m 1 Wie wee! hei? GOED OPLETTEN! LANGE LAPPEN In Tong Tong No. 3, pag. 3 stond dit berichtje: Wie zou ter documentatie kunnen bevestigen, dat J. W. (Hans) Oost woud Wijdenes als assistent op de onderneming Tandjoeng Garboes bij Loeboek Pakam (Sumatra) een vol wassen kraagbeer los als huisdier heeft gehad, tussen 1924-1927. Zou den zij die hiervan weten, zich (per briefkaart of anderszins) aan hem willen opgeven per adres J. W. Oostwoud Wijdenes, Jan van der Heydenstraat 31, Hilversum. In een noot schreven wij erbij dat dit inderdaad een zeldzaam geval van "huisdierlijkheid" betrof, zodat wij be grepen dat de steller van het bericht gaarne de bevestiging van dit feit te gemoet zag. Tot onze verbazing kwamen verschil lende verhalen binnen die vertelden van eigen ervaringen met een getemde Maleise beer. Hoe aardig ook (en misschien nog wel voor plaatsing in aanmerking komend), dit is niet wat gevraagd werd, nl. of iemand toevallig weet of de heer Hans Oostwoud Wij denes inderdaad een tamme beer in huis gehad heeft. Hij zoekt deze be vestiging voor b.v. een privé dagboek of een verhandeling over het gedrag van maleise beren. Hij zal dus wel dankbaar zijn voor wat hem wordt toe gestuurd, maar zal zeker ook teleur gesteld zijn. Ik heb wel eens horen vertellen dat een Ament (er zijn vele Aments) op zijn onderneming in het Lampongse een tijger aan de ketting had op zijn achtererf. Wie kan dit bevestigen? Dit is serieus! Please dus geen ver halen over ketting-tijgers elders, maar speciaal dit geval. We moeten namelijk niet vergeten dat Indische mensen erg slordig zijn met ons aller historie. We beseffen niet dat één ervaring van één van ons maatgevend of typerend kan zijn voor een heel facet van onze his torie of voor een bepaalde tijd. Maar dit moet bevestigd worden door méér bronnen. Onze historie bestaat helaas uit duizend-en-één belevenissen van individuele Jantjes en Pietjes (Die waar kunnen zijn of verzonnen kunnen zijn! Kies en vergeet!), omdat andere men sen zich zelden de moeite getroosten zulke belevenissen af te chequen of soortgelijke ervaringen op te schrijven. Daarom is zo'n groot deel van onze historie gewoon "legendarisch", dus echt: kata-nja... Heel anders dan werk van b.v. prof. v. d. Pijl (natuurwetenschappen) en dr. de Graaf (geschiedenis), die voor elk onderzocht feit bewijsvoeringen van méér kanten aanvoeren, ze sorteren, documenteren en tenslotte dus als exacte feitenkennis vastleggen. Wij moesten dat allemaal meer doen. Om twee redenen: 1. onze historie wordt betrouwbaarder en zelfs als weten schap nuttig, 2. langzamerhand worden tal van sprookjesverzinners, leuge naars en overdrijvers in eigen gele deren onschadelijk gemaakt. Ajo, help mee! T.R. 1. Wie of wat is een "tjoelik"? 2. Waar hebben de reuzen-wadjans (0 3 mtr) waarvan de Hr. W. E. Grashuis in zijn bijdrage "Kakeh Bodoh" gewag maakte voor ge diend? Zie voor de antwoorden op pag. 9 In Tong Tong staan veel te veel "lange lappen" naar de mening van menige lezer. Dat "veel te veel" kunt U eigenlijk moeilijk beoordelen. Want U moest eens zien hoe véél meer lan ge lappen nog steeds ongebruikt in onze mappen liggen! We plaatsen ze juist zo zuinig mogelijk, maar kunnen er vaak niet aan ontkomen. Bovendien: veel copy is nu eenmaal "lange-lap". Ik bedoel: zelfs zonder te willen uit wijden wordt menig duidelijk verhaal uit zichzelf al pandjang! Maar U begrijpt ook wel dat een Tong Tong met alleen maar drie lange lappen "en dan al" een saai geval wordt. Dus redigeert Tjalie zo voor zichtig mogelijk. Maar U kunt er in elk geval zeker van zijn dat de plaat singskans van Uw artikelen vele ma len vergroot wordt, als U kans ziet kort te blijven. B.v. één vel tiks "en dan al". Probeer eens! Bij het lezen van het relaas van W.H.M. in Tong Tong No. 4 over "Ke gelen in Indië" dacht ik; Jammer dat er geen foto bij is." Wij hebben in Palembang ook een kegelklub gehad, waarvan, ik je hierbij een foto stuur van de jaren '50, zo'n dikke vijftien jaar geleden. Onze club heette "Oranje" en velen van hen zijn nog in leven en de mees ten zijn zelfs in Holland. Op de foto zal je (achter mij) onge twijfeld Harry Braun herkennen in zijn fel gekleurde Hawaiian-shirt. Op de eerste rij zittend van I. naar r. Freddie Post (nu in Zwijndrecht), één van onze tegenstanders, en Leen Mol (nu in Ospel, Limburg) Op de tweede rij zittend: Mevr. Ma- riën (nu met haar man in Californië), Kampers (nu in Brazilië?), Dr. van der Mark (nu in Den Haag), Karei Stok (nu in Rotterdam?), Hein Schallig (overle den in Hogezand), een tegenstander, en ikzelf. Staande van links naar rechts Her man Hoop (nu in Eindhoven), Mevr. Post, rechts van haar en achter haar twee tegenstanders en ballenjongen, Mariën (Californië), Mevr. Kampers (gebloemde jurk), Mevr. Dr. van der Mark, twee jonge dames, Mevr. Stok, Geerlings (in Palembang overleden), Harry Braun, ballenjongen en nog een tegenstander. Wij hadden onder onze leden behal ve Indo's ook totoks en onder onze tegenstanders telden we diverse Indo nesiërs, meestal militairen met een hele hoge positie, maar dat belette ons niet om met elkaar toch de meest genoeglijke avonden te hebben, waar iedereen alleen maar prachtige herin neringen aan kan hebben!

Tong Tong | 1969 | | pagina 5