Pieter van den Broecke 1585-1640 Een Held? door Dr. H. J. de Graaf Pieter van den Broecke Pieter van den Broecke, opperkoopman der V.O.C., was lange tijd vermaard als "Nederlandse Regulus". Doch wie was deze Regulus? Tijdens de eerste oorlog van Rome met haar Afrikaanse overburen, de Carthagers, zond de Ro meinse Senaat de consul Regulus met een leger naar de overwal, waar hij werd verslagen en gevangen genomen. In 250 v.Chr. zonden de Carthagers hem naar Rome terug om over krijgsgevangenen en zo te onderhandelen, mits hij zwoer terug te komen. Voor de Senaat pleitte Regulus er echter voor, de oorlog met alle macht voort te zetten. Gebonden door zijn eed keerde de dap pere Romein naar Afrika terug, wetende welk lot hem wachtte: hij werd er ook dood gemarteld. Aldus de Romeinse overlevering, die bij ons grote bewondering wekte. Men vindt Regulus' beeld b.v. aan de prachtige graftombe van Engel- brecht van Nassau te Breda. Nu is eeuwen lang iets dergelijks ook over de Indische Pieter van den Broecke verteld, maar de enige bron, waaruit men die bewering putte, was Pieter zelf in een soort autobiografie. Pas in 1869 werd hij door de rijks archivaris de Jonge ontmaskerd, toen deze met de stukken aantoonde, dat Van den Broecke in 1619 niet zo'n held geweest was, als hij wel beweer de. Was hij dan een oplichter? Geens zins, alleen maar een ijdeltuit. Geluk kig bezat hij naast deze zwakheid tal van betere eigenschappen. Prof. Cool- haas heeft ze in de voorrede tot zijn Aziatische reizen opgesomd: jovialiteit, meegaandheid grenzende aan goed hartigheid, liefde voor zijn oude moe der, tedere zorg ook wat hun ziele- heil betreft voor zijn (natuurlijke) kinderen en derzelver moeders van al lerlei landaard, welke hij bij haar hu welijken (met anderen) rijkelijk be schonk. Zélf is hij steeds vrijgezel gebleven. Voorts was hij een vlot en ondernemend koopman, hetgeen voor al in zijn Afrikaanse jaren uitkwam. De Hr. Ratelband leidde het verslag daarvan in en legde tevens de voor naamste feiten uit zijn avontuurlijke leven vast. Aan de hand van Coolhaas en Ratelband zullen wij pogen, daar van een indruk te geven. A.D. 1585 Terwijl de Spaanse kanonnen om Antwerpen bulderden werd daar op 25 febr. Pieter van den Broecke geboren, zoon van een Gereformeerde suiker raffinadeur, of suikerbakker, zoals men destijds zei. Toen de stad in aug. 1585 capituleerde trok vader van den Broe cke met zijn groeiend gezin (hij zou het tot 13 kinderen brengen) naar het gastvrije Noorde'n en poogde daar het suikerbakken voort te zetten, eerst in Alkmaar, toen buitenslands in Ham burg, ten slotte in Amsterdam, in de Warmoesstraat, een destijds wat voor namer buurt dan tegenwoordig. De re denen voor deze verhuizingen lagen in de moeilijkheid om grondstof voor zijn bedrijf te vinden, die juist uit Spanje en omgeving kwam, waarmede men toen in oorlog was. Doch in de laatste jaren der 16e eeuw waren de Amster dammers begonnen zelf naar het land waar de suiker groeit te varen en de jonge Pieter kreeg lust om hun voor beeld te volgen. Doch eerst diende hij het koopmansvak te leren, niet op een handelsschool, doch in de praktijk van een Amsterdams kantoor. Na drie jaar van 1602 - 1605 voor volon tair te hebben gespeeld, kon hij zijn Afrikaanse carrière beginnen, die tot 1614 zou duren: hij trok naar het don kere werelddeel, naar Cabo Verde, als ondercommies tegen 20,'s- maands. Spoedig bleek dat het han deldrijven met de zwarten en anders- gekleurden hem lag. Op 23 jan. 1606 schreef hij trots in zijn journaaj, dat hij voor de eerste maal 36 huiden had gekocht. Stil zitten was er niet veel bij. Vaak moest hij het binnenland in, soms gedragen in een hangmat door twee stoere negers. Hij wist nieuwe handelsterreinen te ontdekken, de commercie te organiseren. Zijn joviali teit en luchthartigheid kwamen hem hierbij goed te stade. Verdere han delssuccessen bleven niet uit en hij begon de aandacht te trekken. Reynst, door Heren XVII benoemd tot gouverneur-generaal, een familie lid van Van den Broecke's laatste chef, 6

Tong Tong | 1969 | | pagina 6