Radio Bolland De vrouwen hadden zich op de onder ste trede van de stoep neergezet. Ik reikte de schaal over en nam plaats; 'n paar treden hoger. Kokkie kwam met vier kopjes zwarte koffie voor de visite. De mannen kregen een sigaret aangeboden. "Permissie dalem", ver ontschuldigden zij zich, bij 't opsteken. Een welopgevoede madurees rookte niet in aanwezigheid van zijn chef. Maar als die hem er zelf éérfpresen- teerde? Tóch excuses. Dat eiste een maal de adat. - Ik vroeg de vrouwen naar de komende festiviteiten. Ze vertelden van de koe die de mannen op de veemarkt had den gekocht. Om te slachten voor 't feestmaal. (De tong, mij toebedeeld. Nadat kokkie verteld had, dat ik dat zo lekker vond, werd die voor mij achtergehouden). De Sandi-wara uit de stad kwam een voorstelling geven; een inlands cabaret. En natuurlijk re kenden zij er op, dat wij ook kwamen nontonnen. (voorstelling bijwonen). Onze eigen stoelen zouden zij neer zetten op een ereplaats dicht bij 't orkest. "Maar is Rachmani niet veel te jong om al te trouwen?" 't Meisje met 't lieve gezichtje en ranke figuurtje was misschien dertien, hooguit veertien jaar oud. "Abeh boenten dereh...", Mboe Rach mani giechelde preuts achter haar hand. "Rachmani ampon pinter a'ta- nah. Rachmani wist precies al hoe ze een potje rijst moest koken. Met welke kuise woorden Mboe Rachmani mij wilde vertellen, dat haar dochtertje al wel wist waar Ibrahim de sambal haal de. Dit alles vertelde mij vanavond, Moek- sins soeling. (bamboe-fluit). Wat was, in betrekkelijk korte tijd, de sfeer toch veranderd op Alas-gedang. Had ik een half jaar geleden zó de avond durven doorbrengen? Als eu- ropese vrouw alleen, in een kampong, die wijd en zijd bekend stond als ge vaarlijk? En wat merkten we vandaag de dag nog van vijandigheid? Niets. Integen deel. Kokkie hoefde in de warong maar langs haar neus weg te zeggen: de njonja heeft zo'n trek in mangga- moeda, kedongdong, of andere vruch ten die de spieren in de mond deden samentrekken. Waar 't vandaan kwam buiten 't volle seizoen, was dikwijls een raadsel. Maar 't werd me ge- Stationsweg 143 tel. 070-60.17.03 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 - 86.32.01 VOORBURG BEZOEKT ONZE STAND no 45 op de pasar malam. Krontjong collectie vanaf f 4,95 stereo. Ook originele import L.P.'s uit Indonesia. Tijdens de pasar malam week, in onze twee zaken en op onze stand import Coun- try Western L.P.'s met 2,50 korting, o Grote sortering singles van 4,50 voor f 1,75. Geen betere herinnering aan Uw bezoek in Houtrust dan een Hawaii, Krontjong of Gamelan plaat. Grundig Radio Grammofoons met f 100, reductie. bracht. Want 't kwam 't ongeboren kind immers niet ten goede, als niet in alle behoeften van de moeder tege moet werds gekomen? Behalve dat de madurees van nature heetgebakerd was, verlangde hij ook een eerlijke bejegening. En die vond hij bij de nieuwe meester, 't Werd vanavond wel erg laat op de besaran. Wat zou ik doen? Maar vast naar bed gaan? Of nog een plaatje draaien om 't wachten te bekorten. Ik zocht er een paar uit en al gauw deel de Pablo Casals Moeksins zwaarmoe digheid in de Serenade Melancholique van Tsjaikowski. ik liet er een wilde hongaarse dans op volgen. En als de eerste accoorden van Beet hoven's Pathetique op klonken, maak te ik 't me gemakkelijk tussen de kus sens op de divan. Ik sloot mijn ogen, doezelde weg; en viel in een vaste slaap. Ik werd wakker door een hand op mijn schouder en een stem: "meisje... Mijn man, die zich ongerust over me heen boog. Toen hij merkte dat mij niets mankeer de, viel hij driftig uit: "Idioot! Sluit de ramen dan ook, als ik er niet ben!" Terwijl hij de helling op reed, zag hij in 't heldere maanlicht nog net, hoe door één der ramen in de erker een man naar binnen klom. Hij schreeuwde, gaf 't paard de spo ren. De boosdoener, op heterdaad betrapt, sprong even snel 't tegenover gelegen raam weer uit en verdween in de kof fietuinen. Wat waren zijn bedoelingen? Wat 't een gewone dief? Of een moor denaar? Misschien iemand, die zich na al die maanden toch nog een keer wilde wreken. In ieder geval had ik gewaarschuwd moeten zijn. Immers, de tjoelik... Plantersvrouw Van Mevr. A. H. KI.-Schl. kregen we een kleurenbriefkaart toegestuurd, waarvan we deze afdruk maakten. Je schrikt gewoon als je merkt hoe meer dan waar ook in de wereld de Indonesische vruchtenpasar wordt beheerst door zijn kleurenvariaties. Deze foto werd gemaakt in Singapore, waar talrijke pasars zijn die Glodokiaans" aandoen, zó rijk, zó gevarieerd, zó levendig, zó schilderachtig! Maar waar wij Indische mensen nauwlijks op letten bij het bekijken van een Indonesisch tafereeltje, is de kleding van de verkopers. Want stel je eens voor dat je waar ook in Europa werd bediend door gentlemen in pyama of zelfs in onderbroek en badjoe kaos, en op sloffen.' Zelfs de gedachte eraan zou de doorsnee Hollandse burgerman vervullen met afgrijzen'. En toch herinneren we er ons nauwlijks wat van, en zouden we, terug in Indonesië of Malaysië er weer niets van merken. Het is wat de Fransman met een apart teóord "ambiance" noemt en wat je tot op zekere hoogte ook vindt in de kleine eethuisjes rondom "Les Halles" in Parijs, en trouwens in menige bistro: een zekere "wie-doet-me-wat-familiegezelligheid" en ingenue nonchalance, waardoor een volkomen ontspanning en bonhomie ontstaan, waarin men zich thuis voelt. Iets wat je hoogst zelden of nooit vindt in de "model-restaurants en winkels" in Holland. Eigenlijk was al dat winkelen in het oude Indië om te kotjok van het lachen, ja? 13

Tong Tong | 1969 | | pagina 13