KAKEH BODOH Aan oma Dorine Kampmeineri-Hupperis Met meer dan gewone belangstelling heb ik uw artikel over Tretes van tem po doeloe en natuurlijk ook de onver getelijke plekjes Lali Djiwo, Kakeh Bo- doh en oude en nieuwe nymfenbad gelezen. (TT No 20, 30 april, pag 10). In gedachten rook ik weer de speci fieke berglucht, de frisse morgens, de asep van houtvuur uit de dapoer in de bijgebouwen, de pantjoeran in de mandikamer, de bibik tetel en loepis, wah ister nerhens so lekker deze, de djeroek keprok en palah. Ik heb van mijn vroege jeugd af in Tretes en Prigen rondgezworven en van Lali Djiwo tot aan Pandaan en Trawas ken ik ieder pad en iedere steen op mijn duimpje. Zullen we daarom in gedachten nog even daar ronddolen en enkele dier bare plekjes bezoeken? U woonde kennelijk in Tretes, terwijl ik toen, in de jaren twintig en dertig, logeerde bij mijn oom en tante Smelt van de autohandel in Kediri, Madioen en later Malang. Tante Lies Smelt- Blaney Davidson is een jongere zus van mijn moeder en het aantal kinde ren bij hen liep merkwaardig gelijk met de kinderen bij ons thuis, zodat ieder zijn eigen speelkameraad had. Als je van Pandaan komt volgt de ge stadige klim rechttoe rechtaan naar boven. De eerste Europese woning van Prigen aan de rechterkant van de weg had een eigen elektrische lichtinstal latie, herinnert U zich dat, tjoek tjoek tjoek motornja hij draait dah en nah. Dan had je links de woning van Hu- ghan met de grote steen in de tuin en het eigen zwembad, waar we geregeld mochten zwemmen. Aan de rechterkant van de weg, tegen over dit huis, lag een grasveld met autogarages eromheen en het hulp postkantoor van Prigen. Nah tussen de garages en het postkantoor was een doorgang en dan kwam je uit bij de pondok van oom Ad Smelt achter de garages dus. Een huis met rondom een tuin met palahbomen, djeroek keprok, ramboetan en achter het huis het per ceel van Hr. Paalman. Even voorbij deze garages en het huis van Hughan boog de weg voor het eerst naar links, waar ook de pleister plaats was voor het openbaar vervoer en de mannen met hun paarden je ston den op te wachten. Het was eigenlijk een vijfsprong, je kwam van Pandaan, links ging de weg door naar Tretes, op de hoek stond het huis van Liem Sing Teh met het grote boeddhabeeld, dan de weg naar Trawas omlaag, dan de Chinese warong met daarvoor de paardenserail, rechts van de warong een weg omlaag de kampong in en dan rechts achter de autogarages de vijfde weg naar de pondok van mijn oom. Vanuit de voorgalerij kon je bij mooi weer over de vlakte van Soerabaia kijken en zelfs de schepen in de haven van Tandjoeng Perak zien liggen. En in de avonduren kon je de lichten van de koplampen van de auto's vol gen vanaf Pandaau tot Prigen. Onder en naast het hulppostkantoor glooide het terrein omlaag en daar lag een reuzen stalen wadjan van wel drie meter middellijn! Vanaf de vijfsprong de weg omlaag volgend in de richting van Trawas, kwam je o.a. voorbij de woning van de familie Opdam. Herinnert U zich nog, dat deze weg trapsgewijs omlaag liep, totdat je aan een bruggetje over een kalitje kwam, de kali Goepit met zijn grote kalistenen, waarop wij jongens menig avontuur beleefden Vanaf het bruggetje omlaagkijkend in het water, zag je de waterspinnen bij duizenden, vooruit-achteruit-vooruit, kaja schaat senrijder kepieset. Naast de brug kwam een zijriviertje uit in de kali Goepit en aan de kant van dit riviertje groeide de selada aer, die wij bij bossen plukten voor de lalap met sambal tjoeka en warme rijst, wa- doeh boekan main lekkernja. Terug op de vijfsprong gaan we de weg op in de richting van Tretes. Direct na de bocht had je links een weggetje omlaag, de tuin in van de Singseh, die daar woonde. In deze tuin had hij een djeruk keprok en djeruk bali aanplant en bovendien een door een hoge ringmuur omgeven zwembad, waar we dagelijks gebruik van moch ten maken, allemaal berenang telan- djang bulat. Terug op de grote weg had je iets ver derop links de zijweg naar de waterval Poetjoek Troeno. Wah, oma Kampmeinert, als U heeft ook mooie herinneringen aan deze wa terval, ik heb een verrassing voor U! Als U wilt nog eenmaal de bekoring van deze waterval ondergaan, ik heb een kleurenfilm van deze waterval, vorig jaar gemaakt, vroeg in de och tend zodat je de ochtendnevel ziet en het opspatten van de fijne waterdeel tjes in het doorschijnende zonlicht. Als U wilt U kunt mampir bij ons, hoef niet bawa oleh-oleh, alleen maar foto albums om te dongengen van toen froeher. Ik zal draaien die kleurenfilm en als extra dimensie krontjongmuziek in stereo, ik heb sah pirang2. Als U wilt ik maak voor U speciaal pisang goreng stereo.! Wah, U denkt, deze fen hij is hek! Boh, laat maar, zijn we niet allemaal een beetje sinting, pedot tangan, min of meer losgeslagen elementen in een voor ons vreemde en hardzakelijke wereld. Geef niet een beetje sinting, als maar je blijf jeself en wordt geen "hippe vogel". Helukkig maar jongelui van hier ze weten niet wat ts tjies, windbuks, kattepult of toeloep, anders al deze blekoh pilek al uitheroeid! Iets verder de weg op naar Tretes lag aan de linkerkant van de weg het bad hotel "Prigen" met aan de overkant het zwembad, bij ons jongelui niet po pulair massalah je moet gebruiken bad pak! Later toen we ouder werden, op 4§| 11

Tong Tong | 1969 | | pagina 11