HOE KOM DEZE? MELK NIET VERGETEN 13 dië, een brok leven zijn kan (ja me neer, tot je er vaak een brok van in je keel krijgt!) als je er maar méér van weet? Als je maar meer namen kent (we hebben er nu pas vier ge noemd, maar wie weet er meer? Ajo, Bandoengers, KOM OP!), als je maar iets van de stad weet en zijn land en zijn tijd, dan is ELKE foto een brok "Eeuwige Menselijkheid". Niet een stukje koloniale of anti koloniale poli tiek om er een beetje op te schimpen bij de TV, in de pers en voor de radio. Ja, ik ben geen ex-HBS-er van Ban doeng. Ik ben zelfs een zó "doorge fourneerde" Anak Betawie, dat ik niets1 van deze school vertellen kan. Maar zelfs als ik alleen maar kijk naar deze foto, dan komt met de sfeer van deze foto de onvergeetlijke helderheid en frisheid van Bandoeng in m'n geheu gen terug. Die me altijd natuurlijk het eerst trof als ik uit dat hete stoffige Betawie kwam. En springen beelden in m'n geheugen even fris als ze tóen al waren: Tjibeunjingplantsoen, rijp op koel ochtendgras (als ex-athleet ver geet je dat nooit!), canna's, het bruisen van de Tjikapoendoeng, Gedong Sa- tee, Pasir Kaliki, Engelbert van Bever voorde (waar elke Bataviaan en Soe- rabajaan zien kon dat Bandoeng drie dimensies heeft (ook omhoog en om laag), dus niet "plat" is als de kust steden, Pêche Melba bij Bogerijen, laksa op de Aloon-aloon (welke stad in Indië heeft één gerecht zó absoluut "sendiri" als Bandoeng met zijn lak sa?), Dago, het profiel van de Tang- koeban Prahoe (en de legende van Sang Koerihan en Dajang Soembi, de "tegenhanger" van het Oedipus ver haal), het nederige Bantjeuj en het regale brok van de Grote Postweg met zijn Preanger Hotel en Savoy Homan? Hah! ledereen kent Bandoeng. Ver telden Bandoengers zelf er maar meer van. Al was het alleen van hun mede scholieren van deze foto! Die tussen twee haakjes gebracht werd door Dr. L. A. H. O. Linthorst. Wie hem van nu kent, herkent hem toch wel moeilijk uit de bolle toet van het jongmens on der het dakje van de ingang vlak naast die ingang. Ajo Bandoengers, namen noemen! Feiten opsommen, grote en kleine. Laat Bandoeng herleven! Hierover later meer. We zullen het toch maar opschrij ven, ook al kunnen we het niet ver klaren (maar misschien hebben latere chroniqueurs er wat aan): van de uit Indië afkomstige ingenieurs, medici en juristen zijn in de Tong Tong-gelederen de ingenieurs het ruimst vertegenwoor digd, de juristen het minst. Hoe kom deze? In feite zijn ingenieurs niet alleen numeriek een opvallende categorie on der onze academici-abonnees, maar ook zijn ze het actiefst: reageren di rect op oproepen, schrijven brieven (ongeacht of ik ze beantwoord of niet), ontvouwen ideeën, stellen onderzoe ken in, kortom, zijn "engagé". Ik vraag me alleen maar af: komt dat door aan leg of opleiding? Het heeft uiteraard met de graad van intelligentie niets te maken, maar van "bij uitstek exacte denkers" als ingenieurs valt deze interesse voor een bij uitstek "romantische" zaak als Tong Tong wel op! T.R. Jaren lang hebben Hollandse kinde ren braaf melk gedronken op school om "met melk meer mans" te worden en bovendien braaf mee geholpen het Nederlandse melksurplus weg te wer ken, terwijl men tóen al wist dat deze melk door zijn hoog vetgehalte scha delijk was voor kinderen. Pas nu komt de aap uit de mouw. Maar vraagt men zich toch wel af t.a.v. andere "garan ties" en "aanbevelingen" van welke Regering ook wat daarvan te vertrou wen is. En wat is er te vertrouwen van zo veel garanties en aanbevelingen van onnoemlijk veel aangeprezen markt- artikelen? Wie zalig rust in goed ver trouwen, komt altijd bedrogen uit. "Blijf waakzaam!" blijft gelden voor elk mens, ook in de beschaafdste staat met de schoonste zekerheden. Ook zijn we niet vergeten zo'n fu tiliteit als het haast onhoorbare, haast onvoelbare krakje, als een tjitjak in een sluitend venster kwam. Waardoor we vaak nog maanden lang voorzich tig bleven bij het sluiten van ramen en deuren. Hoe wonderlijk: zo'n "waardeloos" hagedisje onze eigen volmaakte on schuld na tientallen jaren nóg ont houden! Niets was waardeloos in In dië... SPREEKWOORDEN VAN MALEISIË Harimau mati, tiggal belang-nya; gajah mati meninggalkan tulang-nya. Als een tijger sterft, laat hij zijn stre pen na; als een olifant sterft, laat hij zijn beenderen na. (het kwaad dat mensen bedrijven leeft ook na hun dood verder). Bumi mana yang tiada kena hujan? Waar is er een stukje grond te vinden waar geen regen valt? (of een mens die zonder fouten is?).

Tong Tong | 1969 | | pagina 13