oeken ZESTIG JAAR GELEDEN Schelmenstreken op de Sawah Tir en Djo waren de zonen van een tani. Djo was de oudste en scheelde anderhalf jaar met zijn jongere broer. Beide jongens moesten door hun va der de rijpende padi bewaken en er voor zorgen, dat de vogels zo min mogelijk schade aan de oogst zouden aanrichten. Daartoe zochten zij zich een plaatsje in de goeboek, het op hoge poten staande bamboezen huisje midden op de sawah. Vandaaruit wer den door middel van touwen de over de rijstvelden verspreide kloppers en ratels, die de vogels moesten afschrik ken, bediend. Toen Tir op een dag naar de goeboeg liep om zijn broer af te lossen, trof hij hem slapend op zijn buik aan. Toen hij zag, dat de buikveter (kolor) van zijn broer tussen de bamboes van het goeboekvloertje naar beneden hing, kreeg hij een dolle inval. Hij nam een touw, bond aan het ene einde de broekveter vast, terwijl hij het andere einde stevig om een boomstam bond, die onder de vloer van de goeboek lag. Het gevolg was, dat de slaper het op een gegeven ogenblik vreselijk be nauwd om zijn buik kreeg omdat de veter zo strak aangetrokken was. Hij werd wakker en probeerde op te 1 april 1903 kwam ik als eerste van mijn familie in Indië. Met een boot van de Rotterdamse Lloyd in Emmahaven. In die tijd had je in alle Hotels on beperkt vrij jenever drinken van 12 uur tot 1 uur en 's avonds van 8 uur tot 9 uur. 8 uur was poekoel boem omdat in plaatsen met een garnizoen toen het avondschot viel. Met kennissen van boord gingen we in Padang in het Strandhotel de vrije jenever drinken en in het Hotel in de stad lunchen omdat daar de rijsttafel beter was. Mijn opmerking dat dat geen stijl was werd ontzenuwd omdat beide Hotels dezelfde eigenaar hadden. Het staan, waarbij zijn kolor losgetrokken werd en tussen de bamboe door op de grond gleed. Djo had gauw genoeg door wie hem deze poets gebakken had. Woedend klom hij, met de ene hand zijn broek ophoudend, de goeboek uit, pakte een stuk hout op en rende weg op zoek naar zijn jongere broer. Zijn vader, die hij onderweg tegen kwam, kreeg op verontwaardigde toon te horen wat er voorgevallen was en Tir kon bij zijn thuiskomst een behoor lijke schrobbering incasseren. D. beperken van die vrije hoeveelheid je never merkte ik het laatst in het Hotel in Soemedang waar de mandoer even vóór 12 uur en 's avonds even vóór 8 uur kwam tellen hoeveel gasten er waren en daarna een blaadje binnen bracht met 2 keer het aantal gasten glazen jenever. Dat was de gratis por tie die je onder elkaar kon verdelen. Eventueel meer moest worden betaald. Heel veel jaren later bij de normale toestand was op de Soos in Jogja een behoorlijk vol glas penoeh. Met een. kop erop pèsèr. In die oude tijd waren Hotelprijzen voor velledig pension in Batavia Hotel des Indes, in Semarang Hotel du Pavilion en in Soerabaia het Oranjehotel 5,50 per dag. Alle ande re Hotels op Java f 5,Toen die prij zen met 50 cent per dag werden ver hoogd vonden wij dat een smerige af zetterij. In het begin betaalden wij minder dan 10 procent belasting. Toen dat boven de 10 procent kwam stond er een grote advertentie in de Locomotief, de groote courant van Se marang voor Middenjava; „Lieve Alva, kom als je blieft weer terug, want jij was tenminste met de 10e penning te vreden." Bovenstaand zijn oude herinnerin gen uit het begin van deze eeuw van Ir. P. W. M. Trapt. Voor de aanbiedingen, in deze rubriek gedaan, wende men zich NIET tot de Redactie van Tong Tong, doch tot de stellers van de aanbiedingen ZELF. Kijk bij elke aanbieding dus naar Naam en Adres van de steller. Plaatsing in deze rubriek is een ser vice die Tong Tong gratis-aan haar abonnees verleent. Voor niet abonnees: 1— per regel. GEVRAAGD door: Mevr. A. T. Haarmans-Strijland, lepstraat 12, Amersfoort. Het land van bij ons buiten - Abr. Exodus; Marechaussee in Atjeh - Du Croo en Schmidt. AANGEBODEN door: W. Allard, Lobelialaan 164, Den Haag, tel. 070 - 32 62 59. Gedenkboek Javase Bank 1828-1928 (met de rede van Directeur K. Michiel- sen). Vraagprijs: 75, door: Mevr. A. T. Haarmans-Strijland, lepstraat 12, Amersfoort. De Javaanse geestenwereld - van Hien; De plant - Eisevier uitgave met 394 ill. 4 kleurenplaten; Handboek voor de rubbercultuur in Ned. O. Indië. door: Mevr. Beumke, Galileistraat 145, Den Haag. De Zwerftocht - Jan Eggink; Crisis - Jo Manders; Ardjoena - Adolphe Engers; Njai Sarina - S. Franke. GOED NIEUWS voor al diegenen wier liefde voor de Pasar Malam alleen maar door de maag gaat er zijn straks een dertig stands met de grootste sortering heerlijkheden op eet en drink- gebied... Alvast maar een "Selamat Ta- roh!" voor straks op de 11e PASAR MALAM TONG TONG HOUTRUST DEN HAAG 24 t/m 28 JUNI 1969 17

Tong Tong | 1969 | | pagina 17