UIT HET LEVEN VAN EEN SCHOLIER BETAWI 1912 De 6e klas van de Broederschool te Batavia in 1912, gekiekt op het erf vóór de voorgalerij van het woonhuis van de Broeders op Koningsplein Oost no. 2. Realiseer je dit eens! Zeven en vijftig jaar geleden! Wie kent ze nog terug en wie leven er nog van? Komaan, beginnen wij met de voorste rij: van links naar rechts: De Nijs Bik, Hamwijk .Goossens wiens biceps zo enorm van omvang waren dat hij slechts met de uiterste inspanning een scheiding in zijn haar kon trekken, verder Vlasman, Frayenhoven en Van Beers. Staande: Colijn, "kidjoe boemboe" door ons genoemd, van het Modemagazijn Colijn in de Sluisbrug straat, Van der Palm, Theo Raub, Van der Put, De Kort, Hallegraef, De Rozario, Hesselman, Van Loon bijgenaamd "Tikoes", Desschaux, Warnars, Reisner (toen reeds een reuze violist; "tarik, boeng"!) en Harry Baier wiens vader toentertijd chef was van het Hoofdpostkantoor Weltevreden. En last but not least de Klasse Onderwijzer Broeder Celestinus, de als rasechte Amsterdammer geboren Karei van Dam. Wat een heerlijke foto! Let eens op de kledij, de tjelana's bandjir, de sok ophouders, de "toetoep-jas" bij de ouderen! In die tijd hoorde je het woord "uit dagen" niet zo bar veel. Wel de vraag: "uitmaken?" en het antwoord daarop: "olreit! Waar je wil!" Het grasveldje in de Kebon Sajor, vlak naast de Broederschool, werd al leen nog gebruikt in acute gevallen, zonder voorafgaande tijds- en plaats bepaling. De vele min of meer ver borgen grasperkjes in het Wilhelmina- park waren tot op zekere hoogte ide aal, want die waren alleen maar kurk droog in de Oostmoesson! Merkwaardig dat de kleinste en de jongste uit die 6e klas, maar speciale vriend van Max Goossens en neef van Harry Baier, praktisch iedere zaterdag een "uitmaak-partij" had, behalve wan neer hij zó beurs was geslagen en van erger was gered door Goossens en/of Baier, dat hij een of twee weken moest overslaan. Deze "rustperiode" benutte hij om door het clandestien verorberen van stukken rauw vlees uit de keuken de kokkie werd helaas verdacht er voor zich zelf wat empal van te heb ben gemaakt en het gestaag met 14 linkse swings of rechtse direkten beu ken op jonge pisangboompjes, weer zodanig in vorm te komen, dat een volgend conflict met klas -of school- genoten dan in eigen voordeel kon worden beslecht. Na een failure wer den extra lessen gegeven door Goos sens. Voor zijn vader bleef echter het grote raadsel van de na verloop van tijd op bepaalde hoogte beurse en geknakte stammetjes van de pisang boompjes die, gelet op de moeder plant ongetwijfeld t.z.t. rijke vrucht zouden hebben gedragen. Wat deed zo'n klein Indisch jongetje nog méér om zijn moeder grijs en zijn vader kaal te doen worden? Och, hij besefte het amper en verfoeide de omstandigheid dat zijn ouders behoor den tot de "notabelen" van Batavia. De Apostolisch Vicaris Monseigneur Luypen kwam minstens éénmaal in de maand op bezoek en een extra keer SANATURN-REKSTOK t versterkt de buik- en rugspieren. X Bestrijdt rugklachten en trage spljsverte- I ring. Verbetert het figuur. T Overal toe te passen. f 42,50 4. f 5,10 B.T.W. - Vraag folder bij: t MEDICOR - Den Haag A2 t v. Hoeylaan 28 - Tel. 070-850093 als er eens voor een of ander doel extra moest worden afgeschoven. En de Majoor der Chinezen was nogal gul met zijn kant-en-klare-speenvar- kens, Champagne Heidsieck en cog nac Robin en de petassan van Max Görs eens in het jaar. En de "bek- Siman" (Inlandsche wijkmeester) groette heel onderdanig als zijn vader en moeder voorbijschreden. Deftige Europeanen liepen immers niet! Het jongetje mocht praktisch niets doen en zijn oudere vriend Johan Ise- ger (op de grammofoonplaat later iohn Iseger) bijv. mocht praktisch alles, al thans hij dééd altijd alles wat hij niet mocht al ranselde zijn vader hem pe riodiek bont en blauw. Zaterdags als Johan Iseger en Wim van der Meulen ook zo'n fijne kameraad! en andere mieterse sobats zo maar mid den op straat, op blote voeten aan het voetballen waren of "lajangans an- joets" aan het "bandringen" (soms waren de lajangans nog niet eens an- joet!) en hem met een "ait-tuuuur" groetten, moest hij aan het handje mee naar de kerk om te biechten. En zon dags ging hij gedwee mee in de my- lord bespannen met twee arabieren om naar de Stafmuziek in Concordia te luisteren en daarna naar Maison Ver steeg op Noordwijk om een "coupe" te eten, omdat daar geen "es-pasra" was te krijgen, aan een touwtje of bamboe vezeltje en wat "sirop de rose roze". En waar je zo lekker lang aan kon zuigen tot de roze kleur er hele maal uit was. En zijn gedachten1 waren bij zijn sobats die op Sentiong een spannende voetbalwedstrijd hadden te spelen tegen de katjoengs van Kaligot. Wanneer en hoe veranderde dat levenspatroon van dat kleine jongetje? Wel, als je HBS-er bent en later stu dent, dan kun je toch niet iedere week met een of andere sobat gaan bakke leien? Toch is zijn vechtlust nooit ver dwenen. In politiek en vakbeweging bleef hij haantje de voorste. En ook nu nog vecht hij herhaaldelijk voor en tegen anderen, al is het op gans ander terrein. Ook nu wordt hij vaak beurs geslagen, zij het op andere wijze dan "toen vroeger". Jachtpartijen met een dubbelloops kaliber 16, veldfles, tros pisang-mas, paar pakjes ketan of nasi oeiam, in de vrije natuur met Eddy Batten, Feiko Tissing, Simon, Bullock of Alting Siberg, op varkens in de omgeving van Tjibadak of Bekassi, op Miiwis, Mandars of Ajam-ajammans in de rawa's bij Tjelintjing of Tangerang, alsook muziek en sport maakten dat hij bitter weinig tijd meer had om met anderen op de vuist te gaan, anders dan in een vriendschappelijke match. Viool en guitaar waren zijn lievelings instrumenten. Menuetten van Mozart, Beethoven, Haydn, Boccerini etc. voor zijn viool de uitverkoren melodieën en voor zijn guitaar het "lied zonder eind", dat hij zo vaak in die niet te

Tong Tong | 1969 | | pagina 14