O Radio Bolland djongos met het tafelafruimen. Nou, dan kroop ik wat fijn onder de klam boe naast mijn goeling en hoorde ik de regen in de verte komen als een don derende waterval op de bomen, hevi ger en heviger worden, tjonge wat een onweerslagen, "het ruist en regent, dat het spat, nu worden alle bomen nat en plast het in de goten" en dan "pitten" maar. Want straks bij de thee, als de wolken waren afgedropen en de interessante "bandjir" als een kali over de wegen stroomde, was het toch wat heerlijk. Als dan de mieren vleugels kregen en de koddoks oor verdovend hun tong tong ten beste gaven... En wat kan je lachen als je in de krant een huwelijksadvertentie las: "DAME, volbloed, zoekt langs deze haar onsympathieke weg...", waarop eens een antwoord werd gezonden: "Juffrouw, hoewel ik zelf nog nimmer ben leeggebloed, kan ik Uw bloed wel drinken". En mocht er dan eens een domme totok zeggen: "Als je in de handen klapt vliegen ze in de klapper boom", zei er een al vliegend "Nou blijf jij dan maar klappen, dan kun je er zeker van zijn dat je een paar fijne dikke klappers op je kop krijgt, mis schien zou je dan nog kunnen beseffen dat wie klapt de klapper kan verwach ten, of "de klapper kan de klapper verwachten". Of als diegene die op merkte dat die en die in europese kleren eruit zag als een aap, waarbij hij niet besefte dat hij in javaanse kle derdracht eerder in de dierentuin zou horen (olifantenhok) (alleen al vanwe ge de dikte van zijn huid). Maar al deze "jij-bakken" zoemen overal in de wereld, het is een deel van ons menszijn. Alle leven vertoont in zijn geheel een enorm bouwwerk van herhalingen, van klein, groter, groot, in alle kleuren en geuren enz. En och, de kinderen van de Indische mensen nu in Nederland, .zeggen ook binnenkort als ze eens een sawo mogen proeven: geef mij maar een peer die niet rot is, of als ze een mangga voorgezet krijgen: smaakt naar terpentijn. Nooit zal ik dat land kunnen verge ten, de herinneringen aan tochten in de bergen, in verre vreemde kusten "hoor de roep van een aap", door kampongs en om een klapper vragend, door kali's over grote stenen, langs donkere wegen in de nacht tuffend in een auto en de ogen van de sapies voor de ossekarren waarin het licht weerkaatst, langs de bamboebossen naast de slapende kampongs, vreemde natuurgeheimen als dampende kraters, prachtige meren, en overal de kinder schare nieuwsgierig aangerend. Het was machtig, in mijn oren klinken, als ik het wil, de tonen op het ritme van de gamelan, de dansen daarbij, het mystieke, het oorspronkelijke. Wat miste ik dat in Zuid-Amerika, daar is geen adat. Je hoeft heus niet zoveel méér van Indië te kennen, om te we ten, dat die jeugdherinneringen je het meest beroeren. Als ik in het buiten land een Indonesiër tegen kom, vallen wij elkaar bijna om de hals, want wij verstaan elkaar, zoals hij zei "wij spre ken dezelfde taal", waarmee hij niet bedoelde dat wij Hollands spraken, maar "Jij weet ook waar Abraham de mangga haalt". Arm waren wij vroeger helemaal niet, vergeleken bij alles wat nu aan comfort en vermaak te kopen is, want wij hadden daar veel meer, nogmaals hoe onbillijk is het in de wereld ver deeld! En zelfs toen al kenden wij van school de waarschuwingen die het verhaal over "Luilekkerland" inhielden. Denk aan die wonderlijke waringin met zijn ruisende bladerkruin en zijn lange luchtwortelslierten waarmee je schommelen kon, alles in een heerlijke atmosfeer van een zachte warme bries langs de transpiratie bij de slapen. "Hier, eet jij deze sappige djamboe maar lekker op". Is dat wel een wa ringin? Met die slierten? (Karetboom heeft ook "slierten" naaa! Wat be doel je Red.) Inderdaad, die kamar ketjil, waar over je schreef, heb ik goed gekend als kamar besar hoor, met midden in tegen de achtermuur de troon. De deur had van binnen een houten grendel, rechts boven in de muur een opening waar het lampje hing dat tevens dien de voor de mandikamer, maar voor de nacht was er in mijn tempo doeloe een andere oplossing. (Niet so dan Stationsweg 143 tel. 070 - 60.17.03 Stationsweg 77 tel. 070 - 60.15.12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 - 86.32.01 VOORBURG Bij ons kunt U tientallen verschillende L.P.'s kopen Hawaii, Gamelan, Indische muziek oude en nieuwe stijl. Prijzen v.a. f 4,95. Pas ontvangen groot aantal import platen uit Singapore met o.a. Ernie Djohan, Elly Kaisim, Ivo Nila Kreshna, The Steps en vele anderen. Radio grammofoonmeubels nu reeds v.a. f 298,Dual met 15% korting. VILMA De nieuwste uitgave van de Moesson Reeks verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong f 5,90. ah!) (pas op ja, ik zal het aan paatje zeggen, dan krijg je met de slof). Help! een kakkerlak sla hem dood! Waar is de sapoelidi, hier, neem een slof. Peng. Mis. Daar gaatie, Peng! Later was je getuige als duizend mie ren deelnamen aan zijn begrafenis stoet. Over begrafenissen gesproken (raak je ooit over Indië uitgepraat?) zelfs over de dood had je een ander begrip dan in Holland, de Chinese kerkhoven, of die der inheemse bevolking, de ver schillende riten, hoe zeer dwong dat tot het grootste respect, de stilte bij een graf waar een kruik met water stond en wat voedsel, hoe wonderlijk en toch veelbelovend waren die stille getuigen en waarom en waaraan dacht je dan als kind? Misschien zou ik de Indische perio de niet anders dan als kind willen overdoen. Volwassenen missen im mers zo veel? Vooral als ze fantasie en herinnering missen omdat ze zelfs de vogels niet meer (willen) horen fluiten. Maar als je de mensen lief hebt als jezelve (vinger op wie weet waar dat in staat!) en men denkt aan datgene wat neerkomt op uit een vers je uit mijn indische poesie-album "Wat in de kinderjaren het harte bloeit en tooit, blijft altoos in het geheugen en men vergeet het nooit"... bouw dan daarop verder. Het is zó goed de tijd uit die gordel van smaragd vast te leggen. Er is zo veel leerzaams in, waarvan men, die na ons komen toch nog hun vruchten kunnen plukken, al was 't alleen maar: "die Hollanders waren nog zo belab berd niet". (De slechten onder hen waren in hun eigen land evenzo onsympathiek). DEETJE Wat een geweldige, echtenatuurlijke brief is dit! Zo lang zulke mensen nog hun weg vinden naar Tong Tong, welaan, dan is het nog zo'n kwaad blad niet. Ook al ruikt het vaak naar trasie en petis, ja Dee? 13

Tong Tong | 1969 | | pagina 13