VAN DE INDISCHE JACHTVELDEN Mijn eerste tijger Het was in het jaar 1931. Ik was KNIL-sergeant, vrijgezel en werd hier door overgeplaatst van LAHAT naar het detachement TEBING-TINGGI (Pa- lembang). Het was een jachtgebied bij uitstek. Er was van alles te koop, van olifanten tot de kleine lekkere napo's en van de bregems tot de poenai's. Je kon er van genieten en dat deed ik dan ook. In het bijzonder tijdens mijn patrouilles. Bovendien leerde ik vele pangerans, depatih's, kreo's en pawang's kennen. Deze kennismakin gen zouden me later van veel nut zijn voor mijn jachtavonturen, en natuurlijk ook voor je kennis in je verschillende patrouillegebieden. Door deze kennis werd het mij dan vergund om heel, heel vaak alleen te wandelen zonder een baas boven je. Ik kon dus gaan en staan waar ik wilde en daarom vroeg ik altijd een terrein te mogen aflopen waar veel wild was. Als Baas droeg je je karabijntje cal.: 6.7 model 95. Maar... en nu komt het... waar is munitie en hoe kom je er aan? Geen nood. Van een collega-jager had ik 3 houders met 15 patronen geerfd en die heb ik altijd kunnen verschieten zonder dat ik er een lege huls van over hield. Akal boeloes. Gewoon tij dens de schietoefeningen verwisselen. Legermunitie mocht je op patrouille al leen verbruiken bij noodzaak. Ook la ter toen ik in Atjeh en Siak Sri Indra- poera (Pakan Baroe) zat gebruikte ik deze akal boeloes Tijdens zo'n patrouille maakte ik kennis met Depatih Madjid van de marga Talang Padang. Hij was een verwoede jager, liefst op herten maar ook schoon wild. Tevens hield hij van adoe poejoe en adoe lajangan met of zonder weddenschap. Bovendien had hij een lief nichtje (Zainonah) waar ik tussen de bedrijven door ook oog voor had. Op genoemde patrouille bivakkeer de ik in zijn ressort en dien avond gingen we in zijn auto op jacht rich ting Kepahiang (Benkoelen). In een mum van tijd schoot ik twee herten. Een voor hem en een voor mijn sol daten. Omdat we dien avond zo vroeg thuis waren bleef ik nog wat bij hem napraten. We hebben heel wat ge- ngobrold, maar het voornaamste van deze gesprekken was, dat ik hem be kend maakte, dat ik graag een hari- mau wilde schieten. Daar zou hij wel voor zorgen. En nou komt dan mijn eerste tijger- jacht. De dag zat erop en het was één uur geweest toen Depatih Madjid met zijn auto bij me kwam. Hij vertelde me dat ik nu een kans had een tijger te schieten en of ik nog van plan was mee te gaan. Ik liet me deze kans niet ontglippen en stapte direct naar de luitenant detachementscommandant om toestemming te verkrijgen. Toen ik de toestemming had vroeg ik aan mijn soldaten jachtkameraden wie mee wilde. Soldaat Dompas zou dan mee gaan en van de fourier kreeg hij een Baumont jachtgeweer (11 mm getrok ken). Ik nam een Schoenauer buks 8 mm en een 5 batterijen flashlight mee. De auto bracht ons naar genoemde doeseen (Tg. Padang) alwaar we on geveer 3 uur aankwamen. We gingen een huis binnen en daar zag ik enkele mannen en een oude hadji bezig een selamatan te houden met makanan en wierook- De selamatan of kendoerie is een offer voor de djaga van het bos. Pas om zes uur gingen we op stap, want het kadaver en de aanzit (in een limau- (djeroek) boom en 4 meter hoog) waren slechts een 25 meter af stand van het laatste huis aan de kamponggrens. Kadaver ongeveer 20 meter van aanzit. Hierdoor zou de tij ger dus pas durven komen als het donker was en de mensen naar bed zouden zijn. Aangezien de bevolking opdracht kreeg zich koest te houden was de tijger al vroeg ter plaatse. On geveer half 8 (we zagen niets) hoor- JACHTLIEFHEBBERS OPGEPAST! In Italië moeten jachtacte-candidaten een levensverzekering afsluiten Vóór enige jaren zijn in één seizoen 80 jagers om het leven gekomen en vierduizend gewond geraakt alleen door de schuld van andere Nimrods. Das Beste aus Readers Digest Pas als men denkt aan de 20-er, 30-er jaren in Indië, waar enorm veel gejaagd werd, ook door jongelui be neden de 18 jaar, maar de jachton- gelukken zó sporadisch waren dat ze tot vandaag individueel onthouden wor den, beseft men dat de moderne mens achteruit gaat. Zowel wat physieke en emotionele beheerstheid betreft, als in verantwoordelijkheidsgevoel. Mo dern jagen is al lang geen jagen meer. Evenzeer als modern oorlogvoeren geen vechten meer isRed. TT. den we (Dompas en ik) de tijger aan het kadaver rukken. We hadden het kadaver aan een boomstronk gebon den waardoor het hem niet lukte het kadaver weg te krijgen. Ik maakte me gereed voor het schot. Hierna deed ik een klik met mijn tong ten teken voor Dompas, die naast me op de prang- gong zat, om het licht aan te knippen. Toen het licht flitste viel de bundel niet precies op het beest. Toch kon ik de twee vurige ogen van het beest waar nemen. Ik wachtte geen moment en schoot. De tijger maakte slechts een achterwaartse salto en bleef liggen. Later bleek dat het schot onder de ooglijn gevallen was. De spanning en de jacht waren voorbij. Was dat alles? We klommen de boom uit. Intussen is de bevolking uit hun huizen gekomen met lampen en obors. Deze jacht is me tegengevallen, hoewel, een tijger is en blijft een tijger en gevaarlijk. De auto van Madjid bracht ons met de buit naar huis en werden aldaar de nodige plaatjes gemaakt waarbij o.a de njonja besar, njonja luitenant. Deze wilde de huid hebben en gaf me contant f 25,hetwelk direkt werd omgezet in Topi - Miring (Jenever). Dien avond zaten we achter de kruik en werden grote en kleine jachtver halen verteld tot laat in de avond. De volgende dag mocht Dompas zijn aan deel hebben zijnde 25,premie van het H.P.B. Ik heb hier verteld waarom me deze jacht is tegengevallen. Waarom? Om dat je alleen wacht tot je het lawaai hoort als Paatje aan zijn maaltijd wil beginnen. Daarna lamp aan en een schot en dan "Finish". Denk er om dat dit pas mijn eerste ervaring was. Het belangrijkste dat ik heb opge stoken is dat wat betreft de Kendoerie. Later heb ik dit veel toegepast, ook bij jacht op herten en het is me heel mee gevallen. Mijn Moeder deed het ook voordat ze Christen werd. Ze is Javaanse. Wasalam! J. KOLMUS SANATURN-REKSTOK versterkt de buik- en rugspieren. Bestrijdt rugklachten en trage spijsverte ring. Verbetert het figuur. Overal toe te passen. f 42,50 f 5,10 B.T.W. - Vraag folder bij: MEDICOR - Den Haag A2 v. Hoeylaan 28 - Tel. 070-850093 18

Tong Tong | 1969 | | pagina 18