voor „tjatjïng boekoe" DOEKOEN KETJIL OH, EEN VOGEL MET EEN KERSTBOOM OP ZIJN RUG KIEN ZIJN EN KEET SCHOPPEN NACHT OVER KASJMIR Nou ja! We weten het allemaal wel dat we bij het ouder worden links of rechts (en vaak aan allebei kanten) wat gaan mankeren ."Het is de oude dag", zei ik laatst berustend tot een klant, "we hebben allemaal wat..." Waarop hij: "Ach ja. Ik ben getrouwd Maar dat bedoelen wij hier niet, ja? Klagen bij de dokter? De hemel ze- gene U met een dokter die langdurig grondig aandacht (en geheugen) heeft voor al Uw kwaaltjes. De tijfl van on ze brave huisdokter met z'n knijpbril letje en zijn knijpvaliesje, die je hele familie kende tot Si Mamah Mojang Ktoet Gedeh toe, is voorbij. Onze mo derne doktoren hebben zóveel nieuwe ziekten te kennen (waar we allemaal aan lijden) dat ze nooit tijd en geduld genoeg meer voor ons kunnen hebben, om geduldig al onze klachten aan te horen. Bovendien vergeten we altijd een paar klachten op te noemen (dat geheugen ook!) en krijgen we later van onze dokter te horen: "Ja maar als U me dat eerder verteld had, dan..." Daarom grasduinen we graag in al lerlei boekjes, waar we een gedegen eigen oordeel over hebben: "Schaadt het niet, het baat ook niet!" Wat after all een beter spreekwoord is dan het normale spreekwoord, waarvan we vaak geleerd hebben dat ze het heb ben over obats die niet baten, maar sapperloot behoorlijk schaden! Enfin, in die boekjes dan kan je soms echt gezellig zitten bladeren als crime- en sex-stories stierlijk stom zijn (wanneer je bij de aankoop ervan er in gevlogen bent door een onschul dige titel!), want opeens kan je indi caties tegenkomen van ziektever schijnselen, waar je gewoon nooit aan gedacht hebt. Of waar je zó aan ge wend bent, ,dat je niet eens weet dat je eigenlijk ziek bent. Dan kan je, als je de eerst volgende keer bij je huis dokter op visite bent, zijn welwillende aandacht op dit of dat verschijnsel ves tigen, zodat hij direct weet wat hij doen moet (of niet, natuurlijk!). Strop natuurlijk als je huisarts met (zijn zoveelste) vacantie is en zijn au tomatisch ingeschoven vervanger je aankijkt of je een geelgekuifde krom- pootspookgans bent. Of zoiets. Maar hoe dan ook: met je eigen tip weet je dokter dan wel raad. En eindelijk ben je weer gezond! Misschien ook kan je bij je beste vrienden symptomen waarnemen van onontdekte kwalen, en dan is het wel leuk om ze als verjaardagscadeau een boekje toe te sturen met de niet door hemzelf waargenomen verschijnselen, zodat je hem vroeger of later weer kerngezond terug vindt. Hoe dan ook: koop eens één of meer van de hier volgende boekjes. Wie weet. Wie weet! En als je het nóg niet weet, ben je in elk geval echt gezellig bezig geweest met een aardig boekje! A. Dinand Boek der geneeskruiden (Praktische raadgever voor zieken en gezonden, een beschrijving van meer dan honderd der meest gebruikelijke geneeskruiden, met afbeeldingen der planten in kleur) 10,30 incl. porto »{- Dr. A. Vogel De lever als regulator van de gezond heid 8,85 0,75 porto Melly Uyldert Lexicon der geneeskruiden (Vraagbaak voor zieken en gezonden) 29,75 incl. porto De taal der kruiden 15,incl. porto Sterren, mensen, kruiden f 6,50 0,40 porto C. v. Limburg Stirum- v. d. Willigen Kruiden en specerijen 11,50 incl. porto Wina Born Groot Kruidenboek kookboek 14,50 incl. porto G. Kromdijk Kruiden kweken 4,50 0,40 porto P. Meijer Paddestoelen 3,90 0,40 porto Prof. Dr. C. den Hartog Gezonde voeding, gezonde mensen. (Prisma pocket) 1,90 0,40 porto BIRCHER BENNER HANDBOEKJES per ex. f 4,90 0,40 porto. 1. Handboekje voor Lever- en galpa- tiënten 2. voor Maag- en darm patiënten 3. voor Aderverkalking en hoge bloeddruk 4. voor smakelijk eten zonder zout 5. voor slank worden door gezond eten 6. voor sapdranken en rauwkost 7. hartpatiënten 8. voor reumapatiënten 9. nier- en blaaspatiënten En wie niet van kleine, dunne boekjes houdt, maar in een heel aparte genees wijze ingewijd wenst te worden, kope het (in ons blad reeds vaker bespro ken) boek van: Dr. A. Vogel: De kleine dokter (waardevolle raadgevingen geput uit de rijke schat van aloude Zwitserse genezingsgebruiken) (815 blz. prijs 23,50 incl. porto). door Jean-Charles - 4,90 0,40 porto Daar moet je echt een kind voor zijn, om zó een pauwenstaart te zien. Of van spuitwater te zeggen dat het smaakt als een been dat slaapt. Of van een hond die zich krabt te zeg gen: "Hij speelt guitaar!" Hoe fris en vrij is de voorstellingswereld van het kind en hoe vrij van versleten taal gebruik! Hoe origineel! Met zo'n boek kan je visite geweldig bezig houden en animeren tot het vertellen van wat ze zelf gehoord hebben! Nuttig boek. door Jean-Charles - f 4,05 0,40 porto Dezelfde schrijver stelde al eerder dan bovenbesproken boek over hetzelfde onderwerp deze bundel samen, en een derde bundel is al in de maak. Een be wijs hoe de geest van het Franse kind toch ook hier goed aanslaat. Je staat verbaasd hoeveel filosofie er vaak in die "onnozele" opmerkingen zit! Berkely Mather - 2,50 0,40 porto Ook al is dit "maar" een spannende avonturenroman, als zij zich in Azië afspeelt en de auteur een oud infan terie kolonel is met zeventien jaren in de Oost, dan zijn we toch tegen wil en dank extra geboeid. En dan maar "hantem kromo" de oetan in of de kota besars en kota ketjils met vrien den en vijanden. Baukan main! EEN CORRECTIE De prijs van het boek: "Amerikanen op de maan" van P. L. L. Smolders, bedraagt niet, zoals in het vorige num mer van Tong Tong stond, f 11,20, maar f 17,50. 20

Tong Tong | 1969 | | pagina 20