I.E.V. Herinneringen Herdenking I.E.V. Groeien van ,,Oelie Djeprét'' oooooooooooooooooooooooooooc J. G. YSSEL DE SCHEPPER ALLE VERZEKERINGEN 8 Deze brief plaatsen we zonder ook maar een letter of een komma te schrappen - in alle eenvoud (en mis schien ook hardheid) waarin hij is ge dacht. Schone woorden verdoezelen vaak rake waarheden. Het is soms goed te spreken (en te luisteren) naar "ons kèn ons" sec! Geachte Heer Redacteur, Hard was de zweepslag die U ons heeft toegediend in Uw artikel "lek wyck niet uyt" in T.T. no. 3. Dat U zich heel boos heeft gemaakt over de lauw heid van de Indo kan ik me best voor stellen. Maar tja, de Indo-huid is al zo dik en hard geworden door de vele zweepstriemen die hij in het verleden heeft moeten ontvangen dat hij nu zo ongevoelig is geworden voor bijna alle indrukken. Heeft niet ons aller "grote boeng" Dick de Hoog (of was het een ander?) eens gezegd "dat er eerst veel Indo-bloed moest gevloeid hebben eer er een dracht kan zijn in de Indo-gemeen schap"? Dit is helaas maar al te waar, in nood alleen is de Indo eendrachtig, maar niet zodra is het gevaar geweken of men vervalt weer in zijn onverschil ligheid en zelfgenoegzaamheid. En wie heeft nu hier in Holland het al te slecht, haast niemand. Praat men eens over het oude I.E.V. dan hoort men al da delijk schimpende opmerkingen als: "I.E.V. is Indo eeuwig verlakt". Maar vraagt men om een nadere verklaring hiervan dan staan velen met de mond vol tanden en weten ze er geen zinnige uitleg van te geven. Men heeft deze uitdrukking van anderen overgenomen en maar klakkeloos nagezegd als dooddoener. Dit zijn meestal mensen die om de een of andere reden buiten het I.E.V. hebben gestaan en van het hele bestaan van het verbond alleen weten van horen zeggen. Dit zijn ook degenen, als ze tenminste uit arme families voortkwamen, die nu vergeten zijn hoe moeilijk ze het had den in hun jeugd voor de komst van het I.E.V. Ik spreek hier van mijzelf en mijn tijdgenoten. Hoevelen van ons gingen toen niet, om een voorbeeld te noemen, met een lege maag naar school, met hoogstens een paar centen op zak voor "oelie djepret" om je knorrende maag te sussen. En hoeve len hebben in hun jeugd niet het St. Nicolaas-feest slechts en alleen ge kend als een feest van "Sinjoh Kolaas" waar je alleen van een afstand als toe schouwer de dansende paartjes en de feestvierende rijken en voornamen mocht zien. Gelukkig bracht het I.E.V. daarin verandering, onze kinderen kon den later in de I.E.V.-soos of het I.E.V.- clubgebouw hun eigen Sinterklaas feest vieren. En onze vrouwen, ook onze wettige van origine Indonesische of Chineese vrouwen die voorheen betiteld waren met "meid" en "moen- tji", mochten daar als gelijken deel ne men aan de feestvreugde. Dit is maar een enkel klein bewijs van de ophef fing van het arme Indo-kind en het arme-lndo gezin. Om terug te keren tot het begin van de zaak wil ik opmerken dat er behalve de lauwheid bij de Indo-mens toch nog andere omstandigheden zijn die oor zaak kunnen zijn van de geringe animo zoals b.v. het mogelijk niet bekend zijn met de zaak (onvoldoende voor lichting), ook de grote afstanden naar Den Haag voor mensen die daarbuiten verspreid in het land wonen vormen een groot beletsel, vooral voor de meeste reeds bejaarde en zwakke oud-I.E.V.-leden. Ook ik zou met alle goede wil niet kunnen komen vanwege mijn usia tinggi dan raga jang sudah lelah dan lemah" en dan nog de grote afstand Vlissingen/Den Haag om maar niet te spreken van de moeilijke logeer- gelegenheid als je daar geen familie of een goede kennis hebt (eigen auto isterniet-met-hem en nacht-logies in een hotel in Den Haag is voor de kleine beurs van een klein-gepensioneerde niet te dragen). Toch wil ik als oud lid van het I.E.V. niet achterblijven mijn steentje bij te dragen tot het mede doen slagen van dit herdenkingsfeest en al is het in gedachten zal ik temid den van U allen zijn om met U samen bij die gelegenheid mede te "sontet". Met vriendelijke groeten, H. Remezond P.S. Heden heb ik mijn bijdrage ad 10,per postgiro 39 19 19 t.n.v. de Penningmeester Comité Herden king I.E.V. 1969, Monstersestraat 32, Den Haag, overgemaakt. Het artikel was NIET bedoeld als zweepslag, en ik heb me bij het schrij ven ervan geen moment boos gemaakt. Alleen wanhopig en verbijsterd was ik over zoveel volslagen gebrek aan zelf kennis en zelferkenning. Want niets in Indië ken ik zó goed, heb er zó intens mee samengeleefd en heeft zó breed volk en samenleving door-"aderd" als de Indo en nochtans ken ik hem niet en hij mij niet. Want als ik hem grijpen wil, hij ontsnapt als een schaduw aan mijn vingers... Over honderd jaar zal zelfs zijn naam, Indo, verdwenen zijn, en zwerven alleen nog maar wat mys terieus gekleurde Friezen. Zeeuwen, Amsterdammers door Nederland rond. Sprookjesachtig, gewoonweg! Als de onuitwisbare vlek op de sleutel van Blauwbaard... griezelig! T.R. Het deed mijn hart zo goed in de Tong Tong van 30 juni 1969 te lezen over de "Herdenking Stichting I.E.V.". Ik herinnner me zo goed, de jaren die ik als secretaresse van Bondsvoorzit ter R. E. Weiss in Bandoeng heb door gebracht. Die jaren waren interessant! En temeer de jaarfeesten waren opwin dend. Van alle grote en kleine steden en ei landen kwamen de afgevaardigden van het I.E.V., en het was alsof de kinderen van een groot gezin voor een reünie bijeen kwamen. Toen we het 35-jarig jubileum vierden, werd er een gedenk boek uitgegeven en wij hebben maan den aan dat boek, tot laat in de nacht soms, gewerkt. Tot mijn verdriet ben ik mijn copy van het gedenkboek, door al het reizen en verhuizen, kwijtgeraakt. En ik vraag me af, of ik misschien iemand kan aan schrijven voor een copy. Ik herinner me dat Mr. Mayor Polak en Ir. van Yzendoorn het hoofdbestuur hadden overgenomen, nadat Mr. Augustin het had, in Soerabaja. Bestaat de G.I.K.I. nog steeds in Indonesia? Het I.E.V. heeft door hard werken veel goeds gedaan voor de Indo, en ik hoop dat ouders hun kinderen daarover verteld hebben, zodat het I.E.V. nooit vergeten zal worden. Jammer genoeg kan ik persoonlijk niet naar de Reünie komen, maar desalniet temin: Banjak Slamat met de 50-jarige herdenking van het I.E.V.I Grety Jans-Avé. Zoals je gezien hebt uit diverse re portages in ons blad, beweegt de GIKI zich nu op heel andere arbeidsterrei nen, maar zullen de goede vriend schapsbanden met ons blijven bestaan. Red. Q Alg. Ass. bedrijf „Argo" 8 O Kantoor en woonhuis Com. de Witt- laan 83, Den Haag, Telef. 55 71 72 q XXXXXXXXXXXXXXXXXXJOOOOOOOOCX 10

Tong Tong | 1969 | | pagina 10