SLACHTOFFERS VAN VERVOLGING TIJDENS DE TWEEDE WERELDOORLOG E. J. MONTFOORT ZOON NIET MAURITSKADE, NIET MAURITSKADE J. B. G. VERBURGT Recente publiciteit, zowel voor radio en televisie als in de pers over de huidige positie van Joodse concentratiekampslachtoffers heeft de aandacht ge vestigd op de moeilijke sociale en maatschappelijke positie, waarin deze mensen vaak als gevolg van psychisch en/of physiek letsel zijn komen te verkeren. Ook vele Indische oorlogsslachtoffers lijden nu nog onder de gevolgen van de Japanse internering c.q. gevangenschap. Een en ander is voor de Regering aanleiding geweest om aan de Rijksgroeps regeling Oorlogsslachtoffers 1940-1945 (voor burgeroorlogsslachtoffers) een nieuw hoofdstuk te doen toevoegen, houdende bijzondere bepalingen ten aan zien van de vervolgden van 1940-1945 (Staatsblad 1968. No. 596, dd. 7 november 1968), gericht op de bijzondere noden en behoeften van deze mensen. De bepalingen van het nieuwe hoofdstuk zijn van toepassing op: a. de invalide Nederlander, die om re denen van ras, geloof of wereldbe schouwing tijdens de oorlog 1940- 1945 door of namens de bezettende machten in Nederland of het voor malige Nederlands-lndië werd ver volgd, en wiens invaliditeit niet dui delijk uit andere oorzaken dan de vervolging is ontstaan of verergerd; b. de weduwe, weduwnaar en minder jarige kinderen van de Nederlander, die om redenen van ras, geloof of wereldbeschouwing tijdens de oor log 1940-1945 door of namens de bezettende machten in Nederland of het voormalige Nederlands-lndië werd vervolgd, en wiens overlijden geacht kan worden redelijkerwijs met de vervolging verband te hou den. Onder vervolging wordt verstaan vrijheidsberoving door opsluiting in gevangenissen, concentratiekampen of andere verblijfplaatsen, waar perma nente bewaking aanwezig was. Ook het transport tussen dergelijke plaat sen onderling valt hieronder, evenals het z.g. onderduiken. De causaliteitseis (oorzakelijk ver band) als bedoeld onder a. is zodanig geformuleerd, dat in dubieuse geval len de twijfel niet ten nadele van de vervolgde werkt. Een soepele medi sche beoordeling ligt hier dus in de bedoeling. De uitkeringsgerechtigden kunnen in aanmerking komen voor periodieke, dan wel bijzondere uitkeringen. De bepalingen hieromtrent zijn verge leken met de overige bepalingen van de Rijksgroepsregeling Oorlogsslacht offers 1940-1945 verbeterd en ver ruimd. Ook de vrijlating van het bezit van 'bescheiden vermogen" is voor deze categorie oorlogsslachtoffers op getrokken. Een bijzondere uitkering kan worden verleend voor: 1Voorzieningen rechtstreeks verband houdende met de door het oorlogs gebeuren veroorzaakte invaliditeit. Enkele voorbeelden: geneeskundige behandeling verpleging hulpmiddelen, zoals rolstoel, pro thesen, bandrecorder, orthopedisch schoeisel, e.d. ^omscholing en herscholing intelligentie- en psycho-technische tests studie- en beroepskeuze advies studiekosten huishoudelijke hulp noodzakelijke vakantie. 2. Noodzakelijke voorzieningen die normaal uit het inkomen hadden kunnen worden betaald, als het oor logsgebeuren geen financiële gevol gen had gehad voor persoon of ge zin. De bijzondere uitkering onder 2 strekt om binnen redelijke grenzen de materiële gevolgen voor het oorlogs slachtoffer en zijn gezin zoveel moge lijk te verzachten. De Indische oorlogsslachtoffers val len in het kader van deze wet voor namelijk onder het begrip vervolging wegens ras. Indien de uitkeringen vol gens de Algemene Oorlogsongevallen- regeling Indonesië (A.O.R.) ontoerei kend zijn, garandeert de nieuwe rege ling aanvullende uitkeringen. Ook afgewezen A.O.R.-gevallen kun nen een beroep doen op deze regeling, aangezien immers de causaliteitseis minder stringent is. Bijstand dient te worden aange vraagd door tussenkomst van de Ge meentelijke Sociale Dienst bij Burge meester en Wethouders van de ge meente waar men woont. De beslis sing wordt de aanvrager, nadat soms een medische keuring zal hébben Z.K.H. PRINS CLAUS Op 6 september viert Prins Claus zijn verjaardag en hierbij willen wij onze eerbiedige en oprechte gelukwensen aan Z.K.H. aanbieden. In de paar jaar dat Prins Claus nu in ons midden vertoeft, heeft hij zich een eigen plaats verworven in de harten van het Nederlandse volk. Wij wensen de Prins nog vele geluk kige jaren toe te midden van het Ko ninklijke gezin. Letterlijk om de haverklap moeten wij mensen, ergens midden in Den Haag verdwaald, door de telefoon ver tellen dat wij niet aan de Mauritskade wonen, maar aan de PRINS Maurits- LAAN. Letterlijk om de haverklap! Muulek, hoor, Muuuulek! BERICHT Van een onbekende kregen wij een krantenknipseltje toegestuurd: het overlijdensbericht van J. H. van Velthuizen, erbij was geschreven: voor oud-Hollandia bekenden. Al is deze kennisgeving wel wat vreemd, we geven er toch medewer king aan, want op de een of andere manier hebben we toch een warm plekje in ons hart voor de Nw. Guinea mensen. plaats gevonden, en na ingewonnen advies van een speciaal ingestelde commissie van advies uit het particu lier initiatief (Stichting Joods Maat schappelijk Werk, Stichting 1940-1945 en de Stichting "Pelita", schriftelijk medegedeeld. De rechten van de aanvrager wor den gewaarborgd door de in de Algemene Bijstandswet vastgelegde rechtsmiddelen van bezwaar en be roep (bezwaarschrift bij B. W., be roep bij Gedeputeerde Staten en ten slotte beroep bij de Kroon). Degenen, die zich nader in deze materie wensen te verdiepen, kunnen bij het Ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk, afdeling Voorlichting, Steenvoordelaan 370 te Rijswijk ZH, een brochure aanvragen, getiteld "Gids voor de slachtoffers van de oorlog 1940-1945", waarin alle be staande regelingen terzake zijn opge nomen. De Stichting "Pelita" is door boven genoemd Ministerie aangewezen om terzake de belangen van de Indische Oorlogsslachtoffers te behartigen, zo dat voor voorlichting en eventuele bij stand een beroep op deze Stichting kan worden gedaan (adres: Javastraat 14, Den Haag, tel. 070-63 65 60). (voorheen: begrafeniaondern. te Djakarta) thans bedrijfsleider: Begrafenis ondernem. Ahornstraat 51 's-G ravenhage Tel. 332288 4

Tong Tong | 1969 | | pagina 4