DENK ER OM "ALTE KAMERADEN Het kan toch wèl "BON SANG" Indisch toneel en cabaret Gfoor nijpende omstandigheden kun nen wij helaas geen uitvoerig verslag geven van de herdenking van het vijf tigste geboortejaar van het IEV op 1 november jl. Hoewel de inschrijvingen lang niet zo spontaan binnenkwamen als de organisatoren van de herden king hoopten, was het tenslotte toch wel een "full house" van Laatste Ge trouwen die bij elkaar kwamen. Er waren telegrammen en bloemstukken, ook uit Indonesië en Amerika, er waren ernstige, pidato's en tenslotte een ge zellig samenzitten tot diep in de avond. Al hebben wij op deze laatste bij eenkomst van oud-IEVers heel wat be kende gezichten gemist, aan de andere kant zagen we ook velen terug die we niet verwachtten. En zoals altijd wordt net gehalte van welke bijeenkomst ook niet bepaald door hen die weg bleven, maar door-hen die kwamen. Dus mag met des te meer dankbaar heid en respect de aanwezigheid ge noemd worden van oud-GG jhr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en echt genote, waar zoveel Nederlandse ge nodigden verstek hadden laten gaan. Noblesse oblige inderdaad en een landvoogd die zijn vroegere Indische burgers niet vergeet (hoe weggeassi- mileerd en "voorbij" ook), bewijst hiermee een eer aan de historie, die eigenlijk ons allen tot voorbeeld strek ken mag. Pas bij deze herdenking (in verge lijking met andere Indische herdenkin gen) voelden wij overigens hoe sterk het IEV in de Indische geschiedenis geleefd heeft: omdat wij enorm veel gezichten misten, die in de loop van de jaren met Indië's bestaan verweven zijn, en ons door de dood ontvielen. Dan pas realiseren wij dat de afge lopen halve eeuw voor ons een slag veld geweest is, waarop ontelbaar vele IEV-ers gesneuveld zijn. Zij die over bleven, waren met recht "Alte Kame raden", de herdenking een samen komst van veteranen. Saluut, ouwe krijgers! Driemaal saluut! ...dat wij zoals gewoonlijk de laatste twee nummers van het jaar samen trekken en in één nummer onderbren gen, dat vóór Kerstmis uitkomt. No. 11 van 15 december verschijnt dus niet. No. 12 van 1 januari verschijnt dus niet. In plaats daarvan één (extra dik) nummer op pl.min. 19 december, No. 11/12, het Kerst- en Nieuwjaarsnum mer. Het daarop volgende nummer, No. 13, verschijnt dus op 15 januari 1970. Dus van 19 december tot 15 januari "op een houtje bijten". Maar PLEASE niet omstreeks 15 de cember en omstreeks de jaarwisseling boze brieven sturen van "waar-blijft- Onze eerste, aarzelende koempoe- lan voor het oprichten van een Indische toneel- en cabaretclub is achter de rug. De eerste schrede is gedaan, nu maar poekoel teroes! Opkomst goed, niet-komers alleen omdat het niet kon vanwege werk, af stand of tijd, maar volgende keer zijn ze present. Zo'n eerste keer is altijd nogal roewet. Wat een bruikbaar materiaal, muzi kaal, dans- en acteertalent! En het voornaamste: een tintelend verlangen om er wat mee te doen. Ik wil U wel verklappen dat er "sterren" van vroeger bij zijn die nog niets van hun kunnen en energie heben verloren. U zult verbaasd staan en genieten! Wat we gaan doen? Hard werken aan een complete voorstelling die we hopelijk in het voorjaar 1970 (dat is gauwer dan U denkt) al kunnëm pre senteren. Veel muziek, hartelijk, ou derwets lachen en dan, net als vroe ger, dansen na. Op muziek-zonder- versterkers want gek als het klinkt, onze (oudere) generatie heeft geen versterking nodig om toch gehoord te worden. Er zitten geen jongelui onder de 20 in onze club en we hoeven ons niet schuldig te voelen als we onze richt lijn uitzetten: geen concessies aan nou-m'n-Tong Tong?" U weet ook de redenen: 1. drukkerij en zetterij overkropt met werk, 2. Ver vroegde "bezorg-dwang" van de pos terijen, 3. Extra veel werk bij de jaar afsluiting voor onze staf. Maar zoals elk jaar beginnen we daarna weer met extra frisse moed. En denk er verder ook om: Uw kerst en nieuwjaarswens (voor speciaal, goedkoop tarief, zie vorig nummer pag. 20) moet vóór 1 december binnen zijn. Asjeblieft, TWEE knopen in je zak doek! moderne smaak. Dat wil zeggen, we presenteren wat naar onze smaak mooi, aangenaam, leuk is. En gunnen de jeugd van ganser harte wat ze zo moeizaam veroverd hebben. Er ligt voor ons nog altijd een eigen terrein om op te bouwen immers? Het heeft al zolang verwaarloosd gelegen! Denkt U, nu U de kat al voor de helft uit de boom heeft gekeken: "Ei genlijk heb ik toch wel zin om ook nog wat te doen", dan bent U welkom, direct. Misschien dat U in de plaats waar U woont zelf een clubje kan beginnen, zelf wat muziek of sketches kunt instuderen. Laat het ons weten, we kunnen coördineren, combineren en op die manier meer programma's brengen misschien. Het kan toch wél, zegt Lilian Ducelle "Na de dood van mijn vader zet ik vanzelfsprekend het abonnement voort..." M.R. K.V. Dit zijn maar twee, recente, voor beelden van "poekoel teroes tot voor bij de scheidingslijn van de dood". Elk jaar zijn er zo verscheidene! Wat me dan bij het lezen van deze namen telkens weer opvalt is dat het vaak zulke "namen met een eervol verleden" zijn. Inderdaad: bon sang ne peut mentir: goed bloed verloochent zich nooit! U weet niet half hoeveel kracht het me vaak geeft te weten dat zulke mensen Tong Tong's gele deren sieren. Naast telkens opduiken de gevallen van twijfel, kwade trouw en zelfs verraad (die after all toch óók normaal menselijk zijn!) zijn vele na men bij Tong Tong als een nimmer ge streken banier van onkreukbaarheid en trouw. Hormat! T.R. GEEN ELECTRISCHE RIJSTSTOMERS MEER De Philips rijststomers zijn nu werkelijk GEHEEL UITVERKOCHT Ze komen ook niet meer, dus niet meer bestellen! Mochten wij mettertijd een ander merk vinden, dat minstens even goed voldoet en waar wij volledig achter kunnen staan, dan zullen wij U dit middels duidelijke advertenties laten weten. Voorlopig dus niet meer bestellen! TOKO TONG TONG 3

Tong Tong | 1969 | | pagina 3