KAREL VERBOEKET f ANDRIES VAN BAER VAN SLANGENBURG f hotel .ardjoena' Karei Verboeket is gestorven. Hij woonde al geruime tijd in Napier (Nieuw Zeeland) en wellicht is dit de reden, dat het bericht van zijn over lijden betrekkelijk traag en moeilijk doordrong tot de vele vrienden, die hij in Nederland ondanks zijn lang durige afwezigheid toch nog altijd had. Wanneer hij naar Europa kwam zou hij trouwens niet verzuimen, contact met hen op te nemen en zo bleef een, zij het zeer broze, band bestaan met hen, die hem waardeerden. Verboeket was in Kediri geboren, in 1902 .Hij studeerde in Leiden en kwam in 1928 als jong jurist naar Indië. Hij werd aanstonds aangesteld als amb tenaar ter Algemene Secretarie, dat illustere bolwerk van de Indische bu reaucratie. Hij eindigde zijn carrière in de hoogste functie, die van Algemeen Secretaris. Hij was de laatste van een formidabele reeks voorgangers, om er enige te noemen: Weiter, Erdbrink, Gerke, Kiveron. In de periode van de schemering van het Nederlands gezag, dat aan De Grote Stilte voorafging, was hij de steun en toeverlaat van Van Mook. Met het einde van de ko loniale verhouding kwam ook het einde van Verboeket's ambtelijke loopbaan. Hij vestigde zich aanvankelijk met vrouw en kinderen in Nederland maar kon daar niet aarden. Hij emigreerde naar Nieuw Zeeland, en heeft daar tot zijn dood gewerkt en gewoond. Enige jaren geleden trof hem een noodlottige slag: Zijn vrouw, een dochter van de gewezen A.S. Erdbrink, overleed vrij plotseling. Hij heeft Connie enige jaren overleefd, zag zijn kinderen in het nieuwe vaderland opgegroeid tot nut tige leden van de samenleving daar en stierf. Een vrij onschuldige opera tie leidde door plotseling optredende complicaties tot een onverwacht einde. Een welbesteed leven dat is het cliche, dat men bij een dergelijke ge legenheid gebruikt alvorens over te gaan tot de orde van de dag en de dode zo spoedig mogelijk te vergeten. Wat het leven van Verboeket intussen onderscheidde van zovele andere die er naar het uiterlijk op gelijken is niet alleen de integriteit van de mens Ver boeket, maar vooral zijn diepmense lijke goedheid en ongebroken loyali teit jegens zijn vrienden en onderge schikten. Verboeket was het zeldzaam voorbeeld van een man, die de gulden regel: Heb uw naaste lief als uzelf in derdaad in praktijk bracht. Het duide lijkst is dit misschien gebleken in de zware jaren van "het kamp", toen hij velen, vooral de jonge jongens, tot grote steun is geweest. Daarom mocht bij dit verscheiden een laatste groet niet ontbreken. En die hoort dan in Tong Tong, want Indië was niet alleen zijn geboorteland, maar ook zijn grote liefde. Andries van Baer van Slangenburg is de tweede in de reeks van "Indische mensen" wier recente dood de herin nering aan het dierbare verleden weer pijnlijk voelbaar maakt. Hij is, even in de zeventig, geheel onverwacht te Amsterdam overleden. Onverwacht? - ach neen, wie hem ontmoette moet al jaren lang de indruk hebben gehad, dat hij nauwelijks nog een paar weken te leven had. Maar zoals zovelen, die leven in het onverwoestbaar besef dat zij nog één doel moeten bereiken al vorens te sterven bleef Baer op de been: hij moest Indonesië weerzien. Hij zou inderdaad in oktober derwaarts vertrekken; hij heeft het juist niet qe- haald. Baer ging na een opleiding aan het Haagse conservatorium en een eer volle carrière als sportsman hij speelde, naar ik meen, zelfs eenmaal in het Nederlands voetbalelftal naar Indië en bleef daar 35 jaar aan één stuk. Toen ik hem leerde kennen was hij employe van Kolff en leefde hij bij een Indonesische familie die zeer veel voor hem heeft betekend en met wie hij ook in Nederland steeds contact hield. Hij besteedde zijn vrije tijd om op te treden als tenniscoach. Om ge zondheidsredenen repatrieerde hij ten slotte omstreeks de zestiger jaren. Is het een wonder, dat Baer zich na een 35-jarige afwezigheid in Nederland niet thuis voelde? De laatste periode van zijn leven is één grote worsteling ge weest tegen een verpletterende een zaamheid. Een onuitblusbaar verlangen naar terugkeer naar het goede land aan de evenaar beheerste zijn leven. Enige jaren voor zijn dood heeft hij zich nog nuttig weten te maken bij het coachen van een tweetal Indonesische tennissers in Amsterdam. Maar altijd stond het verlangen naar Indonesië zelf bovenaan, en eindelijk was het dan zover, dat dit verlangen zou kun nen worden verwezenlijkt. Korte tijd voor de vervulling is Andries Baer ontslapen. Misschien maar beter zo. J.H.R. wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiaiiiiiN'iiiiiiiiiiiii^ Logeren in Den Haag? 1 dan natuurlijk bij 1 Moderne kamers, prima service, prettige J I sfeer. Iedere kamer EIGEN douche-cel. In s 1 edere kamer warm en koud stromend water. Gr. Hertoginnel. 205, tel. 070/39 03 24 1935. Lagere school Blitar. Enige herinnerde leerlingen: Lea en ]an de Vos, Sophie Besse- laar, ]ane en Piet Roeloffs. Schoolhoofd hr. Sluijter (met dochter Els en broertjes). Zou den er onder onze lezers toevallig nóg meer Blitar-scholiertjes zitten pardon, dames en heren van pakweg 44 jaar?! En waarom heeft er in Tong Tong nog NOOIT wat van hun hand geslaan over dat lieve, schilderachtige plaatsje met 'een halve eeuw terug) de mooi ste brug va,. ]AVa?

Tong Tong | 1969 | | pagina 3