KEGELEN IN INDIE J. M. VAN EXEL's l Herinneringen zijn de voornaamste bronnen waaruit wij verder leven. (T.R. in Tong Tong) Kon een gezonde kerel in het oude Indië zich iets prettigers voorstellen dan een kegelavond op een gezellige tempat ergens in onze goede en on vergetelijke JAN OOST? En welke kot- ta die zichzelf respecteerde, had an nex de Soos ,geen kegelbaan? Ik vraag mij af, of de Soos, naast de aan wezigheid van de biljarts, niet mede door de kegelbaan haar Indonesische naam KAMAR BOLA (ballenkamer) te danken heeft. Een van de gezelligste kegelclubs was die van TJILATJAP in de jaren 1928 tot 1930. Met de voor een kegel club zeer uitzonderlijke naam: DE BLOEIENDE DRUIVENTROS; onder het motto: Z.B.G.P. Dit laatste stond voor: Zonder Ballen Geen Pleizier. Boze (vrouwen-)tongen wilden bewe ren dat dit motto Zonder Bier Geen Pleizier betekende. Hetgeen nog niet zo'n gekke veronderstelling was. Want op zo'n gezellige kegelavond werd een behoorlijk glas gerstenat gedronken. Maar ja, kegelen is nu eenmaal een sport die de dorst opwekt. Vooral in de tropen. Het embleem van deze club ,een grote ingelijste plaat, voorstellend een kolossale tros blauwe druiven, met daaronder het motto Z.B.G.P., hing boven de ingang van de kegelbaan. Er werd iedere zaterdagavond geke geld. Dan was het feest. De feest vreugde werd dikwijls verhoogd door de aanwezigheid van de daartoe uit genodigde état-major (kapitein en offi cieren) van toevallig in de haven bin- nenliggende schepen. Van deze uitno digingen werd gaarne gebruik gemaakt en niet zelden gebeurde het, dat na zo'n kegelavond de leden van de ke gelclub met hun dames, de volgende dag (zondag) de gasten waren van de scheepskapitein en zijn officieren. Op de kegelavonden werd eerst be gonnen met het gooien voor de wis selbeker. Iedere speler moest verplicht 2 x 5 of 10 ballen gooien. Het resul taat werd in een speciaal schrift ge noteerd. Daarna kwamen diverse spel letjes aan de beurt. De bekendste wa ren doodkistje, trappen, 6-daagse enz. De hoogste worp is wanneer in één weer alle negen kegels omver gegooid worden. Het gebeurde weieens dat een speler drie keer achter elkaar alle negen kegels met één worp omgooide. Dat was in kegelogen een geweldige prestatie. Deswege werd deze mata dor een ovatie gebracht. En wel door hem toe te zingen het aloude kegel clublied: Hij wordt in de adelstand verheven; Hij krijgt een kruis al in z'n broek van leer, Wat wil-ie nog meer(bis) Gevolgd door een driewerf hoera en een rondje van de goede gooier voor alle aanwezigen. Een van de meest gewaardeerde ke gelbroeders was een zekere heer Rut gers. Meer en beter bij een ieder be kend als Oom Jopie. Deze brave man woonde reeds vele jaren in Tjilatjap. Sprak dan ook vloeiend javaans. Hoog en laag. Vrijgezel. Had een goede baan. Zat dan ook ruim in z'n slappe was. Toen de Soos eens financiële zorgen had, was hij de man die met 'n renteloos voorschot redding bracht. Hij was dan ook de beste soosklant met de hoogste soosrekening. Want vrijgezel als hij was, bracht hij een groot deel van zijn vrije tijd in de ka- mar-bola door. Oom Jopie was geen groot kegelaar. Wel een groot drinker zoals gezegd. Zijn geliefkoosde drankje was een splitje (klein formaat whisky-soda). Daarvan kon hij op een kegelavond heel wat aan. Na. afloop van het ke gelen, zo omstreeks het middernach telijk uur, als alle kegelbroeders reeds naar huis waren, ging hij meestal in z'n eentje in de voorgalerij van de soos in een krossi gojang (wipstoel) zitten waarvan er enkele rond de stamtafel alias kletstafel geschaard stonden. Dat was het ogenblik waarop menige Tjilatjapse sadokoetsier had gewacht. Want wie Ome Jopie met zijn karretje naar huis mocht brengen, kon op een royale beloning rekenen. En zo gebeurde het eens op een zeer late zaterdagavond, dat er voor de Soos een 6-tal sados op Oom Ja- pie's vertrek stonden te wachten. Wie zou de gelukkige zijn? Dat loste Oom Jopie zó op. Hij riep alle koetsiers bij hem en organiseerde'n race alias wed strijd. Zij moesten vóór de Soos naast elkaar op een rij gaan staan met hun karretjes en zodra hij 't startsein gaf, over de kaarsrechte Hoofdweg naar juiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiinniiniiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiNHiiiiiiinnniii Schoenhandel alleen Reinkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 Voor het nieuwe schoolseizoen: stevige kinderschoenen. iNJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiHIMiiHiininiiiiiiiillunHnimnnininniiuimnnDiinii het andere einde van die weg en terug rijden. Wie het eerst bij hem op de Soos terug was, zou hem als klant krijgen. Met veel geschreeuw en zweepge klap zette de stoet zich in beweging. Het lawaai was echter van dien aard, dat de tegenover de Soos wonende Resident wakker schrok en meteen de politie opbelde. Deze hield al gauw de sado's aan en alle koetsiers kregen een proces-verbaal. Kort daarop wer den zij elk tot een boete van 50 cent veroordeeld. In optocht trokken zij toen naar het kantoor van Oom Jopie die, nadat hij gehoord had tot welke boete zij veroordeeld waren, elke koet sier een gulden gaf. Vijftig centen om de boete te betalen en vijftig centen voor het verlies van het vrachtje. In 1928 schreef de kegelclub De Bloeiende Druiventros in voor het Midden-Java-Kegel-Concours dat ge houden werd in de sociëteit 'De Ver eniging' te Djokjakarta. Op een zater dagmiddag om 1 uur werd met enkele auto's (de dames mochten mee) van Tjilatjap naar Djokja vertrokken waar wij na enkele uren rijden aankwamen. Na ons in het hotel wat te hebben verfrist, zochten wij de kegelbaan op. Ons succes daar was gering. Kwamen dan ook niet voor een prijs in aanmer king. Maar de uren die wij na de ke gelwedstrijd in die toen nog zo ver maarde en gezellige Sociëteit 'De Ver eniging' doorbrachten, zal ik niet gauw vergeten. De feestvreugde na de kegelwed strijd duurde tot diep in de nacht. Ge zeten in krossi-gojangs op het cemen ten platje vóór de Soos, als echte ou de "richelaars" met onze benen op of tegen het ijzeren hekwerk, konden wij met moeite besluiten om ons bed in het hotel op te zoeken. Met enkele andongs (vierwielig Djokja's rijtuigje, voortgetrokken door één en soms ook twee paardjes), werd koers gezet naar het hotel. Een van de kegelbroeders Lees verder volgN pag., 1 e kolom TE KOOP Verzorgings Flat in bosrijke omgeving tussen de steden Apeldoorn, Zutfen en Deventer in huize "De Nieuwenhof" te Voorst. Bestaande uit: ruime woonkamer, 2 pers. slaap kamer, hall, douche, keuken en bergzolder. Aanvaarden 1 sept, of eerder. Brieven onder nr. 2356 aan Afd. Adv. Tong Tong. 16

Tong Tong | 1969 | | pagina 16