LO! (III) Voor het laatst roeren wij hier met een aantal brieffragmenten de geschie denis aan of zendingen naar Indonesië werkelijk wel aankomen of niet. Ver der wordt de discussie GESLOTEN en gaan wij doodkalm aan het werk men sen! Er is veel te doen voor schrik barend weinig inspanning. Maar nu ook DOEN, lo! Een dame in Holland schrijft: ...de zendingen naar MAKASSAR kwamen altijd trouw aan, pockets incluis. Op Makas sar heb ik een kennis, die weduwe is. Hoe de pensioenen daar zijn, hoef ik je niet te vertellen: ze heeft zo ongeveer Rp. 850.of iets in die geest. Aangezien ze nogal wat handelsgeest heeft, heeft ze op aanraden van vrienden een leesmap gemaakt van alle haar toegezonden tijdschriften. You'll never guess; ze had meteen al 15 klantjes a Rp. 50.per leesmap, en dat 2 keer per maand. Zo had ze een bijverdienste van Rp. 1500.alleen al aan uitgelezen bladen, die hier anders op de vuilnishoop belanden. Er schijnen dus zelfs op Makassar de nodige Nederlands-lezenden te zitten, anders had ze zo'n succes niet gehad met die tijdschriften... Zie U! En dat is nou waar Tjalie achterheen zit: dat er van onze HELE lezerskring éénmaal per jaar per abon nee één of meer tijdschriften of boe ken naar GITA KIRTTI gaan, dat wil dus zeggen per jaar RUIM ZESDUI ZEND brokjes lectuur, die "zichzelf vermenigvuldigen" en op eigen houtje groter zegen verspreiden. Zo vaak hoor je in Indische kringen de wanhopige opmerking maken: "We leven niet; we WORDEN geleefd!" Wat voor massa's mensen inderdaad het geval is. Maar met deze hulpver lening leeft U echt en actief. En ver wekt U leven! Waar eerst niets was, ontstaat een keten van arbeid, van roulerend geld, van wederzijds hulp betoon, van toeloeng-menoeloeng. En dat brengt U tot stand met maar één pakketje PER JAAR! Het is ge woonweg ongelooflijk, maar het is "uitrekenbaar reëel". Hoe KUNT U daarop "neen" zeggen? Hoe kunt U, als deze actie eenmaal loopt, nog volhouden: "Tong Tong is onze laatste levenskreet "en dan al..."! Met deze actie van hulp aan maar één groepje in Soerabaia kan EEN HEEL NIEUW LEVEN NA ONS ontstaan dat nieuwe banden legt van vriendschap tussen heel Nederland en Indonesië. Lees maar wat één vrouw hier in Holland al een tijdje doet: Je vraagt je af, hoe ik aan zoveel bladen kom, om zoveel lieden te bevoorraden? Dat zal ik je vertellen: mijn zoon is een enthou siast padvinder en padvinders sparen oude kranten, om hun clubkas te spekken. De kleine kinderen uit de buurt tuk op een snoepje zijn altijd wel genegen, om oude kranten op te snorren in de omgeving. Bo- vendien is er 2 keer in de maand gelegenheid, om z.g. "groot vuil" op te ruimen, in onze woonplaats. Je weet niet half, wat de mensen dikwijls aan de kant van de weg zetten! Een paar dagen geleden kwam mijn dochtertje aan met een doos "oud papier". Nou, de tijd schriften, die ertussen zaten en dat waren er vrij veel), zaten nog in hun originele ver pakking (bandje er om heen) en waren dus in een uitstekende staat. Blijkbaar had de abonnee ze niet gelezen (misschien op va kantie geweest en thuisgekomen te druk ge had en toen: ach gooi maar weg?). Als al dat oude papier door de diverse buurtkinderen en door "eigen larven" wordt aangedragen, gaat Ma aan het sorteren. Oude kranten in bundels, tijdschriften van recente datum in goede staat, even opzij leggen ter inspectie (geen bladen uitgescheurd of arti kelen uitgeknipt? Dan worden ze op de grote stapel voor Indonesië gelegd). Daarbij houd ik een "expeditie-boek" bij de hand, om niet per ongeluk tweemaal hetzelfde te sturen. Van elk nummer zijn er dikwijls meerdere goede exemplaren, zodat je wel moet uitkij ken, wat je opstuurt. Aan dubbele exemplaren hebben ze in Indonesië uiteindelijk niet veel, behalve voor de toekang rombèng. Zo heb ik begin deze maand aan Dr. M. Soetjahjo Eva Nrs. 36/39, Margriet 23, Prinses 42 en 44 (daar stonden zulke aardige handwerk- motieven in) en Spreekuur thuis gestuurd, met nog 2 nummers van Het Beste uit Rea ders Digest. En nu maar hopen, dat ze goed overkomen. Volgende maand verder JANE Een Tong Tong-lezer schreef een brief in perfect Indonesisch aan Gita Kirtti, waaruit wij citeren: "Dengan perasaan kemarahan saja telah membatja uraian Sdr. didalam "Tong Tong", dimana dengan sembro- no oleh beberapa pihak dilontarkan penuduhan, bahwa kiriman2 dari Ne- geri Belanda ke Indonesia tidak per- nah sampai ke alamatnja. Karena saja sendiri telah berkali2 mengirim paket2 ke Indonesia kepada anak saja di Djakarta, dan belum pernah satu- p u n jang tidak sampai kedalam tan- gan anak saja! Bagi saja, dan saja jakin bagi Sdr. sendiripun demikian, tidak perlu lagi saja mengirim bantahan kepada Tjalie, karena bantahan dan tantangan Sdr. tjukup djelas dan tegas!" (Met gevoelens van boosheid heb ik uw uiteenzetting in Tong Tong gelezen, waarin wordt beweerd, dat op onver schillige wijze wordt omgesprongen met zendingen uit Holland naar Indone sië en dat ze nooit op de plaats van bestemming aankomen. Ik zelf heb n.l. reeds vele malen pakjes naar Indonesië gestuurd naar mijn kind in Djakarta en het is nog nooit voorgekomen, dat mijn kind ze niet ontvangen heeft). Gitta Kirtti mengde zich niet of nau welijks in de discussie maar rappor teerde: "De eerste brieven kwamen al aan, lang voordat wij de T.T. ontvingen met de eerste oproep. Kort daarop kwamen al pakketjes per vliegpost binnen. Thans is de oproep in T.T. iets meer dan twee maanden oud énwij worden bedolven onder de zeepost". Voorts werd ons deze foto gestuurd: Hierboven staat de foto van één van de vlotte postboden, die bij toerbeurt onze post (ook Uw zendingen) bestel len. Als er iets niet aankomt, dan zal het heus niet aan Mardjono liggen of zijn kornuiten. Zelfs aangetekende stukken haalt hij voor ons en hij mag daar officieel een honorarium voor re kenen. En dit honorarium, lezers, is belachelijk laag. Voor grotere pakket ten moeten we ook invoerrechten be talen, niet meer dan vijf rupiah. Rekent U maar zelf om! Deze onkosten worden bestreden uit een fondsje, waarvan de basis is gelegd door...de BRUINE BUS. GIKI- gelden worden dus niet aangesproken. Hieronder is een lijst van goede gevers/geefsters van brieven en pak ketten, die met de luchtpost en de eerste boot aangekomen zijn. Als er een naam ontbreekt, verzoeke de vin ger op te steken. Misschien dat Mar djono er wat aan kan doen. Ook zijn er pakketten zonder ver melding van afzender. Onze dankbaar heid is er niet minder om en het on bekend willen blijven, zullen we graag respecteren. Hier de eerste inzenders: 1. W. H. Morren; 2. Mevrouw M. Zuid- berg; 3. Mevrouw C. J. Stoep; 4. Me vrouw M. Mendel-Roessel; 5. F. A. Hillebrandt; 6. H. Hartkamp; 7. Heer en Mevrouw Vic Wies Klein; 8. Keiger; 9. J. Hogewoud; 10. Mevrouw M. E. v. d. Zant-Slors; 11. van Ham; 12. E. M. Goedhart; 13. Mevrouw M. Kuyp- Paulus; 14. Mevrouw H. M. van der Made-Klein; 15. W. Poolman; 16. M. Th. Croes; 17. onbekend; 18. onbe kend. Tot slot: er kunnen in Tong Tong erg veel dingen worden gezegd, goed en slecht, mooi en lelijk, maar uitein delijk bepaalt het aantal opgebrachte daden wat we waard zijn. Jol Niet meer praten, jol DOEN! Saluut! 10

Tong Tong | 1969 | | pagina 10