anak kom pen ie VERHAAL BIJ EEN BRIEFKAART UN SCHOtrC- Op de eerste plaats lopen alle rolle tjes alleen goed als er een toekang minjak bij staat die niet suft of luiert. Want dan gaat de boel telkens mogog. Maar verder staan er overal tussen de rolletjes-banen mensen die een ontwikkelings-object moeten "over plaatsen" van baan naar baan. En als daar sufferds en "onwillige hazen" zitten, lijntrekkers en "ziekworders", "wat-kan-mij-dat-schelersl-dan-loop- ik-maar-in-de-steun", heus lezers, dan stort het vernuftigst uitgevonden me chaniek in elkaar...en ligt het uitein delijk lot noodlot!) niet in de han den van stichters, scheppers en lei ders, maar van meelopers en slungels ...de hemel behoede ons! Tong Tong leert ons wat van de hele beschaving waarin wij leven. Wat leert zij ons? Dat wij TE RIJK leven. Ook mensen met de eenvoudig ste baantjes hebben zó enorm veel bezit (vaak op afbetaling) met zóveel zorgen en piekerans (plus nog zoveel méér te wensen) dat we het met een eenvoudig verstand niet meer kunnen bijhouden. Dus vergeten we telkens weer, vergeten, vergeten, vergeten... een overwegwachter vergeet de bo men te sluiten en een auto rijdt vier man te pletter...vergeten...elke dag weer opnieuw grote en kleine rampen wegens "vergeten"...En tóch willen we allemaal nóg meer! En Ou-Oma (zie de foto) betaalt bevend de rekening. T.R. SPREEKWOORDEN VAN MALEISIË Sebab nila sa-titek, rosak susu sa- belanga. Door één druppel indigo wordt een hele pot melk bedorven. Buang garam ka-dalam laut. Zout in de zee gooien. wordend om de soms scherpe verwij ten, want men had gelijk. Hoe dan ook: er was één briefkaartje dat we toen regelmatig kregen, dat ons gewoonweg bijna wanhopig maakte: zó beheerst, zó beleefd, zó vriendelijk, maar ook zó koppig tevens. Het betrof hier een extra beroerd geval: deze dame woon de in een flat met onverschillige ver zorging en ook hier hebben we ette lijke malen naar toe moeten opbellen om achter een prompte bezorging heen te zitten. En toen eindelijk alles in kannen en kruiken was, stierf de dame. Haar laat ste briefkaart hebben we een hele tijd als aandenken bewaard. Met respect. En grote sympathie. Hier drukken we die briefkaart af. Nu kunt U hem wél lezen. Althans begrijpen. In deze periode kregen wij natuurlijk weinig of geen hulp. De fouten zitten immers buiten ons directe bereik, ja zelfs buiten ons "systeem". Ook hebben andere mensen natuurlijk niet de "koeasa" om op te spelen, in te grijpen, enz. "Allright, it is a one man's job, it is a one man's cross!" Maar in deze periode is het erg moeilijk om glimlachend te luisteren naar filosofen die aanraden het toch vooral kalmpjes te doen, Tjalie, denk om je hart, denk om je bloeddruk. Plan-plan, plan-plan! Het zijn meestal mensen die niets of heel weinig te doen hebben. Die b.v. vaak vertellen: "Ik heb twee pensioen tjes plus AOW, ik zeg maar zo: boleh bilang tevreden, Tjalie! Je moet je nooit om iets druk maken!"... Hoe slecht kennen wij elkander ei genlijk over de hele linie. En hoe ge makkelijk nochtans presenteren wij onszelf als maatstaf bij het beoor delen van een ander. Dit geldt voor iedereen ;ook voor Tjalie. In deze periode leer je ook dat het NIET waar is dat in de ge-automati seerde wereld "alles op rolletjes gaat". BOEKHANDEL TONG TONG ƒ4,15 0,40 porto Herhaal nogmaals: elke keer wat an ders! Alles samen één generale ka rakterfout: onverschilligheid, onverant woordelijkheid. Er is gewoonweg tot op het hoogste niveau gevochten om al die slapheden onder de knie te krijgen. In deze periode wemelde het natuur lijk regelmatig van klachtbrieven. Die we zoveel mogelijk afdeden, niet boos Waarom staat deze briefkaart afge drukt in Tong Tong? Wie schrijft nou een brief in zulke hanepoten? En wat wordt er eigenlijk in gezegd? We hopen niet dat als U over de tachtig jaar oud geworden bent en U zo schrijft als hierboven (als U nog schrijven kunt), U zich zó gedrongen voelt een bepaald contact per post te maken dat dit het resultaat is. Dit was namelijk de (herhaalde) noodkreet van een dame die keer op keer haar Tong Tong niet ontving in elk geval veel te laat ontving elke keer niet bij de pakken neer zat, niet mopperend klachten indiende en niet boos be dankte, maar koppig haar "portie" van de 15de van de maand of "habis boe- lan" van Tong Tong opeiste. U herinnert zich misschien nog wel dat enkele maanden terug ons blad strijk en zet te laat uitkwam door een letterlijk eindeloze reeks van fouten, sufheden, gebreken, onverantwoorde lijkheden, brutaliteiten, diefstallen, enz. rondom Tong Tong. Elke verschijnings datum was er weer wat anders bij wéér een andere schijf van de vele schijven waarop Tong Tong draait: de drukker, de zetter, de opmaker, de cli chémaker, de expediteur, de admini strateur, de binder, de verpakkings chef, de posterijen, de besteldiensten. Ja, zelfs heel lummelige vergissingen als: alle paginaproeven waren naar Groningen gestuurd i.pl.v. naar Den Haag. Of: ja, nou is die en die meneer met vakantie en heeft vergeten door te geven...

Tong Tong | 1969 | | pagina 18