monden: "He-eh!" 16

Tong Tong | 1969 | | pagina 16