TROPISCH WESTEN Mijn tuintje stelt werkelijk niets voor, een arm tuintje dat met de dag arm tieriger wordt nu de winter nadert. Want de natuur volgt haar eigen sche ma van leven, herleven en doodgaan. Daar helpt geen Pokon, sproeien en verwarming aan. Met mijn plantjes is het nog triester dan gewone armtierigheid en met de dag ga ik duidelijker beseffen dat ik iets tegennatuurlijks heb gedaan. Wat doen die koffie, die asem, die melatti hier? Waarom haal ik planten hier die er niet horen? Waarom haalt men zonder enig ge voel van schuld leeuwen, tijgers, gi raffen en zebra's uit het warme ge boorteland om ze als idiote huisdieren in een namaak oerwoud te kijk te stel len tot vermaak van Gijsbert Gein en zijn familie en tot kapitaalsvermeerde ring van Pieter Poen? Waar haalt de mens de harteloosheid vandaan om dolfijnen, walvissen, zeehonden weg te halen uit de zee van levensvrijheid om ze in een bassin te dwingen zich aan te stellen als embeciele mensen? Waarom doet de mens met zijn ont wikkelde hersens tegenwoordig niet veel meer dan het uitvinden van wrede zelfzuchtige en onbeschaafde dingen? Is het om te bewijzen dat hersens niets te maken hebben met beschaving? En beschaving met menselijkheid? Is het woord menselijkheid in deze twintig ste eeuw niet één grote aanfluiting? Mijn koffie en melatti, de asem en de kemoening hebben de kunstjes van groeien en leven in deze atmosfeer gedwee aangeleerd. Ze laten me dro men van mijn geboorteland, maar te gelijk doen ze me, duidelijker dan de Ster van Bethlehem en de Kerstroos beseffen dat ik woon in een imitatie tropentuintje. We kijken naar elkaar en we zwij gen, zoals de leeuwen in het park hun verachting hebben leren verzwijgen en zoals de millioenen zeehonden, dolfij nen, slangen, apen, beren, vossen zwij gend hun kunstjes hebben geleerd. De kunstjes om te leven als een mens. De koffie, de asem, de melatti, de sokka die vroeger in mijn tuin in Ma- lang iedere dag van het jaar zorgeloos leefden hebben nu geleerd kaal en triest te zijn in de winter net als alle Hollandse plantjes. "Straks",breng ik ze in gedachten over, "straks is het weer zomer, dan kunnen jullie weer net als vroeger leven". Ze geloven me op mijn woord omdat ik nog altijd mens ben en de baas. Het zij zo. Lilian Ducelle HANDWERK UIT INDIA Stofcoupons (120 x 120 cm) vol doende voor een simpel, maar chique japonnetje. Frontzijde ori gineel bewerkt met houten kra len in naturel en zwart. Coupons in fel rose geel oranje donker turkoise creme (zwart op bestelling) f 40,— 100% zuivere Indiase zijde, hand- gezoomd, geen print maar blok- batik. Licht en toch warm. We zochten de fijnste dessins voor U uit in gedempte kleuren die overal bij te dragen zijn. Prachtig blauw, Indiaas rood, olijfgroen verwerkt in beschaaf de motieven. (68 x 68 cm). Overal elders anderhalf maal zo duur. Bij ons 9,75 Een cadeau dat elke vrouw zal appreciëren! Terlepas dari rahang buya, masok ka- dalam mulut harimau. Van de kaken van de krokodil in de muil van de tijger geraken. Spreekwoord van Maleisië) Vervolg van: "BEERTJE" toch wel even voordat de pater weer wat op zijn verhaal was gekomen en zijn schrik met een flinke slok bier had weggespoeld. Toen ik in maart 1939 met Europees verlof vertrok ver gezelden Beertje, Longas en Saartje als dekpassagier mij naar Soerabaia waar zij huisvesting kregen in de die rentuin. De directeur kwam ze per soonlijk afhalen en verzekerde mij, dat goed voor de dieren zou worden ge zorgd. Twee dagen later kwam ik naar mijn dieren kijken. Longas en Saartje hadden zich al goed aangepast en voelden zich kennelijk senang tussen hun soortgenoten. Beertje liep in een groot getralied hok rusteloos heen en weer; in het hok naast het hare be vond zich namelijk een grote .bruine Russische mannetjes beer die zich telkens weer tegen de tralies drong en vergeefse pogingen deed bij beer tje te komen. Ik kon zien hoe doodsbang zij was voor deze geweldenaar. Toen ik mijn hand tussen de tralies stak en haar riep, vloog zij op mij af en nam mijn duim in haar muil en zo bleef ik wel bijna een uur bij haar om haar wat tot kalmte te laten komen. Tevergeefs...want toen ik mij einde lijk van haar losmaakte begon zij weer heen en weer te hollen en angstig "Woef!" te roepen telkens wanneer haar buurman tegen de tralies bonkte. Arm beertje. Daar ik wist dat de toen malige sergeant Gomis een paar maan den na mijn vertrek ook met verlof zou gaan schreef ik hem uit Nederland of hij naar mijn dieren wilde gaan kijken als hij langs Soerabaia kwam. Niet lang daarna kwam zijn antwoord. Hij schreef, dat Longas het goed maak te. Saartje had hij niet kunnen terug vinden tussen de andere apen en beer tje was ongeveer een maand na aan komst in de dierentuin gestorven, ver moedelijk als gevolg van het dagelijks getreiter en gesnuif van haar buurman, de bruine beer. Tijdens mijn verlof in 1939 bezocht ik de Haagse dierentuin. Daar zag ik o.a. in een hok twee volwassen kraagbe ren, vermoedelijk Sumatraanse want hun pels-haren waren langer dan die van beertje. Ook deze waren beide tam; als men jarenlang zo'n dier in huis heeft gehad ziet men dat aan zijn doen en laten. Tot grote verbazing van de omstanders stapte ik over het lage hekje, dat de kooi van het publiek scheidt en stak mijn hand met uitgestoken duim tus sen de tralies. Zij gedroegen zich pre cies als vroeger beertje; op de ach terpoten zitten, duim in de muil nemen en mummelend-zóemend erop zuigen. Met de heer Oostwoud Wijdenes durf ik gerust te beweren dat men gemak kelijk een volwassen kraagbeer als huisdier kan hebben als men zo'n beer maar jong genoeg in handen krijgt en men hem van meet af aan ook als huisdier en met liefde behandelt. Documentatie ter bevestiging van dit kraagberen-verhaal: 1. Dr. M. F. Lay, in 1938 detachements arts te Tanah-Grogot, thans wonen de in Soest-Zuid. 2. Ir. F. Klencke, thans wonende in de Theresiastraat te 's-Gravenhage 3. De kapiteins Vlasbinder en Wagner, ex-gezagvoerders K.P.M. 4. De toenmalige sergeanten Gomis, Schreuder, Schijvink en de serge ant-majoor Werrelman 5. De Controleur B.B. Themans, in 1937 en 1938 Hoofd van Plaatselijk Be stuur te Tanah-Grogot. A. Korinth, Luit. Kolonel Inf. b.d. J MEDICOR-NIEUWS IIS GOED NIEUWS I Vraag een gratis I proefnummer aan! I MEDICOR - DEN HAAG I Van Alkemadelaan 506 r t telefoon 070 - 2416 67 1 17

Tong Tong | 1969 | | pagina 17