ABONNEMENTSPRIJSVERHOGING ÉÉN DAG VOORUIT/ DOOR DE KNIEËN KORT EN DROOG In ons vorige nummer kondigden we reeds aan dat de abonnementsprijzen weer omhoog zouden gaan. Wel, be reid U voor op een schok (dat hebben wij zelf óók moeten doen!): de abon nementsprijs per jaar gaat met niet minder dan VIER gulden omhoog en wordt dus 24,per jaar. Per kwar taal 1,omhoog; dus wordt 6, per kwartaal. En per nummer niet om hoog; dus blijft 1, U begrijpt natuurlijk wel dat zulke bepalingen van nieuwe prijzen niet door Tjalie privé worden uitgemaakt, maar door een accountantskantoor worden uitgerekend tot in finesses. Zo'n accountantskantoor kijkt veel wij der en verder rond dan Tjalie op zijn kantoortje. En neemt waar welke prij zen in nevenbedrijven en de nabije toekomst omhoog gegaan zijn (of nog zullen gaan), die indirect op Tong Tong "terug zullen slaan". En die nodig ma ken dat er nu alvast een dekking tegen opgebouwd moet worden. Ook geeft zo'n kantoor adviezen hoe b.v. administratie en boekhouding effi ciënter opgezet moeten worden en re kent ook voor ons uit waaróm het zo móet. De computer is de maatschappij binnengedrongen en óók Tong Tong moet mee luisteren en meedoen. Want veel werk bij ons blad (en tal van andere kleine ondernemingen met veel "schijven" zoals Tong Tong) is te vergelijken met een last die met een estafette van fietsers wordt over geheveld van fietser tot fietser tot het einddoel bereikt is. Maar dat blijft toch allemaal samen maar een slome be doening en omdat in de moderne sa- Het is hoogstwaarschijnlijk geen en kele lezer opgevallen dat dit "tweede nummer van de maand" als datum heeft 1 november 1969, terwijl er ei genlijk 31 oktober 1969 had horen te staan. Wij zijn per ingang van vandaag met de verschijningsdata van de nummers van het eind van de maand één dag opgeschoven naar de eerste dag van de volgende maand. In de praktijk brengt deze verschui ving van één dag geen enkel verschil met zich mee, omdat immers door het tijdsverschil tussen van de pers ko men en per post bezorgd worden altijd verscheidene dagen liggen, zodat nooit iemand zijn blad "precies op tijd" ge kregen heeft, noch ooit krijgen zal. Dit hangt o.m. af van het feit of het blad op vrijdag, zaterdag of maandag hoort te verschijnen, hetgeen door de post bezorgingen vaak niet eens kan. Hetzelfde geldt natuurlijk ook voor elk blad van de 15de van de maand, maar voor deze nummers doet het er minder toe. Onze moeilijkheid (die menleving tijd steeds meer geld gaat kosten (en fietsers en fietsen meer geld gaan kosten), wordt op den duur die hele fietser-estafette een dure grap, die met één auto aanmerkelijk efficiënter wordt. Ook "sterven" fiet sers en fietsen (te oud) en zijn dan soms niet eens vervangbaar, zodat in de estafette een "gat" ontstaat. Dus: Tong Tong wordt meer kwetsbaar. De hervormingen die per 1 januari ingaan, beogen dus een "serie fietsen te ver vangen door één auto". Net zoals dit in 1958 letterlijk gebeurde nadat we van brommers en trams móesten over stappen op een echte auto. Net zoals wij van stapels schoenendozen voor ons archief overstapten op een mo dern stalen ladensysteem. Het is eigenlijk een herhaling in zéér versneld tempo van ons hele leven dat vijftig jaar geleden nog zo gemoe delijk was. Met oom Tjoh achter zijn schrijftafel met zijn tèpak en penèker en inktpot met penhouder met Hindoe pen.. Het kan niet meer, hoe graag we zelf ook zouden willen. U begrijpt het wel, want in Uw eigen werk onder vindt U het ook. Tong Tong sjouwt moedig mee. Al kost het steeds meer inspanning om telkens weer "nog nét de tram te ha len". Het kost steeds meer inspanning en steeds meer geld. Maar we willen ons nu eenmaal niet laten kénnen. Dus proberen we het telkens wéér. En als U meedoet, mijn waarden, ik dank U allen zéér! Het is logisch dat het voor velen vooral bij de administratie duidelijk voelbaar is) zit 'm in het feit dat abon neringen en betalingen altijd ingaan met ingang van de maand, en natuur lijk het eerste nummer van die maand pas op de 15de komt, wat veel lezers en "abonneerders" boos kan maken. Zulke misverstanden worden in de toekomst voorkomen nu de halfmaan- delijkse verschijningen van ons blad geschieden op elke 1ste en elke 15de van de maand. Nu moet U er nog even aan wennen, maar na twee nummers gaat alles al weer normaal. En beter dan ooit te voren! Het is eigenlijk een afschuwelijke wijze om over "verliezen" te spreken. Premier de Jong door de knieën. Mi nister Luns door de knieën. Minister Roolvin'k door de knieën. De Gaulle door de knieën. Mao door de knieën... elke week lees je het weer. ledereen vindt het blijkbaar heel gewoon om zijn tegenstander (of vijand desnoods) onzer steeds moeilijker (en hier en daar misschien onmogelijk) wordt om te blijven moedoen. Als 24,in één keer te berat wordt, doe het dan met twee halfjaarlijkse betalingen ad 12,Óf vier kwartaalbetalingen van 6,Of maandelijkse betalingen ad 2,—. Ook voor abonnees in het buitenland gaat de jaarprijs 4,omhoog voor elk vreemd land door de abon nee uit te rekenen in de eigen valuta. Als het tóch een te zware opgaaf voor U blijft, schrijf ons eerlijk zoals velen al lang gedaan hebben, en wij vinden voor U een mede-lezer, die een adik graag wil bijspringen. Het kan. Onder ons niet maloe zijn, PLEASE! Want ons aller blad Tong Tong gaat vóór! Wij weten niet welke andere finan ciële ellenden U tóch al heeft. Soms al sinds jaren, terwijl U tóch koppig abonnee bleef. Mogen wij op onze beurt dan iets terug doen? En samen met U Uw noden dragen tot U eindelijk weer vrij kunt ademhalen en weer het volle pond betalen kunt? SAMEN ko men wij ALLE moeilijkheden te boven! Bedenk vóór U eventueel bedankt hoeveel meelezers of na-lezers U heeft, die op hun manier "mede-voort dragers" zijn van onze gedachten. Schrijf dus een korte brief: "Tjalie, ik zit té kedjepit! Help me zus en zo!" Dan roep ik: "Bèrès, Dik! Dank voor je hulp en ik heb deze hulp vóór jou!" Nou? Kan toch? Eén familie besar, toch? Poekoel teroes, lui! Poekoel teroes meloeloe! op de knieën te wensen: dus te ver nederen. Hem zijn normale rechtoppe houding af te nemen en in een onder worpen positie aan zijn voeten te bren gen. Dat wil dus zeggen: wat men alge meen verfoeit als onmenselijk en on waardig, wenst men zijn tegenstander toe. Is het niemand opgevallen dat het altijd lage mensen zijn, die rechtoppe mensen omlaag willen sleuren? Is het alleen maar een spraakgebruik? Laat ons op onze woorden passen dan... voor we onze eigen statuur verraden. T.R. Heden zend ik aan Uw adres per giro het bedrag ad 55,op. Van dit bedrag is 20,bestemd als Lid van Tong Tong voor het jaar 1970 en 20,is voor bijdrage voor in stand houden van 't blad Tong Tong. 10,is bestemd voor Pa van der Steur en 5,voor inleg in de groe ne bus. A. F. W. Pierie Kamsjah lima poeloeh lima kali! - Red. 4

Tong Tong | 1969 | | pagina 4