SCHOOLTJE Brisbane Calling ''f -'i - Ik heb vele scholen in mijn leven gezien. En ik dacht, dat de school van Pakan Baru, van heel vroeger, de kleinste was. Tot ik op een dag naar High Vale reed, even buiten Brisbane en deze school zag. Een klein houten gebouw in een verwilderde tuin. Twee lokalen, Een voor- en achtergalerij. In de hoek van de tuin, onder een denne- boom, twee houten toiletten. Ik klom de trap op. Ik stond in de voorgalerij. En mijn hart ging open. Vlak voor mij lag een kleine berg, gevangen in licht- en donkergroene schaduwen. In een boom naast de school lachte een kookaburra. Diep onder mij legde zich de weg langs een enkele witte farm. Een farm, waar "Mary with her little lamb" thuishoorde en "Little Jack Hor ner sat in a corner", hoewel het nog te vroeg in het jaar was voor "eating his Christmas pie!" De helle schreeuw van een magpie maakte een eind aan mijn meditatie. T. F. Breeman-Obdeyn Dank voor Tilly's waakzaamheid in heden en verleden om overal wel "het kleinste schooltje ter wereld" te vin den. Zij die Australië en Pakan Baru niet kennen, maar elders in Indië vaak de oedik in gingen, zullen nu ongetwij feld eigen herinneringen terug vinden aan kleine schooltjes. Ik wed dat Hein Buitenweg er ettelijke gekend heeft. Ergens in de Soendalanden woonde ik in de oedik vlak bij zo'n schooltje: twee lokalen. Alhoewel tóch groot en ruim, zoals alle gebouwen in Indië altijd groter zijn dan elders. Maar dit schooltje had zelfs geen toiletten, want er stroomde slingerend een beekje tussen de padi-akkers, vlak naast de school. De hele dag hoorde ik het soms klassikaal, soms in aparte beurten, zingen van de leerstof, want Soenda- nees klinkt zelfs als het gewoon ge sproken wordt, zangerig! En voortdu rend stonden voor de school verko pers op post van kroepoek, opak, kat jang, nasi-oedoek, lotèk, stroop, ijs, "bandar-plaatjes", vruchten, krekels en duizend dingen meer, waar ook vol wassenen natuurlijk wel wat van koch ten. Oef, ik wou dat ik zo'n foto van NU had, ergens in Indonesië. Ik zou in mijn dromen weer school gaan!... afluisterde, die kennelijk een nacht- (dag-)merrie had. Ik klom de kooi uit en schudde hem voorzichtig wakker. Op zijn: "wat is er nu weer", vertelde ik hem de reden, ook dat ik met ple zier wat had geleerd, maar dat het toch te gortig werd. Verontwaardigd wees hij mijn bewerin gen van de hand en kapte elke verdere discussiè door het gebedenboek te pakken en hiermee de verdere middag door te brengen. Ten slotte nog iets over onze anoa (dwergbuffel), door ons Baby ge noemd De enige foto van Baby is jammer genoeg niet erg duidelijk. Baby kocht ik een dagreis van Poso vandaan in Ampanan en maakte de anoa de terugkreis naar Poso mee achterin de Jeep, afwisselend liggen de en staande, in bedwang gehouden door de tourneejongen, die er toch niet veel moeite mee had. De modder en kuilenwegen, doorwaadbare rivie ren en wankele pont gaven anders afwisseling en moeite genoeg. Een andere passagier was de Radja van Ampanan, die met spoed in Poso moest zijn en de KPM niet kon afwach ten. Op deze tocht is de Radja enthou siast overtuigd van het nut van een djala (werpnet) en een degelijke Ba- yard cal. 12. Aan de monding van een rivier, mid den in de rimboe vers gevangen vis, geroosterd boven een houtvuurtje en overgoten met een kant en klare ket- jap/lombok/bawang-saus (door mijn vrouw meegegeven), geroosterde her- ten-dengdeng en als lalap jonge mang- ga van verwilderde bomen, sambal en warme rijst en dit bij een flink kamp vuur onder een maanloze sterren he mel! Onvergetelijk! Baby bleek een lief huisdier te zijn, niet direct eenkennig en erg aanhan kelijk voor de leden van ons gezin en de bedienden. Onze anoa was nog jong en een vreemde combinatie van dieren: de duidelijke buffelkop en dito lichaam, het merkwaardig rossig bruine kroesig haar als van een schaap en de fijne poten van een ree. Toen wij naar Java terugkeerden deed ik Baby cadeau aan Artis en moest 't dier eerst in quarantaine bij de Vee- artsenijkundige Dienst. Men had nl. geconstateerd dat Baby wormen had en moest worden behandeld. De injec ties heeft Baby echter niet overleefd Al direct na het afscheid misten we onze Baby, waar nog een gevoel van wroeging bij kwam toen we het droe vig bericht ontvingen. E.G.M. OVER OUDE, INDONESISCHE KINDERLIEDJES Wie van onze lezeressen kent onder staande opgewekte liedjes, die gezon gen werden bij de begroeting van kleine kinderen? Men pakt het kindje bij de handjes, klapt deze tegen elkaar en zingt daar bij: Keplok amee-amee Dalang koepoe-koepoe Sijang makan nasih Malem emmiek tètè Tèlè nja mamah moeda Maniesnja kajoe goela Goela-nja - goela batoe ]a itoe jang naam van het kind) maoe. Bij het woord "maoe" duwt men de handjes van het kind tegen zijn borst of buik en kietelt hem daarmee. Nog een begroeting voor kindertjes van ongeveer een jaar oud. Men klapt in de handen en zingt: Arie-arie oondag Arie-arie Poetrie Poetri mandi - mandi di kali Babah-bientang-pasang lilin Djeroek kiengkit - delima moeda Sakit peroet - di tendang koeda. Men loopt hierbij langzaam naar het kind toe en pakt hem aan het eind van het liedje, bij de handjes om hem daarmee even te kietelen. 7

Tong Tong | 1969 | | pagina 7