Toekomst Sekali Branie,Tetap Branie O VILMA J. G. YSSEL DE SCHEPPER ALLE VERZEKERINGEN De periodieke uitgifte van de Indon. Ambassade in Nederland, "Indonesia", redactioneel en typografisch uitste kend verzorgd, bood onlangs een heel bijzonder omslag. De voorplaat was door een dwarse lijn in twee helften verdeeld die als spiegelbeeld tegen over elkaar stonden, zodat het leek alsof een landschap in een meer weer spiegeld werd. Het landschap: een verzameling van boom-, berg-, tempel en woningtrant-tekeningen. Ineens: raak, dat is Indië zoals wij het sinds eeuwen kennen en zoals het nog steeds is. Wordt deze omslagtekening echter een slag omgedraaid, dan wordt dus de "weerspiegeling" zichtbaar: een toekomstdroom, een blik in de toe komst: hypermoderne bouwwerken, fa brieken .raffinaderijen, laboratoria, etc. Geen Minangkabaus of Bataks dak profiel is meer zichtbaar, geen Men- doet of welk ander historisch monu ment, geen boom of berg. Indonesië is op slag helemaal verdwenen. Dit kan elke andere industriële grootstad zijn: Amerika, Rusland, Italië, Canada... We weten het wei: dit is maar een symbolische tekening, die het streven tot uitdrukking brengt om "eeuwen ach terstand" in te halen en een Indonesië te fixeren van grote welvaart en rijk dom. Eeji droom die er tóch wel met meer verwerkelijkingskans in zit dan de meesten wel denken. Toch zullen vooral de oud-gasten van Tong Tong een beetje droevig zijn als ze dit zien. Omdat wij dwars door veel Westerse rijkdom, progressie en "superioriteit" heen hebben leren zien. Achter toren flats het spook zien van de flatneurose (en hoe natuurlijk en springlevend is daarbij vergeleken de 'nederige" kam pong!); de fabrieken spuiten milliarden blikken veelsoortig voedsel, maar niets haalt bij de smaak en voedingswaarde van de spijzen van de toekang saté of de bibih petjel; in de model-flat kamertjes zitten Indonesiërs eerlang met oog en oor gefixeerd op de TV, en de vriendelijke avonden van weleer met zang en dongèng, met djangkriks en vuurvliegjes, met de sterren en met de Eeuwigheid, zijn voorgoed voorbij; chemische producten doordringen ons lichaam met conserveringsstoffen en medicijnen, met kunstmeststoffen en insecticiden. Wij worden allemaal dik buikig, maar érgens, ergens, is ons dierbare natuurlijke lichaam zichzelf niet meer! en plotseling vallen de sperwer en de havik dood u.it de lucht, sterven plotseling millioenen vissen in de Brantas en de Tjitaroem... nee, wij Indischgasten zijn al héél lang zo dro merig niet meer over de metalen-be- tonnen-petrochemische beschaving! Nochtans, wij hopen het beste mee met ons bruine broedervolk. Ook zal immers alles gebeuren zoals Djojobojo het voorspeld heeft, immers? En zoals te lezen is in de Bratajoeda? Wij gaan allen voorwaarts met een moedige glimlach. Betoel! Het was alsof ik door de bliksem getroffen werd, toen ik de rouw- gerande brief ontving met het doodsbericht van Pieter George Hoedt. Er zijn mensen die zó intens zichzelf zijn tot hun laatste levensdag, dat je nooit aan doodgaan dénkt bij ze. Ook al worden ze 64 of 72 of 81 jaar. Hoedt werd 64, en dat is voor een taaie vech ter als hij elke seconde van zijn leven was, veel. Hij behoorde niet tot de categorie die héél lang "makan peng- sioen" beschouwde als het hoogste wat er te bereiken was in het leven. In feite heeft hij elke levensdag van zijn leven driedubbel geleefd (als In donesiër, als Nederlander en als Indo) en dat gedaan met branie, met tarting, met vechtlust en alle taaiheid, die je verwachten mag van een man die af stamde van de oudste Indische ge slachten van Ambon. En zich er met trots van bewust was. Ja, Hoedt is een van die Indo's die de "losscheuring" tussen Nederland en Indonesië net zo pijnvol en wreed ervaren heeft als alleen honderd pro cent toelèn Indo's voelen kunnen. Hij is teleurgesteld en bitter verraden ge weest (bewust en onbewust) van zo wel Indonesische, Nederlandse als In do zijde en hij heeft altijd grootmoedig vergeven of onverzoenlijk gehaat, maar NOOIT slappe half-frontjes ge maakt. Hij heeft aan de Indonesische kant gestaan zo lang hij kon. Dat wil zeggen tot hij terwille van vrouw en dochter naar Holland móest. Waar hij tot werkloosheid gedoemd in het hoge isolement van een flat-gebouw (alle gemakken en comforts) gromde en grauwde op de zelfingenomen fluwe len zaligheden van het leven hier. En droomde van de dagen van spanning en strijd en het "tèk-doeng" van de gevechten der revolutie. Als hij aan de telefoon kwam, sprong ik gewoon veertig jaren terug in het leven. 'Hé, Tjalie!" Net zoals aarts vijanden of bloedbroeders elkaar be groetten, toen we nog jong waren: uitdagend, schel, zonder sentiment of beleefdheid, maar bij wijze van spre ken elk moment klaar voor een harte lijke vuistslagen-wisseling. Ik: "Wat heb je nou weer!" Hij: "Die asoes!" Nou, kü-je-nagaan! Vaak liet z'n ge heugen hem in de steek en snauwde ik: "Pak dan even een. stuk papier en een potlood, man, en schrijf op!" En hij: "Vergeet je dan telkens dat ik mijn poten niet gebruiken kan! Gévédé!" Ik zag hem in mijn verbeelding een zaam aan de telefoon staan in dat ver re, verlaten huis, zijn handen geklauwd om de telefoon, en dacht: "Morgen zoek ik 'm weer eens op!"...en deed het nét zo lang nooit tot het niet meer kon. En zo leefde Pieter zijn laatste levensdagen uit. Een man, geboren om te vechten, in de zaligheid van ge watteerde zorg tot aan het graf! Ah, en al die ouderdomskwalen en gebre ken, die zich vóór hem opstelden als een executie-peleton, die keek hij recht in de ogen. Tsk-tsk-tsk, pas als je aan zulke lui denkt, dan besef je wat onze tijd mist: mannen! T.R. Onder dezelfde titel had het af scheidswoord kunnen staan aan Wil- fried Hakkenberg, wiens overlijdens bericht ik twee dagen later ontving. Een gewone, echt Soerabajase jon gen... en het woord "echt" logenstraft meteen al het woordje "gewone", want élke echte Soerabajaan is immers buitengewoon!? Als een echte Soera bajaan geen bijzondere carrière maak te, kwam dat doodgewoon omdat hij het in zijn jonge jaren te druk had met leven. En dat betekende voor zulke sobats als Wilfried: knokken, KES, Krembangan, tahoe petis, Peneleh, knokken, Kali Mas, és pasra, Semoet, knokken, etc. etc. Hij was niet alleen vechtlustig nochtans, maar ook verge vensgezind. En dat is bijzonder, weet je! Saluut, makker! T.R. De nieuwste uitgave van de Moesson Reeks verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong 5,90. Jeugdherinneringen uit het oude Djocja OOOOOOC Alg. Ass. bedrijf „Argo" Kantoor en woonhuis Corn, de Wltt- Q laan 83. Den Haag, Telef. 55 71 72 XXXXXXXXXXXXXXX)OOOOOOOOOOC

Tong Tong | 1969 | | pagina 4