getuig 15 auguótuó 1970 ió de dag! bewaar! eken in! 15 augustus 1970 is de dag die wij niet zullen vergeten. Dat is namelijk de dag, dat 25 jaar geleden een einde kwam aan de verschrikkelijke Tweede Wereldoorlog. Daarom zullen wij deze dag gemeenschappelijk en in het openbaar herdenken. Het zal de eerste keer zijn dat wij dit doen. En wij nemen ons voor dat het de enige keer is dat we dit doen. 25 jaren lang zijn in allerlei grote en kleine, officiële en semi-officiële, algemene en bijzon dere plechtigheden gevallenen herdacht uit de tweede Wereldoorlog. Slechts een enkele maal (en dan nog ter nauwernood) werd daarbij ge dacht aan de gevallenen in Nederlands Indië en de Pacific. De Indische groep in Nederland heeft dit gade geslagen deels met teleurstelling, deels met zelfverwijt, deels met berusting - dit laatste omdat het ondervonden leed tóch alle leed-be toon vèr te boven ging. Maar nu, na 25 jaar, maken wij ons op voor een Taptoe, een enig, een laatst, maar ook een totaal "adieu", waaraan naar wij hopen alle Indischgasten direct of indirect mee zullen doen. Waarin wij de vele duizenden herdenken zullen, mannen, vrouwen en kinderen, die hun leven lieten van Hokkaido tot Tjilatjap en van De Drie Pagoden Pas tot Merauke. Al deze duizenden, wij hebben ze in de afgelopen 25 jaren niet vergeten (hoe konden we?), maar in augustus 1970 zullen we ze een laatste saluut brengen. Een massaal saluut. Zorg dat gij allen present zijt. Onze GROTE RAPAT voor deze herdenking zal op 15 augustus 1970 in het Ned. Congresge bouw te Den Haag plaatsvinden. Reeds is een initiatiefcomité gevormd onder voorzitterschap van ir. G. S. Vrijburg dat de Werkgroepen zal formeren, die in de komende maanden het gi gantische werk zullen organiseren om deze Grote Rapat tot een vlot verlopende en indruk wekkende manifestatie te maken. Bedenk dat er massa's deelnemers komen, vele bataljons sterk en dat wij dus vele "officieren" en "onder officieren" nodig hebben om hier ordenend, regelend en opbouwend hulp te bieden. Een ieder die helpen wil, geve zich bij ondervolgend adres op onder opgave van het terrein waarop hij/zij wat doen kan en wil. Het Initiatief-comité vult aan, schift en consolideert tot een efficient kader. Alle Indischgasten die willen deelnemen, ge ven zich ook NU REEDS aan dit adres op. Het Initiatief-comité beseft dat deze datum in de vakanties valt, maar daaróm is er nog ruim schoots tijd over om de vakantieplannen "langs onze herdenkingsdag te leiden". Liever niet in de winter i.v.m. de grote afstanden voor vele reizigers, en het weder. Voorlopige ramingen wijzen uit dat de kosten voor rapat en herdenking ongeveer 10,per deelnemer zullen bedragen, zodat het inschrij vingsgeld hiervoor gesteld is op 10,p.p. Er wordt naar gestreefd deze kosten ook bin nen dit bedrag te houden. Zal een latere kleine verhoging nodig blijken te zijn, dan zal dit tijdig worden bekendgemaakt. Behalve de rapat met herdenking zullen op die dag diverse andere activiteiten plaats vin den. Indien hiervoor geld nodig zal zijn, zal een afzonderlijk beroep op bijdragen worden gedaan. Het Initiatief Comité is als volgt samenge steld: Voorzitter: ir. G. S. Vrijburg, Secretariaat: Vi- viënstraat 68 - Den Haag, tel. 070-55 19 96, dames: G. E. Vrijburg - Röhner - Koopmans, J. Roodenburg - Quadekker, C. E. M. van Mourik. Penningmeester: W. P. Roodenburg, Lt. Kol. K.N.I.L. b.d. Leden-adviseurs: Tjalie Robinson en ir A. Segond von Banchet. Het algemene adres van het secretariaat van het Initiatief Comité is: Viviënstraat 68 - 's-Gravenhage - telef. 070 - 55 19 96. Stortingen kunnen geschieden op: Postgiro 336858 Alg. Bank Nederland N.V., Van Alkemadelaan 338 - Den Haag, ten gunste van: "Comité 15 augustus 1970", rekening no. 518510441. In voorbereiding is een "Herdenkings Monu ment" van een zowel uiterst originele als in- drukwekende opzet, die a.h.w. door een Eigen Nieuw Leven in de toekomst bestendigen zal wat door de Dood aan ons Leven ontnomen werd. Publicaties hierover zullen spoedig volgen, alsmede publicaties over alle verdere vorderin gen die gemaakt zullen worden voor de HERDENKING 15 AUGUSTUS 1970. Maar voorlopig: concentreer alle aandacht en alle vrij te maken arbeid en steun op de herdenkingsdag. Vergeet alle komende dagen niet: 15 AUGUSTUS 1970 WORDT DE DAG - ZORG DAT GE PRESENT ZIJT

Tong Tong | 1969 | | pagina 10