I ken West-Irian, die men bezwaarlijk aan zijn grootmoeder kon sturen, ook al waren ze voorzien van: Vele hartel. groeten van Uw liefh... Een andere Chinese kaartenuitgever is Loa Peng Sing Co. eveneens in Weltevreden Mr. Cornelis, die han del dreef in provisiën en dranken, si garen en modeartikelen. Men vraagt zich af, bij welke groep hij zijn prent briefkaarten had ondergebracht. De Japanners komen pas heel laat naar voren. Er is een Japanse toko Shimane, die kaarten uitgeeft, doch ook worden ze wel in Japan gedrukt "made in Japan", door een firma met een paardekop als fabrieksmerk. Hele maal achteraan komen de Indonesiërs, wie het blijkbaar aan handelsgeest mankeerde. Slechts als de godsdienst in het spel kwam, schoten ze uit hun slof. Zo gaf de Mohammedaanse ver eniging Mohammadiah een serie heel slechte kaarten van godsdienstige ac tiviteiten uit, zoals: de leeszaal, de armenzorg, publieke godsdienstoefe ningen enz. Zelfs het portret van de tot nationale held verheven Dipa-Ne- gara werd na de oorlog nog door een Indo-Chinese Firma verspreid, toen deze een Maleis weekblad wilde pro pageren. Vergeefs heb ik nog getracht kaarten te bemachtigen van Soekarno e.a. revolutiehelden. Belangstelling of ondernemingszin ontbraken schijnbaar. Toch hebben de Indonesiërs wel degelijk invloed op de kaartenproduc- tie uitgeoefend, n.l. als klant. Westerse firma's hebben hele series met wa jangfiguren het licht doen zien, eerst heel grove en bonte, later bijzonder fijne en smaakvol met de hand ge kleurde kaarten. Ook de foto's van dansfiguren zullen We weten niet of onze Malangse lezers dit historisch monument nog herkennenmaar zeer zeker zal niemand zó voor een foto geposeerd hebben als de gentlemen van dit plaatje: het lijkt wel een reclameplaat voor een bekend fiets merk! Hmcioe Tempel, T oempanj) - Maiang wel voor hen bestemd zijn geweest. Hiermee zijn we meteen bij een veran dering in techniek gekomen, die begon na de eerste Wereldoorlog en eindig de met de tegenwoordige prentkaar ten, waarop zelden de woorden: Echte Foto ontbreken. Tegenwoordig gaat het, net als alles, machinaal. Doch in de 20-er jaren kochten heel wat Chi nese fotografen bij Gevaert of bij Angel-Saksische firma's fotografisch papier in kaartformaat op en drukten daarop hun negatieven af. Ze namen dan niet de moeite om er hun naam of adres op te zetten. Zo vinden we heel wat mooie Indische kaarten met alleen maar op de achterkant de op schriften: Post Card, Correspondence en Adress Only, zonder verder iets. Dit is erg jammer, want ik zou wel eens graag de ondernemende Chinese Firma willen kennen, die omstreeks 1930 een prachtserie van Javaanse dansers en danseressen te Batavia heeft doen afdrukken, waarvan ik er gelukkig een groot aantal nog bezit. Een dier danseresjes trok zó de aan dacht, dat haar portret op de Indische bankbiljetten verscheen. Leerrijke briefkaart uit de tijd toen de posthuizen voor wisseling van de paarden der post koetsen nog in groot aanzien stonden. Batavianen herinneren zich zulke gebouwen alleen nog als de "barbiershal" aan het eind van Pasar Baroe (achter het pandhuis), al gingen de pilaren toen volkomen schuil achter allerlei marktkraampjes en rook men er dag in dag uit heerlijke mie-tek-tok geuren. 7

Tong Tong | 1969 | | pagina 7