AFGHANISTAN BELANGRIJK BELANGRIJK Losse notities van Ir. TRAP.t. Ketapangblad Geborduurde vesten sieraden, glas- en aardewerk alles met de hand gemaakt in 11e PASAR MALAM TONG TONG Mondje dicht Hans-Otto Meissner Met verwijzing naar het bericht in ons vorige nummer (Tong Tong 15 juni, Nr. 23) betreffende de te houden jaarlijkse Algemene Verga dering van Aandeelhouders onzer N.V., doet het ons leed hierbij te melden dat genoemde vergadering op 5 juli a.s. GEEN voortgang kan hebben, wegens plotseling opgetreden ziekten, waardoor diverse stuk ken niet tijdig opgeleverd konden worden. De Algemene Vergadering is uitgesteld tot 9 AUGUSTUS A.S. en zal te bestemder tijd nogmaals uitvoerig in ons blad worden vermeld. Tong Tong van 15 dezer wekt weer oude Javaanse herinneringen door Pa sardagen juni, juli '69 op bladz. 17. Op 13 juni enorm voorzichtig zijn met alles, en niets nieuws beginnen want daar kan nooit zegen op rusten; het is 13 en djoemahat pahing, dus 3-voudige slechte dag. (Klopt het ach teraf, lezers? Red.) Dinsdag 1 juli offeren aan de Hin doe-goden op Tjandi Prambanan. Dus maandagavond 30 juni malas se- lasa kliwon. De dag begint immers 's- avonds om 6 uur. Hiermee is weer een stukje van mijn Javaanse ziel bovengekomen, schrijft "Bapa" Ir. Trap, 100% Totok naar li chaam, maar vaak 100% Javaans naar de geest! Wij hebben praktisch ongelimiteer de sympathie voor deze Hollandse uit vaarder, die sinds lang afrekende met dozijnen Hollandse binnendijkse be krompenheden om er TWEE werelden van wijsheid mee te winnen. Elders uit brieven van Ir. Trap deze twee notities; Bij de mooie zwembaden op Mid- den-Java hoort ook nog Pikattan bij Temanggoeng. En verder: In Batavia had je tientallen jaren geleden een deftige meisjeskostschool bijgenaamd Skola Kamprèt omdat de meisjes er 's avonds nog wel eens ongemerkt uitvlogen. Ik heb in Indië in 100 baden ge zwommen op Java, op Bali en op Su matra, ook wel gewoon in de kali. Op vrije dagen maakten we lange tochten onder leiding van mijn oude vrind Bag- chus, destijds controleur van Buiten zorg en Leuwiliang. Hij sprak Soenda- nees als zijn moedertaal, tapte mop pen in het Soendanees, waar de hele kampong om lag te kronkelen van ple zier. Daarna begon hij te jodelen als 'n Tiroler. Als we dorst hadden liet hij door een katjong voor satoe ketip wat jonge klappers plukken, die we leegdronken; daarna schraapten we met een stuk bamboe het jonge vrucht vlees; wat smaakte dat hemels! Onze tochten eindigden meestal in Kota Batoe boven Buitenzorg. De meesterlijke fotograaf Henri Arriëns (later mijn collega als lid van de Re kenkamer) heeft ons daar eens ge kiekt, negen poedelnaakte kerels op een rij, in Paradijstenue zonder vijge blad. Omdat we beseften, dat we zo iets niet aan onze vrouwen konden laten zien, hebben we toen een keta pangblad gedragen... W. Allard MET ALLE WAARDERING.... ...voor Uw schrijflust, zowel waar het copy betreft als gewoon "brieven aan de redactie", willen wij U vriendelijk verzoeken vanaf vandaag tot en met 15 juli a.s. Uw schrijflust korte tijd te bedwingen. De achterstand van alle werk ter redactie (zowel correspon dentie als copy-bewerking) is zó groot geworden dat wij even stoppen moe ten om ons levend contact met U niet te verliezen. Neem gerust vakantie en kom 15 juli weer met nieuwe moed terug. Okay? Okay. En veel dank! nu in Stand 53 op de HOUTRUST DEN HAAG 24 t/m 28 JUNI 1969 De laatste tijd overkomt het me steeds vaker dat ik soms helemaal niet meer schrijven kan. Zelfs de sim pelste redactionele mededelingen ko men maar met moeite op papier. Nogal een vreemd en verontrustend gevoel. Misschien veel te veel piekerans over diverse bedrijfsmoeilijkheden, en mis schien ook een gevolg van mijn bloed druk-behandeling. Hoe dan ook; daar staat Tjalie vaak dagen met zijn mond vol tanden. Ook al zit zijn hoofd vol ideeën en ziet hij foto's die erg aan spreken. Hoe voelt een schilder zich als hij niet schilderen kan? Of een zangeres die niet zingen kan? Het ge beurt naar ik heb horen zeggen wel vaker, en het is helemaal niet leuk. Ook al omdat schrijven voor mij ge woon bestaansnoodzaak is! Nogal achterdochtig zit ik het ver schijnsel aan te kijken en hoop er na tuurlijk het beste van. Hoe dan ook: als U me een tijd mist in deze kolom men, niet mopperen, lo! En onbezorgd denken: vandaag of morgen komt-ie wel weer los! Dan lukt het ook wel. Intussen: tot ziens en het beste hopen maar. T.R. Tussen Pelzen en Pijlen en Baanbrekers naar de Pacific. Uitg. La Rivière Voorhoeve N.V., elk 250 blzn, f 12,50 per deel. In tegenstelling tot Karl May, die Duitsland nooit uit is geweest en toch onvergetelijke Indianen- en Bedouinen- romans heeft weten te produceren, heeft Hans-Otto Meissner de door hem beschreven gebieden in Canada wer kelijk bereisd en mèt hun bewogen geschiedenis grondig bestudeerd.. De ze twee, met mooie tekeningen en kleurenfoto's geïllustreerde boeken zijn daar het resultaat van: spannende relazen van de avonturen der ontdek kers en pelsjagers in die landen en hun conflicten me de autochthone be volking. Boeiende lectuur voor iedere liefhebber van pioniersverhalen. 7

Tong Tong | 1969 | | pagina 7