MADS JOHANSEN LANGE (II) Zijn nageslacht leeft in Johore. of Naar aanleiding van het artikel "Mads Johansen Lange koopman en diplo maat op Bali" in Tong Tong van 31 juli 1969, zond de Heer L. C. Heyting ons een artikel van zijn hand, dat in het Koloniaal Weekblad van 7 mei 1925 werd gepubliceerd en dat wij hierbij als aanvulling op bovengenoemd artikel afdrukken. De Heer Heyting groot Balikenner en liefhebber bracht zes jaar als bestuursambtenaar op Bali door en deed in zijn ambtsperiode aldaar ver schillende belangwekkende oudheid kundige vondsten. Als controleur van Badoeng herontdekte hij het graf van de Deen Mads Lange, die 18 jaar op Bali woonde. Mads Johansen Lange I. HET GRAF VAN DE DEEN MADS JOHANSEN LANGE. Het opstel met bovenstaande onder titel werd reeds geschreven in 1925 tijdens mijn Europees verlof en gepu bliceerd in het Koloniaal Weekblad, 7 mei 1925. Toen ik nl. van res. H. T. Damsté op Bali had vernomen, dat een landgenoot van Lange over hem een boek wilde uitgeven, besloot ik als eerste Nederlander ook iets over de beroemde Deen te publiceren, en wel vnl. naar aanleiding van mijn heront dekking van Lange's graf in 1921. In 1928 verscheen dan eindelijk het bedoelde boek van Nielsen, in Neder landse vertaling, door Claudia Bienfait, ingeleid door H. T. Damstée. Uit deze inleiding haal ik aan: "De controleur van Badung (i.e. L. C. Hey ting, op eigen initiatief) kon mij wel dra inlichten, dat Lange's graf terecht was, de punggawa van Kuta had het hem gewezen" (op eigen verzoek van H.). In de weinige voor mij op Bali be schikbare litteratuur2) over de Deen Mads Johansen Lange, die zich als handelaar op Bali had gevestigd in het kustplaatsje Koeta van het rijkje Ba doeng, had ik nog niet precies ver meld gezien ,waar hij begraven lag. Daar graven van vreemdelingen op Bali mijn belangstelling hadden, o.a. met het oog op eventuele interessante grafschriften, onderzocht ik of de Ba- lische bevolking ook wist of Lange op Bali was begraven. En zo wist eindelijk het districtshoofd van Koeta mij mede te delen dat te Koeta zijn graf was. Op 5 augustus 1921 had ik gelegen heid er een plaatselijk onderzoek naar in te stellen en vond inderdaad het graf, enige kilometers ten zuid-oosten van de bebouwde kom van Koeta, na bij de weg naar Toeban, in een door enige slecht onderhouden heggen min of meer afgescheiden gedeelte van een klappertuin. Het bleek een kleine vervallen be graafplaats met Europese en Chinese graven, waar een brede Europese graftombe dadelijk de aandacht trok. Op de rechterhelft lag een marmeren plaat, met ingegrifte letters, waarvan het linker beneden gedeelte afgebro ken en verdwenen was, waardoor ook enkele letters geschonden waren en ontbraken. Het grafschrift luidde als volgt: Sacred to the memory Mads Johansen Lange knight of the Nederl. Leeuw and Danish gold medal. Born in the island of Langeland Denmark 18 th Septemb. 1806. Departed this life at Balie 13 th May 1856 (a) fter a residence of 18 years on this island (This monum) ent is erected by his (son) s brother and nephew. Ihnen. Als geboortejaar vermeldt het graf schrift 1806. Eigenaardig lijkt het, dat Lange's land genoot, Ludwig Verner Helms, (April 1847 21 Juni 1849 in Lange's dienst) in zijn boek "Pioneering in the far East, and journeys to California in 1849 and to the White Sea in 1878, London 1882", in het hoofdstuk "The Island of Bali" vertelt, dat Lange in 1811 gebo ren is: "Mr. Mads Lange was born in Denmark in 1811"... (biz. 15). Toen Helms eind September 1858 Bali weer bezocht, vond hij slechts Lange's eenzaam graf.3) Twee mogelijkheden doen zich m.i. hierbij voor: óf Helms zag het graf schrift, doch wist later, toen hij zijn boek schreef, het geboortejaar niet meer, óf het grafschrift bestond nog niet bij Helms' bezoek. Wat nu verder de tekst van het graf- "ƒ-ƒ<? died, still in the vigour of man hood, and I returned only to find his lonely grave, instead of the friendship I had hoped one day to know. His memory, I feel sure, must be treasured in the hearts of the Balinese, for he was to them a true friend and bene factor". Ludwig Verner Helms schrift betreft, de tussen haakjes ge plaatste letters waren geschonden of ontbraken geheel, en vormen dus een aanvulling, zoals ik mij die voorstelde na zorgvuldige bestudering van de be schadigde letters en het overige ge deelte. De volgende vraag doet zich echter voor, wanneer men weet, dat Lange ook nog een dochter bezat: waarom wordt die dochter niet vermeld onder de oprichters van het grafmonument? In verband met de plaatsruimte leek het mij toe, dat vóór het woord "brot her" alleen het woord "sons" gestaan kon hebben, en niet tevens daar vóór het woord "daughter". Ware dit laatste wel het geval ge weest, dan zou de dochter vóór de zoons zijn genoemd, terwijl in plaats van "daughter" en "sons" het woord "children" misschien meer voor de hand zou hebben gelegen. Misschien dat een of andere lezer dit raadsel kan oplossen. De naam Ihnen onder het grafschrift is vermoedelijk die van de steenhou wer, mogelijk uit Singapore, waar, naar ik meen, Lange's neef heeft gewoond. Naar men mij te Koeta wist te vertel len, lag onder het rechter gedeelte van de graftombe de broeder van Lange, Hans Lange, begraven, doch een grafschrift of zelfs een dekplaat of steen ontbrak. De gehele tombe, waarvan het hoofd einde naar het westen was gericht, was van baksteen gebouwd en later bepleisterd met cement, maar zag er vervallen uit, evenals twee andere Eu ropese grafmonumenten van onbeken den, vermoedelijk twee van de vijf Eu ropese ondergeschikten in Lange's factorij, die tijdens het bezoek van Helms 22 september 8 novem ber 1858) bezweken waren. Naar ik vernam zou een dochter van Lange, geboren uit een Chinese moe der, met de sultan van Djohore zijn gehuwd, en zond zij jaarlijks een som 6

Tong Tong | 1969 | | pagina 6