INDO wordt "YANK" r j N.v. Azië Zwitserland Technisch Bureau HENNEMAN (Eenvoudige maar treffende oriënterings poging van een eerlijke Indo) Vandaag is het de dag dat ik als Amerikaans staatsburger zal worden ingezworen. Ik zit met 'n vijftigtal an deren ook voor hetzelfde feit in het gerechtsgebouw van Oakland. De zaal is voor die gelegenheid speciaal ingericht. De Amerikaanse vlag staat rechts van de zetel van de rechter, de California State vlag is links van die zetel. De rechter is nog niet gearri veerd. Wij moeten straks allemaal op staan als hij binnenkomt totdat hij ons permissie geeft weer te gaan zitten. Een soort van eerbiedsbetoon. Als de namen stuk voor stuk worden afgeroepen door de courtclerk dwalen mijn gedachten terug en zoeken een antwoord op de vraag: "waarom ben ik hier"? Ik behoef daar toch niet te zijn? En afgezien daarvan, ik doe dit toch alles vrijwillig en naar vrije keus? De rechtszaal is op de zevende ver dieping. Mijn naam is zo juist afge roepen en ik hoor mijn naam gespeld worden om zeker te zijn dat geen "ver gissing" is gemaakt in de naamspel- ling want zo komt de naam ook op de staatsburgerschapspapieren. Wat een ceremony maken ze daar toch van. Daar zijn die Amerikanen steengoed in. Ik ben een Indo. Straks over enkele minuten is de inzwering, de eedsaf legging en dan ben ik ook Amerikaan. Wat ik nooit van z'n leven zal worden. Op papier wel althans. Maar waarom eigenlijk? De courtclerk herhaalt twee maal of mijn naam correct is gespeld. Ik heb haar door mijn afwezige ge dachten niet gehoord. "Correct, thank you", zeg ik automatisch en mij wordt een plaats aangewezen tussen al die anderen die ook Amerikaan gaan wor den. Van waar ik zit kan ik net naar buiten kijken en zie het landschap. California is mooi. Daar beneden is Lake Merritt, prachtig gelegen. Mijn gedachten flitsen terug naar het Lembang-meer in Batavia. Je kon een zijweg nemen van de Oranje-boulevard of de van Heutsz-boulevard, doet er niet toe van waar je kwam. Als ik naar het VlOS-veld peddelde aan de Java- weg ging ik er vaak langs. De namen worden nog steeds afge roepen en gespeld door de clerk. De toekomstige Amerikanen nemen hun plaats in. Ik spiek op het kaartje van mijn buurman en lees "Theo Weste rink". Dat moet tien tegen een ook een Indo zijn. Zou hij misschien familie zijn van kapitein Westerink? Die van de rooie baretten. Die kapitein die ge weldig opgang maakte toen "zijn" jon gens in een nacht vanuit Padalarang via Tjimahi naar het hartje van Ban doeng oprukten in januari 1950? Ik woonde toen in Tjimahi en werd wak ker van al die schieterij en handgra naten ontploffingen. Notabene na de souvereiniteitsoverdracht! Ik ga hem dat vragen doch moet het fluisterend doen aangezien de hele atmosfeer in die rechtszaal een drukkend plechtsta tige indruk heeft op de komende cere monie. Het blijkt dat ik me heb ver gist. Die kapitein heet Westerling. Niet Westerink. Aan mijn andere kant zit een jongedame. Ook daar spiek ik op haar kaartje. Ik kan het amper ont cijferen en lees Anneke van Dam. Die gaat ook al Amerikaanse worden. Wat is toch de reden dat ik hier ben beland? Drie kloppen op de lessenaar van de houten hamer duiden aan dat we ons van onze zetels moeten ver heffen, de rechter komt de zaal bin nen via een zijdeur. Gaat naar zijn hoge stoel met hoge rugleuning. Hij zegt: "Thank you, be seated please". Wij gaan als op commando allemaal weer zitten. Twintig jaar geleden, om precies te zijn, 15 juli 1949, zat ik als sergeant-schrijver bij het KNIL. Net een maand daarvoor getrouwd en op de wachtlijst voor een dienstwoning, die in de helft werd gedeeld vanwege woningschaarste. Soedah dat kon niks schelen, het was een woning en dat was toch het voornaamste? Wie had ook ooit kunnen dromen of het zich maar enigszins indenken in die tijd, dat ik twintig jaar later in een rechtszaal zou zitten om ingezworen te worden als Amerikaan. Heb ik erom gevraagd om van Indië weg te gaan? Ja, natuur lijk. De keuze was toch vrijwillig, zo als Generaal Buurman van Vreeden dat zei aan ons in zijn laatste dagorder van 26 juli 1950 toen het KNIL ophield te bestaan. "Jullie staan op een twee sprong", zei hij in die dagorder. Welke weg je ook mag kiezen, je zult het vrijwillig moeten doen zonder advies van anderen..." Wel, die tweesprong was natuurlijk, of blijven of weggaan. Ik had graag gebleven, dolgraag zelfs. Maar wie kon mij een garantie geven dat ik als blijver redelijke levensom standigheden kon genieten? Beloven deed die Nederlandse regering ook niks terwijl de Nederlands Indische regering aan het "opdoeken" was. Ik werd opgeschrikt uit mijn herinne ring wanneer de rechter ons toe spreekt en wijst op de belangrijke stap die wij gaan nemen zo meteen. Hij wijst op de plichten, maar ook op de privileges die ons te wachten staan als Amerikaan. Inwendig denk ik terug aan mijn Indoschap. Hoe heb ik mijn plich ten vervuld in dat Nederlands-lndië? Naar mijn beste weten zeer goed. Di rect na de Duitse invasie in Nederland, deden wij in Indië onze taken zoals die ons werden opgedragen. Evenzo met de Jap. inval. Wij kwamen nooit in opstand, demonstreerden niet en hielden geen protestvergaderingen of betogingen. Na krijgsgevangenschaps- ellende deden wij onze plicht zoals die ons werd opgedragen door onze supe rieuren tot het einde toe. Wat waren de privileges daartegenover? De Ne derlandse regering of Nederlands-In dische regering doet er niet toe wie of het was betaalde niet eens onze soldij toen wij achter prikkeldraad kwamen. Zij verzorgt niet eens een vrije geneeskundige behandeling aan hen die nu nog chronische gevolgen ondervinden, opgelopen in krijgsge vangenschap. De rechter vraagt of dat ons allemaal duidelijk is. Mijn hoofd knikt automatisch van "Yes". Want hier in Amerika krijgt zelfs een vete raan uit de Eerste Wereldoorlog 1914- 1918 nog altijd vrije geneeskundige be handeling van het gouvernement. Ook al heeft deze veteraan morgen een verkoudheid opgelopen. Deze vete raan heeft ook nog recht op een be grafenis op gouvernementskosten, le vensverzekering enz. Dat zijn pas wat je noemt privileges. Is het daarom misschien dat ik Amerikaan wordt? Diegene die zo denkt is een idioot! Maar waarom zit ik hier dan? Wat is daar dan toch de oorzaak van? Ik kan als ik dat zou willen nu nog opstaan en de rechtszaal verlaten zon der wat te zeggen. Ik wens Indo te blijven. Bij de deur staan dames van het comité om "new-citizens" te ver blijden met een prachtig gekleurde echte anjerbloem om straks wanneer wij de rechtszaal verlaten deze aan hees verder volgende pag., Ie kolom Handel Mij. Sinds 1916 ELECTRISCHE-, CENTRALE VERWARMINGS- EN SANITAIRE INSTALLATIES, TEVENS GASFITTERS specialisten in onderhoud en vernieuwingen ven installaties in reeds bestaande huizen. Volledige garantie, prijs offerten. Atjehstraat 68-72 Den Haag Telefoon 55 03 00 (3 lijnen) 16

Tong Tong | 1969 | | pagina 16