Opkomst en geschiedenis van Hotel de Boer te Medan (Slot) 6 Bij de viering van het 25-jarig betlaan van Hotel de Boer op 9 juni 1923 werden de Heer en Mevrouw de Boer door hun vele vrienden en relaties flink in de bloemetjes gezet. Tot slot lijkt het mij wel interessant om enige van de bekende persoonlijk heden, die in de loop der jaren tot de logé's van Hotel de Boer behoord heb ben, te noemen. Niet in chronologische volgorde, en van sommigen weet ik slechts "bij overlevering". Zo dan de schrijfster Carry van Bruggen, die de eerste avond van haar verblijf de eet zaal in opschudding bracht door luid keels te kraaien: ,,0h! Wat eng! Alle maal krokodilletjes aan de muur!" Ma- ta Hari, haar man en twee kinderen brachten de eerste dag van hun ver blijf in Medan in het hotel door. Uiter aard was zij toen nog alleen bekend als mevrouw MacLeod. Haar zoontje werd later door 'n baboe vergiftigd en ligt op het Europese kerkhof te Medan begraven. Met Allerzielen en Kerstmis, als ik de meest vergeten graven placht te bezoeken en dat waren er zeer vele legde ik ook altijd een paar bloemen op dit in vergetelheid geraakte kindergrafje. De dochter, Non Mac Leod, heb ik later nog in Den Haag ontmoet, een paar dagen, voordat zij als onderwijzeres naar Indië zou ver trekken, ook een paar dagen voor haar onverwacht overlijden. Veel groten van toneel en kleinkunst logeerden in Hotel de Boer, Willem Rooyaards, Cor Ruys, Pisuisse, Henri Brondgeest, door de planters prompt tot "Grondbeest" omgedoopt, toen, bij een voorgenomen vliegtocht 't toestel niet van de grond loskwam. Koos en Cesarine Speenhoff met hun dochter Ceesje. Persoonlijk ontmoette ik Louis Couperus, mijn meest bewonderde Ne derlandse schrijver, maar in den lijve, helaas, in mijn opinie, geaffecteeerd in gebaar en spraak, in het Deli van die tijd, begin 20-er jaren, het bestaand reeds vroeg in de morgen rond te lo pen in een onberispelijk shantung pak, bloem in het knoopsgat, omzweefd door een beschaafd wolkje parfum. Willy Corsari leerde ik er kennen, toen nog niet de bekende schrijfster van tegenwoordig, maar optredend als ca baretière met meest zelf geschreven en gecomponeerde chansons. Barbara Hutton, de five-and-dime store erfge name, zag ik er aan het ontbijt met haar tweede of derde man was het de graaf of de prins? met een ver veeld en ontevreden gezicht rondprik- kend in een heerlijk stuk papaja. Stein Callenfels, de wereldbekende archeoloog en pre-historicus, dook re gelmatig op en zette dan het hotel op stelten met zijn onberekenbare inval len. Meerdere malen had ik de eer en het genoegen een gesprek met hem te hebben, en hem ook eens in een van zijn ge-improviseerde serimpi dansen te zien, wonderlijk van lichtheid en soepelheid met dat zware lichaam. Met Beretty, de oprichter van Aneta, heb ik een avond, afwisselend dansend en pratend, doorgebracht. Ook met de Amerikaanse ontdekkingsreiziger en motion picture producer, Martin John son in 1937 bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen en zijn vrouw Osa, die zich op weg bevonden naar Borneo om daar de inboorlingen en de dierenwereld te filmen, had ik een korte ontmoeting. De toenmalioe kroonnrins Leopold van België en zijn lieftallige Astrid brachten meerdere dagen in het hotel door. Het kostte haar kennelijk moeite zich haar waardigheid voortdurend be wust te blijven en niet, als zij zich on bespied waande, als een kind door de gangen te huppelen om met een luch tig sprongetje de stoeptreden aan het eind te "nemen", om dan geïnteres seerd te blijven staan kijken bij een baboe, bezig met het geheimzinnig ri tueel van het bereiden van een hartige sirihpruim, even een tip van sarong of slendang tussen duim en wijsvinger te keuren om, na een vriendelijk klopje op de kabaja-schouder van de verbou wereerde baboe weer, nu wat meer in getogen, verder te wandelen. Leopold had kennelijk aan boord de gecombineerde kracht van tropenzon plus zee-oppervlak onderschat, Vvaar- door zijn normaal knap gezicht tot een kreeftrood was verbrand, in een on- flatteuze kleurcombinatie met zijn rood achtig gouden haardos. Hij leeK een zeer bescheiden, zelfs verlegen man, die door zijn gemalin bij het betreden van de, met een bruisende menigte planters-op-hari-besar gevulde eetzaal, met een bijna onmerkbaar duwtje van haar elleboog tot doorlopen werd ge maand. En dan nog een anecdote uit eigen ervaring. Wij hadden bericht ontvan gen, dat de komst te verwachten was van de Prinses en Prins von Schaum- burg-Lippe. De juiste verwantschap is mij uiteraard niet bekend, maar wel weet ik, dat zij Koningin Wilhelmina tante noemde. Kort nadat het echtpaar zich in zijn kamer had terug getrok ken, werd het kantoor opgebeld met verzoek een telegram te verzenden aan: Koningin Wilhelmina, Den Haag, Holland om hun goede aankomst te melden. Fluks werd een loper naar het tegenovergelegen P.T.T.-kantoor ge stuurd met de betreffende missive, maar bijna even snel was hij weer te rug met het formulier, waarop door de klerk was geschreven regelement is regelement, niewaar Verzoeke vermelding van straatnaam en huis nummer! In 1923 mochten mijn ouders het zil veren feest van hun schepping her denken, waarbij tallozen van heinde en ver van hun medeleven deden blij ken met brieven, telegrammen en bloe men. Enige jaren later vertrokken zij naar Nederland, maar mijn vader kon zich niet meer aan het Hollandse kli maat aanpassen, en na twee longont stekingen, ondanks winterverblijf aan de Rivièra, besloten zij naar zijn ge liefd Indië terug te keren. Zij vestig den zich in de bergen boven Medan, vanwaar zij regelmatig enige dagen "naar beneden" kwamen. In 1935 her dachten zij hun veertig-jarig huwelijk tezamen met meerdere kinderen, schoon- en kleinkinderen. Kort daarna is "hun" hotel in andere handen over gegaan, omdat, jammer genoeg, geen van hun kinderen ambitie of aanleg toonde om hun werk voort te zetten. De gezondheid van mijn vader ging toen reeds sinds enige tijd gestadig bergafwaarts en in 1937 werd hij, toch

Tong Tong | 1969 | | pagina 6