1001 avonturen met de soetil AJAM PANGGANG "GEULIS BANDOENG" SAJOER TANGKAR KAREDOK "NGIRING RAOS" (SMAKELIJK ETEN) KIPPESOEP "TERKENANG-KENANG" j restaurant t wijnands v/h cedi Praatje over Kornet Met NECTAR essence: 1 kip (bij de rug openspauwen) 6 sjalotten 2 teentjes knoflook 5 lomboks fijn oelek (of sambel oelek uit potje) 1 a 2 theelepels terasi 2 glazen santen sedang 1/2 citroen 1 a 2 theelepels gemberpoeder De fijn gemaakte bumbu fruiten in 2 a 3 volle eetlepels margarine tot licht bruin. Doe dan de kip erin en eerst oengkep tot y2 gaar. Dan de santen en gemberpoeder erbij. De 1/2 citroen uitpersen en de schil mee laten koken. Afmaken als volgt: 1 eetlepel ketjap. Zout en suiker (asem) naar smaak- Is de kip zacht dan uit de pan halen en roosteren. Laat het vel op sommi ge plaatsen wat aanbranden, want dit geeft een aparte smaak. De jus op een middelmatig vuur inkoken tot die dik is. De kip op een schaal en de jus erover siram. Warm opdienen. Ik ga randeer succes. (In plaats van kip kunt U ook een lap spek van 11/2 pond nemen). 1'/2 ons haché vlees (doorregen run derlappen) 2'/2 ons verse (diepvries) sperciebo- nen 2 goed schoongemaakte aardappe len met schil en al in blokken snij den zoals voor sajoer asem. wat kool, 1 a 2 bouillonblokjes, salam, sereh, laos. 1/2 eetlepel ketoembar 4 sjalotten 1 a 2 theelepels koenirpdr) 1 teentje knoflook fijn oelek 1 a 11/2 theelepel trassi 3 kemiri's 2 lomboks Zout, suiker en asem naar smaak. Indien geen hachévlees, het vlees eerst in kleine stukjes snijden en op koken in 1 Itr water met de bouillon blokjes, salam, sereh en laos. Bak de fijn gemaakte bumbu in olie bruin en dan tjemploeng. Kook de aardappelen eerst mee en dan later de sperciebonen en kool. Wilt U geen groenten gebruiken, neem dan 11/2 pond krabbetjes. Als het kan vlees met veel vetjes. Een dag de sajur laten staan maakt lebih sedap. Etennja met empal of ajam goreng. De sajur moet wat zurig zijn, maar nog net niet zo zuur als sajur asem. Het eerste gerecht heb ik bij een Ban- doengsche familie gegeten en het laat ste maakte mammie vroeger vaak en ik was het haast vergeten. Alles rauw: tao-ge, komkommer, kool, aubergine, katjang pandjang, oebie (als lucifer stokjes gesneden). De katjangsaus te maken uit de vol gende bestanddelen: Katjang goreng (pinda kaas), rawit/lombok, kentjoor (moet goed te proeven zijn), terasi bakar. Dit alles oelek en afmaken op smaak met zout, suiker en asemwater. I. komkommer, aubergiene (als toeval lig terong lalap die kleine ronde te krijgen is, lekkerder) en katjang pandjang in stukjes van 1 cm snij den, de kool als voor gado2. II. De katjangsaus erover gieten en daarop bawang goreng. Kunt U in de zomer dahon kemangi van kennissen krijgen, erbij doen. Dan pas is karedok compleet. 1 kip lever 1 ei, peper, zout, ve-tsin kool, peentjes en prei 8 sjalotten 2 teentjes knoflook (fijn oelek). I. Van de kip gehakt maken en men gen met het losgeklopte ei. Hiervan balletjes maken ter grootte van een kemiri. II. Van de toelang ajam bouillon trek ken, de lever meekoken. Is deze zacht, door een zeef fijn wrijven en in de bouillon terug doen. Is de bouillon al goed, dan de beentjes eruit en de balletjes gehakt in de kokende bouil lon. III. De fijngemaakte bawang merah/ putih fruiten tot lichtbruin, ook tjem ploeng. IV. De gesneden kool, prei en peen tjes het laatst. Afmaken met zout, pe per, ve-tsin en een tikkeltje suiker, voor goerih. CHRIS I HOLLANDSE en INDISCHE KEUKEN f Hoogstr. 12 - Den Haag - Tel. 600712 Dir. M. WIJNANDS I v/h Grand Hotel, Makassar Oud-gasten hebben soms van die "rare" verzuchtingen, menen jongere (of oppervlakkig levende) mensen, toen een kennis van me enige tijd geleden zei, dat hij wel eens een "ouwerwets blikje corned beef" zou willen hebben van 1910, zag ik uit mijn ooghoek een jeugdige toehoorder spotlachen. Maar ik weet zeker dat als ik NU in Tong Tong de gelegenheid voor onze lezers zou open zetten om hier op te reageren, ik honderden brieven met bijval voor deze "ouweheer" zou krijgen. Want weliswaar leven de meeste mensen zó oppervlakkig en bekijken de dagelijkse zaken met zo weinig waakzame critiek, dat inder daad voor velen een blikje "kornèt" van vandaag setali tiga wang is met een blikje van 1910, 1920, maar de kalme, eerlijke, aandachtige proevers kunnen zich nu nog duidelijk en zonder- enige vergissing voor de geest halen hoe je voorheen mooi, gave, rode brokken uit je blikje kreeg, terwijl er nu ettelijke soorten corned beef zijn, waar na voorverwarming alleen maar een soort bleke brei uit tevoorschijn komt, met erg veel "ondefinieerbaar wits" en erg weinig brokken vlees. En over de diverse variëteiten Köler en Ankersmit saucijsjes zullen we maar zwijgen. Ze waren tóen een tractatie, maar ze zouden ook nü nog "met kop en schouders uitsteken" boven de do zijnen soorten blik-saucijsjes die de moderne markt biedt. Biar djoega blèk sama djoega, isih- nja lain matjem, lol (Ook al zijn de blikjes hetzelfde, wat er in zit, is van een heel andere kwaliteit, hoor!). ETf dat geldt voor de mensen ook! Soms kan je alleen maar grinnikend naar al die flikflooierijen en ophemelarijen van de TV voor allerlei artikelen kijken. En (oud-Indisch) denken: als die ba- rang wérkelijk zo goed was, zou nie mand een mond meer open hóeven doen, njo! Maar nogmaals, alleen oudgasten van een bepaald merk weten dit, ja? maakt U voordelig Uw tamarinde- en rozen- stroop, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren I I Vraag gratis receptenboekje bij Uw leverancier GEDEPONEERD of rechtstreeks aan Zilveren MedMUDm Haag 1885 pharm fabriek »phytol" - Afd. Nectar essence Gouden Medaille Dm Haag 1913 Wagenstraat 129 Den Haag. 15

Tong Tong | 1969 | | pagina 15