san '^Brieven voor ien cB>oUand J. M. VAN EXEL's De ontboezemingen van Lien Bolland (in TT 30 april, pag. 12, "De Landman") hebben veel behulpzame briefschrijvers in het geweer gebracht om Lien's raad sels te helpen oplossen. Hier een paar reacties: ...Verder het stuk van Lien Bolland: het is niet terong tjina, maar terong blanda (compote). De mysterieuze vrucht heet in Bandoeng en omgeving Sioe, smaakt naar markieza en heet in Medan en omgeving ook kleine mar kieza (voor stroop en gelei, klimplant). D. V. M. Thörig-van Wijk Lien, de naam van de vrucht is Sioek. N.N. U vroeg de naam van die vrucht uit Garoet. Was het ook een passiflora- cae? Ik woonde in Semarang en be stelde dan van de man die uit Ban- doengan met bloemen kwam, altijd de kleine "markisah" om er stroop van te maken. De Engelse naam is passion fruit vrucht van de passiebloem. Het had een heel geurige, frisse smaak. Gaat U ook graag naar tropische kassen? In België zag ik de kaneelboom en papaja, de gandapoero, de djatti en de vele gembersoorten. Ik genoot er gewoon van. Fijn, dat we via Tong Tong op deze wijze met elkaar kennis kunnen maken. L. M. van der Dussen-Weber De door U beschreven terong heet vrij zeker Terong Belanda of Cypho- mandra betacea en het minder fors groeiende zusje van de Markisa, de Boeah negri of Passion fruit of Passi- flora edulis. Van beide soorten zijn min of meer verschillende variëteiten bekend doch bovengenoemde zijn verreweg boven de andere te prefereren. De door U bedoelde Framboos (Rubus rosifolius) is inheems boven 1000 me ter zeehoogte. Mocht U nadere inlichtingen wensen over meerdere in ons voormalige In- dië voorkomende vruchtensoorten dan zal ik U gaarne van dienst zijn. H. Polman, van Ostadelaan 4, Baarn. oud-Tuinb. kundig ambtr. bij de Landbouwvoorlichingsdienst in Indië. ...Ik denk dat Lien de boewah negri bedoelt. Ten minste zo genoemd in West Java. Groeit bovenop de Tang- koeban Prahoe op de hellingen, o.a. in het wild. Je wilt gewoon niet dood.*) Die terong die ze bedoelt, noemden wij de "Amerikaanse terong". Had ik ook zelf op de onderneming". Oma H. uit Baarn J Deze regel, midden in de brief er zo maar plotseling tussendoor gegooid, onder streept, heeft ons diep getroffen. Dat een Oma niet nog meer jaartjes van het leven "plukken" wil om nog meer van dit heden te hebben, maar alleen omdat het leven met HERINNERINGEN aan dat rijke Tempo Doeloe zó'n geluk is (ondanks de tekorten en gebreken van de oude dag) dat ze "ge woon niet dood wil", dat is voorwaar het grootste compliment aan ons Indië dat ooit in dit blad gestaan heeft! ]a-iah, Oma! Tambah banjak oemoer lagi! T.R. Het artikel van Lien Bolland en de bereidwillige hulp van vele kanten er op geven samen een typisch voorbeeld van de gezonde familie-sfeer die in onze lezerskring heerst. En op zijn beurt weer iets typisch Indisch is. Hoog en laag, rijk en arm, gestudeerd en "onwetend", we werken in een al tijd spontane en vriendelijke uitwisse ling van gedachten naar elkaar toe om zodoende van Tong Tong een blad te maken met betrouwbare kennis van Schoenhandel alleen Reinkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 Een grote keuze in Italiaanse zomersandaaltjes. Indië en Indonesië. Geen ruzies. Geen betweterigheden. Elk raadsel, elke zwakke plek in onze herinnering raakt daartoe als het ware in een kruisvuur van feiten-bombardementen en het kan niet anders of zo moet telkens wel DE waarheid ontdekt worden. Erg prettig is vooral de rustige en altijd waakzame belangstellingen van "autoriteiten" zoals b.v. L. v. d. Pijl en H. Polman, die ALTIJD geïnteres seerd zijn, hun mening noch opdringen noch hautain verbergen, maar altijd bereid zijn om een handje te helpen als niemand er uit komt. In De Grote Indische familie geen hovaardigheden en geen ruzies! Bravo! Daar moet je wel écht "één-van-ons" voor geweest zijn, om een foto als deze uit Soerabaja met zorg te maken en aan ons op te sturen. Eén van ons: dat betekent: blootvoetig zwerver langs de stadsstraten geweest zijn, met natuurlijk een kartepil om je nek en met fonkelende ogen alle vliegers in de lucht en alle pentjits in de bomen in de gaten houdend! Juist! Dit plaatje brengt pentjits in beeld: jonge manggds, al een beetje tegen "mngkl" aan, hel vruchtvlees wit en hard en rins. De vruchten zó hard, dat je ze moest banting tegen de grond zodat ze open barstten. En dan je tanden erin! Met roedjaksaus, of alleen maar grof zout of met helemaal niets! Maar ze waren lekkerder dan de grootste en rijpste mangga goleks! Natuurlijk niet echt, maar voor jonge vrijbuitertjes natuurlijk wel, want ze waren de be kroning van een vermetele strooptocht en het schot van Old Surehand dat nimmer faalde, immers de pentjits glad afschoot met voltreffers op de lange, dunne stelen! De fotograaf? Een achtbaar Soerabaiaas heer: dokter Soetjahjo, maar eens was hij (en hij is het nóg voor wie hem goed kennen"één-van-ons"anders had hij toch nooit deze speciale foto gemaakt?! Andere liefhebbers? Jonge roedjaklievende meisjes en moeders-in-verwachting. Nietwaar, dames?! Foto M. Soetjahja 1

Tong Tong | 1969 | | pagina 5