^Yïloien^ Wij zij'n niet bang Tong Tong niet ontvangen NIET ONGEDULDIG WORDEN Door de onafzienbare reeks vakan ties op alle schijven waarop Tong Tong draait, is er voor diverse werkzaam heden achterstand ontstaan, zodat b.v. veel correspondentie niet afgedaan is kunnen worden, en het afdoen van enkele karweitjes is blijven liggen. Even geduld nog! V<Je hoeven er geen geleerde stu diën voor te volgen. Noch zware boe ken voor te lezen. Noch lezingen voor bij te wonen van politieke of culturele kampioenen. We hoeven er zelfs niet eens een scherp verstand voor te heb ben. We hebben het gewoon allemaal gezien en gehoord tijdens een mensen leven. Waarbij we de lessen uit onze jeugd van onze ouders en grootouders onthouden hebben. We zijn door erva ring wijzer geworden. Niemand praat ons onze inzichten uit het hoofd, noch gaan we in op twistzieke discussies. We hebben erbij gestaan en politie agenten meer en meer "in het verdom boekje" zien raken (en er misschien ook zelf aan meegedaan.. Dat is waar). We hebben erbij gestaan en onze onderwijzers meer en meer school meester (met een spottende glimlach) zien worden. En frik. En kinderbeul. (Met een sneer!). We hebben net zo lang op het mili tarisme zien schelden tot we nu een gezellige klup hebben waarin men el kaar niet meer "vernederend" hoeft te salueren en ook in de kazerne het uniform niet meer hoeft te dragen. We hebben de dwang van onze spel ling tot viermaal toe zó "vereenvou digd" dat we nu alleen maar één chaos hebben, waarin iedereen fout schrijft. Het Oranjehuis is "tot burgelijk ni veau teruggebracht" en adel en pa leizen zijn afgeschaft en belachelijk gemaakt met als tegenwicht Worstko ningen en Haringpaleizen. Zelfs is de sporteer om hals ge bracht en Koning Voetbal is een linke zakenman geworden. Om dominees en pastoors lacht men alleen nog maar, nu God is afgeschaft. En zo voort. Om het nu maar precies te zeggen: dozijnen conflicten, botsingen en scheuringen van de laatste tijd zijn niet het gevolg van min of meer ernstige oorzaken op korte termijn, maar van een gezagsafbraak op zeer lange ter mijn: van drie tot vijf generaties is de ze afbraak voortgeteeld. En nog steeds wordt zij door verbijsterend kortzich tige politici en culturelen voortgezet, hoewel het gevaar al geruime tijd ui terst pijnlijk "boomerangt" en de poli tieke groeperingen, regeringsprogram ma's en culturele ontwikkeling keer op keer midden in het aangezicht slaat. Het schijnt dat men niet meer terug kan. Geen groep kan meer zeggen: "Stop! Terug! Ik heb gedwaald!" De aanvallen op "tegenpartijen" gaan hardnekkig voort in een steeds onver zoenlijker "ultrationisme". Ook al zijn we de ultra-progressieven uiteindelijk in de open armen lopen van de Rus sische generaals, en de ultra-conser vatieven in de omhelzing der Griekse generaals. Pas dan heeft iedereen zijn zin: als soldatenlaarzen dreunen op de Dam, in scholen en in kazernes. Als De Absolute Vrijheid waar ieder nog remloos naar streeft, plotseling is ge stort in de Absolute Slavernij. Maar zover zijn we nog lang niet, hoor! We heffen nog zingend de gla zen op de terrassen van Concordia, terwijl de Japanse troepen al door Soebang trekken. Hebben we een les geleerd of zanikt Tjalie hier maar wat? Laten we het op het laatste houen. "Wij zijn niet bang!", immers? Wij zijn niet bang. T.R. Het kan wel eens gebeuren dat een van de ruim 6000 adresplaatjes waar mee met elk nieuw nummer de adres sen worden "afgeslagen" weg raakt. Dit is een ramp omdat niemand bij ons op kantoor, noch bij de expeditie, noch zelfs bij de man die de adres sen slaat, het in de gaten heeft, om dat alles in grote hoeveelheden en met grote snelheid automatisch gaat. Alleen U merkt het, omdat U dood gewoon keer na keer Uw krantje niet ontvangt. Waarschuw ons tijdig, dan laten wij snel een nieuw adresplaatje maken en sturen U de gemiste num mers toe. Ook gebeurt het wel eens dat het adresplaatje naast het inktlint aan slaat. Dan blijft het adresstrookje blan co en pas bij de post wordt het ge merkt. U ontvangt niets. Gauw een seintje en wij maken het in orde. En soms slaat een ponsplaatje twee maal achter elkaar aan, zodat er twee stroken met Uw adres ontstaan. Dan krijgt U dus twee Tong Tongs. Sela- mat ermee en maak een ander geluk kig met dat extra exemplaar. Maar waarschuw ons toch liever... Verreweg de meeste bezorgfouten bij Tong Tong zijn niet van menselijke oorsprong. Mopper dus niet te gauw (en niet te persoonlijk). Deze mecha nische tijd is veel minder onfeilbaar dan de meeste mensen denken... IN SEPTEMBER zijn wij met vacantie. Niet de hele maand natuurlijk, maar hier en daar een dagje, al naar ge lang het uitkomt met het werk. Maar rekent U in ieder geval in september niet op onze aanwe zigheid op de Prins Mauritslaan. Eventueel opbellen voor een af spraak, oké? Tjalie Robinson Lilian Ducelle Een in Nederland verschenen boek je over de coup van 30 september 1965 in Indonesië vertelt dat de greep naar de macht gedaan werd door "voornamelijk oud KNIL-officieren", hetgeen "duidelijk aantoont uit welke hoek de wind waait". Een andere hoek waaruit óók nog een zijwindje gewaaid heeft is natuurlijk de hoek die op elk kompas met het dollar-teken wordt aangegeven, en dus ook op het omslag van het boekje duidelijk aldus wordt gewaarmerkt. Het bekijken van de gro te problemen van hedendaagse volken en hun toekomst is eigenlijk erg een voudig: men doet één stap terug (naar het Indische patroon van vóór de oor log) en men verklaart alles. Diverse beschouwingen en beschou wingsmethoden over Indonesië maken, we nu al jaren mee in Nederland. We staan er eigenlijk verbaasd over hoe men telkens weer kans ziet met vol slagen negering van historie en cul tuur van een volk, vele malen groter en vele malen ouder dan het Neder landse, alles wat in Indonesië gebeurt te "verklaren" met de Vereenvoudigde Windroos der Nederlandse Partijpoli tiek en de uitleg van het liedje: Vier molewieke draaie De kant waarheen de wind wil waaie, wat, zoals U weet, betekent: "Wijst U maar hoe de wind moet waaien, en hij dóet het ook!' 1919 HERDENKING I.E.V. 19 69 Het Comité meldt ons, dat ook deze keer zoals vroeger te doen gebruike lijk was, naast het ernstige deel van de herdenkingsplechtigheid, op 1 no vember a.s. ruime aandacht zal wor den besteed o.a. aan muziek en dans en ander divertissement: "THE HEARTS OF SOUL" bijv. zulen op 1 november a.s. van 20 uur af voor U optreden, terwijl ook de dansmuziek door het ensemble zal worden verzorgd. Andere attracties zijn in voorbereiding! En denkt U er om, dat de inschrijving voor een ieder open is en dat U dus geen lid behoeft te zijn geweest van het I.E.V. SCHRIJFT U IN OF GIREERT SPOE DIGST, WANT HET AANTAL PLAAT SEN IS NIET ONBEPERKT! DE INSCHRIJVING SLUIT PER UL TIMO SEPTEMBER! Het gironummer is 391919 t.n.v. de Penningmeester van het Comité Herdenking I.E.V. 1919, Monstersestraat 32, DEN HAAG. 3

Tong Tong | 1969 | | pagina 3