HERDENKING STICHTING IEV 11e Pasar Malam Tong Tong Op 13 juli a.s. zal het een halve eeuw geleden zijn dat in Batavia in het voormalig Nederlands-lndië het In do Europees Verbond werd opgericht. Weliswaar raakte na de gezagsover- dracht aan de Republiek Indonesië het IEV opgeheven, maar de Indo Euro peaan en zijn werk leven nóg en 13 juli 1919 zal nog lang als historische dag gevierd worden. Op die dag immers begon de Indo Europeaan "officieel1' te bestaan, met volle erkenning als specifieke ethni- sche groep met een eigen naam. Vóór die tijd, al van vóór de komst der Hollanders in Indië, leefden de mengbloeden van Indonesisch-Eu- ropese herkomst zonder vaste naam en plaats in de maatschappij, noch openlijk erkend en geadopteerd door het "vadervolk", noch door het "moe dervolk". Er bestonden alleen diverse benamingen van merendeels denigre rend karakter. De mixties leefde so ciaal, politiek en cultureel als wees in Indië, alleen daar posities veroverend waar door ouderlijke verantwoordelijk heid een eigen weg werd gebaand. In de eerste decennia van deze eeuw kwam het Indonesisch nationalisme onweerstaanbaar opzetten. Langza merhand begon zich een conflictsitua tie toe te spitsen tussen autochtone en "import" bevolkingsgroepen. De meng- bloed dreigde tussen de wal en het schip te geraken. Toen greep resoluut een groep initiatiefnemers in Batavia onder leiding van de journalist F. H. K. Zaalberg in en werd het Indo Euro pees Verbond opgericht. Dit stelde zich ten doel de belangen te behar tigen van alle Indo-Europeanen (ook niet-leden v. h. Verbond), zoals de mengbloeden van Indonesische en Europese afkomst in Indië zich voor taan noemden. Een eindelijk houvast gevende naam, die zowel maatschap pelijk als wetenschappelijk weldra vol ledig werd erkend. Het IEV stelde zich ten doel voor alle Indo-Europeanen alle plichten en rechten te realiseren van een volledige Europese status en vatte deze immen se taak met een zó geweldige energie aan, dat het doel 20 jaren later reeds praktisch bereikt was. Méér dan dat: het ontwikkelingsproces verliep zó na tuurlijk dat ook na de schok van de "uitbanning" uit het geboorteland en de onderbrenging bij andere volken (na Nederland vooral de Ver. Staten) de aanpassing een vlot verloop had en de ethnische groep der Indo-Euro- pese burgers overal een aparte repu tatie heeft van voortreffelijk aanpas singsvermogen en grote ordelievend heid en gezagsgetrouwheid. Redenen te over voor oprechte Indo-Europe anen om hun "ethnische geboortedag" niet gauw te vergeten. Aangezien de 13de juli echter in het vierdag te verschuiven naar 1 novem ber dit najaar in het Haagse Con gresgebouw met een nader bekend te maken programma. De herden king zal bestaan uit een reünie en uit het vastleggen van een gedenk- medium van veel langere duur. Het herdenkingscomité is als volgt samengesteld: Voorzitter: A. F. J. de Rozario, De Ruyterstraat 31, Leidschendam; 1e Secretaris/Penningm.: J. F. van der Lee, Purmerendstraat 155, Den Haag; 2e Secretaris: Mr. J. J. v. d. Linden, Paulinastraat 12, Den Haag; en de leden: Drs. A. Th. Bogaardt, Sir W. Chur- chilllaan 147, Rijswijk, Mevr. M. Brueckel-Beiten, v. Aaers- senstraat 217, Den Haag, Th. Dessauvagie, De Sav. Lohmanlaan 473 A, Den Haag, W. Doeve, Columbusstraat 254, Den Haag, Prof. Dr. W. L. G. Lemaire, v. Slinge- landtlaan 1, Leiden, J. W. Mentel, Monstersestraat 32, Den Haag, Tjalie Robinson, Pr. Mauritslaan 36, Den Haag, Ir. A. Segond von Banchet, Sneeuw klokjesstraat 59, Den Haag, A. P. Verduijn Lunel, Westenburgstraat 34, Voorburg, Ir. J. R. de Vries, Larixstr. 13, Den Haag. De inschrijving voor deelname staat open onder storting van een bedrag van f 10,op het gironummer 391919 van de Penningmeester Comité Her denking IEV 1919, Purmerendstraat 155, 's-Gravenhage. Tot zover het perscommuniqué van het Herdenkingscomité. Het spreekt vanzelf dat wij dit sympathieke en eervolle initiatief alle succes toewen sen. De "Oude Garde" sterft snel uit. Wij bedoelen de garde die de geboorte en eerste levensjaren van het IEV heeft meegemaakt. Die de tijd hebben gekend van de gesloten clubs, de on bereikbare betrekkingen, het niet be staande recht op verlof naar Neder land, de moeilijk toegankelijke Marine rangen, het nog lang niet open en vrije onderwijs, enz. enz.... en dan de tijd van de eind dertiger jaren de vol dragen maatschappij, waarin elke Indo op elke plaats de positie veroveren kon die hij wou. Wie enig begrip heeft van dank baarheid voor hetgeen hij nu is en heeft kunnen worden, die kan de ge boortedag van het IEV onmogelijk ver geten. Hoe oud of hoe jong hij ook is. Nochtans... We weten dat het comité (hoe zelfbewust ook) op geen stukken na raden kan hoe de "response" zal zijn in heel Nederland. Maar we weten dat er reden is om dankbaar te zijn als er 500 dankbaren inschrijven, re den om trots te zijn als er 2000 komen, en beslist gerechte aanleiding om ge lukkig te zijn, als 5000 en meer niet vergeten hebben en nooit vergeten zullen. Selamat datang, ouwe sobats! GAMELAN en INDONESISCHE DANSEN uitgevoerd door de Vereniging BUDIDAJA op de 3 Wij leveren huismiddelen en kruidenmengsels op basis indische ge neeskrachtige kruiden. Verzending naar alle werelddelen. Vraagt onze gratis folder. Geneesmiddelen en Kruidenhuis PAX, Marktstraat 16 Groningen Tel. 05900-3 72 54 of 05900-3 77 22

Tong Tong | 1969 | | pagina 3