12 jl- de H.B.S. zaten en een "keet" (meis je) hadden, gingen we er wel zwem men. Met badpak! Tegenswoordig ka- tanja "statussymbool" je loon telan- djang bulat aan de strand. Maar laten we op onze schreden terugkeren en de auto nemen, sebab U al Oma en ik al Opa en onze otot al kaku bukan main, isterniet dukun urut hier. Mijn oom had in die dagen een zeven- zits Minerva compleet met toeter bui tenboord via een slang uitmondend in een geopende slangenbek op het spat bord, boempetbjeot dollidohbreet! Voorin zaten mijn oom en vader, allebei met pet op, mijn tante, moeder, Oma en de twee kleine zusjes op de ach terbank en wij vier jongens op de klap- stoelen, vol aandacht al de verrichtin gen van mijn oom volgend. Als je Pandaan nadert uit de richting Soerabaia heb je aan de linkerkant van de weg een irrigatiekanaaltje Ter hoogte van de driesprong naar Prigen staan de katjongs met blikken in de zwaaiende armen je op te wachten om water bij te vullen. Is dat gebeurd, dan bieden ze aan om op de treeplank van de auto mee te rijden met een grote kei in de hand om, mocht je onver hoopt een helling niet halen en mo- gok, de auto niet achteruit merosot masuk djurang door van de treeplank te springen en de stenen onder het achterwiel te schuiven. Zalig primitieve tijd vol romantiek, klaar whaaaaaaar whaaaaar vol gas tot Prigen, ter hoogte van het huis van Hughan of even te voren al terug schakelen naar twee en dan volle vaart de bocht om bij Liem Sing Teh, want de zwaarste helling was ter hoogte van het badhotel Prigen, daar moest teruggeschakeld worden naar de eer ste versnelling, hantam debrailleurnja greeeeeeeeek. Tot aan het telefoon kantoor en dan kon weer teruggescha keld worden tot aan de haarspeldbocht bij de bungalow van de familie Habnit, als die gepasseerd was, was men praktisch in Tretes. De weg eindigde toen waar de zijweg rechts omhoog leidde naar de ingang van het nieuwe "Nymphenbad" van de familie Appel. Later is Tretes verder opengelegd en werd o.a. het badhotel "Tretes" van de familie van Vloten geopend. Met de beide dochters, Prada en Loes, heb ik op de H.B.S. te Soerabaia gezeten. Wah, misschien zij zijn ook al Oma nou! Om op de autoweg terug te komen, ik herinner me slechts twee verkeerson gevallen op de weg Pandaan-Tretes, een, dat een personenauto ter hoogte van meergenoemde haarspeldbocht bij de woning van de familie Habnit in de djoerang reed en eenmaal, dat een grote Hudson met zeven Arabieren er in in volle vaart de helling kwam af rijden van Tretes naar Prigen, door de bocht bij Liem Sing Teh scheerde in de richting van Pandaan. Wij waren toen op het grasveld voor de garages in Prigen en mijn oom zei nog: "Dat loopt nooit goed af" en hij had helaas gelijk, want niet lang daarna hoorden we een hevige slag en was de auto tegen een boom aan de kant van de weg gereden, waarbij ettelijke doden zijn gevallen... Lali Djiwo en Kakeh Bodoh heeft U heel juist getypeerd, Oma Dorine Kampmeinert-Hupperts, zo blijven ook deze twee plaatsen in mijn herinnering voortleven. Het woord "Lali Djiwo" zegt eigenlijk al alles en ook de plaats Kakeh Bodoh is precies zoals U hem beschreef. Zelfs wij patstrappers wer den stil op die plaats. Een detail is mij nog bovendien bijgebleven, wij gingen meestal te paard van Prigen naar Ka keh Bodoh en even voordat men het graf bereikte moest je door een soort van tunnel, doordat de begroeiing over het pad zo laag was, dat men te paard geheel voorover moest bukken, zodat men automatisch een devote houding, zelfs te paard moest aannemen, voor men het graf bereikte. Overigens vraag ik me af, waarom hij kakeh bodoh werd genoemd, was hij niet oneindig wijzer en voorzag hij reeds alle leed en kommer dat over de wereld zou komen? Tengevolge van de oorlogshandelingen is veel in Prigen en Tretes verwoest, doch ik kan de personen, die denken, dat het oude nymphenbad, de kakeh bodoh en het nieuwe nymphenbad is verwoest, geruststellen, al deze plek ken bestaan nog. Het nieuwe nym phenbad werd verwoest, dcoh is in 1957 weer geheel opgebouwd en fees telijk heropend. Tretes is ook na de oorlog nog meer uitgebouwd tot ver voorbij het bad hotel Tretes In de jaren 1952 tot 1958 was ik werkzaam bij Unilever en ook ...compleet met de stenen op de voorgrond bedoeld door Mevr. Gr. Fabr't-Fimm in T.T. van 15 maart j.l.... SANATURN-REKSTOK o versterkt de buik- en rugspieren. Bestrijdt rugklachten en trage spljeverte- ring. Verbetert het figuur. Overal toe te passen. f 42,50 4. f 5,10 B.T.W. Vraag folder bij: MEDICOR - Den Haag A2 v. Hoeylaan 28 - Tel. 070-850093 dit concern liet in Tretes twee hyper moderne bungalows bouwen, compleet met privé zwembad in de tuin ten be hoeve van de stafemployees en hun gezinnen, doch, ondanks deze luxe trok ons hart toch meer raar de kleine warong aan de kant van de weg ter hoogte van de zijweg naar het nympen- bad en aten daar de specialité de la maison, de onovertroffen nasi rawon. Natuurlijk dringen bij mijmeringen en herinneringen als deze ontelbare na men van familie, relaties, collega's, kennissen, vrienden en vriendinnen aan je op, doch ik heb angstvallig ver meden namen te noemen, omdat ik niet weet of deze personen het wel goed zouden vinden in dit verband genoemd te worden. Slechts de namen van alom bekende personen en naaste familie heb ik ge noemd. Uit mijn collectie van foto's van de familie badend in het oude nymphen bad, het nieuwe nymphenbad van de familie Appel en het na de oorlog her bouwde nieuwe nymphenbad, heb ik uiteindelijk mijn keuze laten vallen op een foto van het oude nymphenbad genomen in 1957, compleet met de stenen op de voorgrond bedoeld door mevr. G. Fabri-Timm in TT van 15 mrt Daarom, enkele gebouwen en wonin gen mogen zijn verdwenen, Tretes kan moderner zijn geworden, maar het oude nymphenbad, de kakeh bodoh, Lali Djiwo, Poetjoek Troeno, kali Goe- pit en zovele andere dierbare plekjes zullen de eeuwen trotseren. Laten we ze met liefde en dankbaar heid in ons hart sluiten en wie weet is de tijd niet meer zo veraf, dat de verhoudingen tussen Indonesia en Ne derland weer helemaal genormaliseerd zullen zijn, dat honger, ongerechtig heid, rassendiscriminatie, politieke te genstellingen, de verschillen tussen arm en rijk voorgoed uit de wereld zullen zijn verdwenen en dat onze kin deren en kleinkinderen na een drie daagse werkweek, zoals ze nou de Metro of bus 33 nemen, een overstap je KLM-GIA nemen en hun long week ends weer doorbrengen in Tretes, Prigen, Tosari, Malang, Batu, Pudjon, Lebaksari, Ngerong, Sarangan, Ta- wangmanggu, Bandungan, Kopeng, Kaliurang, Bogor, Tjipanas, Garut, Pen- galengan enz. enz. Apakah ini hanja impian seorang ka keh bodoh? Mungkin tida'lah! Kakeh A Ii alias W. E. Grashuis

Tong Tong | 1969 | | pagina 12