V-[eerlijk brokje echtheid „AVONTUREN VAN PETTONG EN MAANTJE" Wat hier volgt, is een van de leukste en pakkendste dingen die ik ken. Ook vind ik het uit het oogpunt van taalkunst mooi en leerrijk. Het is namelijk een brok onvervalste Steurtjestaai, reportage uit het echte Steurtjesleven. Het is een voordracht, tevens half lofdicht op het heerlijke leven van de Steurtjes. Dus is driekwart ervan opgedist als poezie. Men moet dit langzaam, half decla merend oplezen en niet te gauw mopperen als een knappe Europeaan. Want zelfs daar waar het rijmen niet is doorgezet, ontstaan "breaks" die (althans voor een Steurtje en Indo) uitermate komisch werken. Alle figuren die opgevoerd worden zijn bestaande Steurtjes, die dus heel bijzondere bijnamen hadden. Daarom is het "gedicht" ook zo bééldend: je ziet die twee rare kindertjes, door hun namen alleen al als een soort Katzen- jammer Kids, zwervend door het leven gaan, waarbij zelfs het feit dat ze eigenlijk wezen zijn en "kassian" in een wildvreemd leven zijn gezet (van Pa) al direct de romantische sfeer van "Sans Familie" (Alleen op de Wereld" van Hector Mallot) opwekt. Ook al zijn ze kaalgeknipt (goendol) en "nog wat oembelen" (met een snotneus). Zie je ze beide speuren en loeren naar eten? Kleine diefjes en rovers hoor! Dus gingen ze uit stelen bij Hen- drikus Kaleer. Dat was een javaanse half-invalide (één been), die werkte bij Pa, door hem geheel als eigen kind samen met de andere kinderen opge voed, ook al woonde hij iets buiten het gesticht en had daar als een desa man een eigen stukje grond. Ook déar gingen Pettong en Maantje dus op roof uit en denk hierbij niet aan boefjes, maar aan Karei ende Elegast! Maar lees zelf verder. Let op het af en toe statig overschieten naar sta tige "geleerde woorden". Vang bij het einde het schone lied op van "Wij gaan naar Zandvoort.met de woor den: "Wij gaan naar Progo, met lan- taan (voorlader, armeluisjachtgeweer van de steurtjes, om daarmee op schildpadden te jagen!) ik ben Leydecker zeer erkentelijk voor dit verhaal. Hij schrijve meer!... Twee meisjes, klein, goendol, en nog wat oembelen liepen doelloos rond. De een is Pettong, de andere Maan tje, en beiden loeren kaja hond. Ze hebben hongerplotszei Maantje: Pettong daar kijken ister een bord met gerèh en ei. Maantje wees naar een borden Pettong...erg blij. Het bord was evenwel voor hun on bereikbaar... Pettong maakte zich voor een sprong klaar. Maantje zei: Niet doen Tong...niet doen heus... kijken daar loeren "Arie de Geus". Net op tijd nda betrapt...en de Geus liep hen voorbij... gelukkig. Weer ge reed voor de tweede sprong...weer het antwoordt: Niet doen niet doen niet zo kwiek... kijken daar zij komen "tante Riek". Haar stem hard en beheerst: Ajo jullie doen wat daar, kom eens hier". Schoorvoetend kwamen ze nader als een pier, Nee tante alleen maar kijken in de ton zei Pettong. Heus tante want daarin zit Tineke Wortintong... Tante Riek vervolgde "Pasop als jullie stout".,. en haar ogen keken koud. Beide meisjes gingen heen maar gaven de moed niet op. Ze kropen in de goot in hun hansop. Weldra kwamen ze in de tuin van een groot en machtig heer De eigenaar was onze Hendrikus Kaleer. Pettong haar ogen zien nummer een ketella...en meteen bodol... en Maantje was in een wip op de rug van Kaleers kip. Ze plukte wat ze kon...ze deden goed hunne plicht. Ketella en terong, schieten ze neer met ogen dicht. In de verte kwam iemand en hij lo pen njang maken oer. Dichter en dichter bij kwam Harrietje de Boer. Ajo maling...maling schreeuwde hij ...maar beide helden alang verdwe nen. Door dat alarm kwam Kaleer een kijkje nemen. Toen hij de ravage zag ging hij we nen, Beide meisjes kwamen zwaar bela den thuis. Hun snuit blij kaja muis. Pettong al watertanden want kaja pantjoeran haar lip. HANDWERK UIT INDIA Stofcoupons (120 x 120 cm) voldoende voor een simpel, maar chique japon netje. Frontzijde origineel bewerkt met houten kralen in naturel en zwart. Coupons in fel rose geel oranje donker turkoise creme f 40, Indiase hoofd/halsdoeken 100% zuivere zijde, handgezoomd, fijne dessins in blok-batik. (68 x 68 cm). Motieven in blauw, rood/olijf, rood/ blauw (cashmir-motief) gedempte kleu ren, overal bij te dragen. Overal elders anderhalf maal zo duur. Bij ons 9,75 (incl. porto). Een cadeau dat elke vrouw zal appre ciëren! Haar buit verdeelde zij met Wiesje Zip. Nu maar de keuken in voor goreng. Daar werden ze door Jan Mahu ont vangen... en hij zo blij want je ziet zijn buik gaat hangen. Kom hier Pettong...kom hier Maan tje. Ik zal wel goreng, riep hij blij... De helft is voor mij. De buit werd verdeeld en verdween in de buik. Pettong tevreden en Maantje dik kaja kruik... en tante Riek mag alleen maar kij ken... Zo waren de streken thuis...of je nu Maantje of Pettong, Tjali, Peking of Sapi heet, en of je je jachtterrein koos in de Progo, Kedjoeron of Botton...de geest blijft..."Oranje Nassau...met de liederen: "We gaan naar Progo Met lantaan. We schieten Schildpad tot kop nja plat. of: Katjong kampret sturen bus libat libot. Hij balang Hond hij die tjokot. Niang sturen bus njang balang hond Hij schreeuwt zo groot zijn mond Adoe mama adoe mijn kont. Ja de geest was toen één... en laat het één zijn. Juist nu (eendracht macht maakt)....moeten wij één zijn. Steurtjes schaart U aan een, het is niet te laat. Pa's werk moet voort...niet zijn stem... maar zijn werk zij gedacht. R. Leydecker 15

Tong Tong | 1969 | | pagina 15