HBS SOERABAJA II PISANG SALIE Zelf oud-leerling van de H.B.S. Soe- rabaja geweest zijnde, las ik met meer dan gewone belangstelling het artikel van Karin B. Perkins-Kunst over dit onderwerp. Zijn er geen boekdelen te schrijven over elke willekeurige school en leven niet ontelbare herinneringen weer op bij het lezen van die bekende en ver trouwde namen, plaatsen, evenemen ten en situaties? Ik weet nou uit eigen ervaring, dat het noemen van personen en/of situ aties in de T.T. ongekende en ontroe rende reacties te weeg kan brengen. Daarom, oud Indischgasten, stuur jullie ervaringen en belevenissen zo natuurgetrouw mogelijk in aan de T.T. en laat het niet aan steeds dezelfde mensen over. Iedere persoonlijke her innering is een herinnering voor en van alle Indischgasten. Ik kwam een leergang later op de H.B.S., van 1930 tot 1935. Er was natuurlijk steeds een "trek" van de jongens-H.B.S. via de H.B.S.- straat, Ondomohenweg, Gentengkali- brug en Gentengkali naar de meisjes- H.B.S., daarom dat het beroemde ijs huisje van Topo op Gentengkali strate gisch zo juist was neergezet door hem. Het was het trefpunt voor vele pats trappers en bouwmakers uit die tijd, die zich eerst moed indronken, voordat ze zich durfden te vertonen aan hun "keet" van de van Lochemschool. Dat was, geloof ik, de naam van de meis- jes-H.B.S. op Gentengkali. Je had nl. nog een meisjes-H.B.S., die van de Zusters Ursulinen aan de Darmoboulevard, maar die was bij de jongelui niet zo populair, die lag een beetje uit de route en de nonnen wa ren zeer streng voor de leerlingen. De geschiedenisleraar Heinsius heb ik ook nog als leraar gehad, alleen was zijn bijnaam niet Zeus, dat was de bijnaam voor de toenmalige direc teur Ir. Zyp, vanwege zijn korte ge drongen postuur en overvloedige baardgroei. Qua uiterlijk kwam hij zeer wel overeen met zijn Griekse voor ganger en de woordspeling Zijp/Zeus deed de rest. Latere directeuren, na 1935, waren Ir. Lemaire en de heer Lubbers. Wie eenmaal les heeft gehad van de heer van der Wolk, zal hem nooit meer vergeten. Niemand noemde hem overigens zo, zelfs in de klas tijdens de les werd hij "Opa" genoemd, dat was zijn erenaam! Hij was de verpersoonlijking van de echte goede Indische Nederlander: impulsief, ruig, ook in zijn woorden, zonder nochtans ooit grof of vulgair te worden, joviaal en toch autoritair, behulpzaam, kortom alle goede eigen schappen van de tropen-Nederlander in zich verenigd. Hij had ook een voor liefde om er uit te trekken, de vrije natuur in. Wij liepen dan via de zij ingang langs de Cannalaan, de Amben- ganweg en Tambaksari naar "Het Bosch" op Tambaksari om in de vrije natuur de lessen te volgen. Helaas werd nog tijdens mijn H.B.S.-tijd dit bos opengekapt ten behoeve van het nieuwe H.B.S. voetbalveld annex sta dion. Ik geloof, dat Opa nog voor de oor log is overleden en dat hij op Kern- bang Koening ligt begraven, doch dit weet ik niet zeker. In elk geval bewaart iedere ex-leer ling van de H.B.S.-Soerabaja de dank baarste herinneringen aan "Opa". Ook de heer van Zoonen als gym nastiekleraar heb ik nog gekend. Later kwamen de heren Buitenhuis en van den Berg. De H.B.S.-vereniging U.N.I. hield niet alleen twee maal per jaar een dans fuif in de aula van de school, maar had ook een toneelclub en een deba tingclub. Het hoogtepunt van elk schooljaar was de jaarlijkse ontmoe ting U.N.I.-T.A.V.E.N.U., de H.B.S.- vereniging van de Malangse H.B.S. Om het andere jaar werd deze ont moeting in Soerabaja en Malang ge houden. Het programma omvatte de officiële opening door het bestuur, meestal gevolgd door een officieel diner. Overdag waren de sportwedstrijden, athletiek, zwemmen en later ook voet ballen. Het sluitstuk vormde de knal fuif bijgewoond door nagenoeg alle leraren en hun dames. Wie ooit deze fuifen heeft meegemaakt, zal de sfeer ervan nooit vergeten. Heeft niet menig H.B.S.-er er tijdens zijn schooltijd de liefde leren kennen, de eerste schuchtere liefde en zelfs de grote liefde culminerend in een later huwelijk, zoals Jane Pfaff en de "hoogspringer" Geurtsen? Enkele namen noemen uit die tijd: de donkerharige Gracie Zorab en haar hoogblonde vriendin, heette ze niet Leni Bijsterveld? De zusjes Loes en Prada van Vloten, Jane en Milly Pfaff, Deetje Ockerse, Willy Laban, Bennie Kerkhoff, Ellie Simon, Ang Sian Nio, het knapste meisje van de klas, Loes van Someren Greeve, ach, het waren er zovelen, deze enkele namen schie ten me op het ogenblik te binnen. Van de jongens noem ik de ge broeders Comfurius, de gebroeders Beem, Chris Tan, Henk Tan, Geurtsen, Wim Auer, Bomhoff (gesneuveld als vliegenier boven Malakka tijdens de Japanse inval), Coomans (gesneuveld bij Garoet als reserve-officier van het KNIL tijdens de Japanse inval), Wim van der Sluis, Soegito, de badoet van de klas, mijn vriend Ernst Koppeschaar. Ook hier moet ik volstaan met het noemen van enkele namen daar de rij anders eindeloos lang zou worden. Van T.A.V.E.N.U. Malang kende ik buiten mijn twee neven Nono en Huib Smelt o.a. de meisjes Thea de Lange, de meisjes Kolling en de blonde ster van de H.B.S.-Malang Emmie Tibo. Laat mij in dit relaas volstaan met zakelijk opnoemen van enkele namen en feiten, doch welke ex-H.B.S.-er uit Soerabaja schrijft iets naders over een bepaald onderwerp of herinnering, waar deze school zo rijk aan is. Wie schrijft bijv. over de rol van U.N.I. in de toenmalige schoolvoetbal-competi- tie, de onvergetelijke wedstrijden te gen de N.I.A.S., de K.E.S. en andere scholen. Komaan, oude sobats, klim in de pen en schrijf jullie herinneringen en we derwaardigheden neer, elke herinne ring aan Indië is ons allen dierbaar. W. E. Grashuis Ook ongeteld vele oer-Hollandse kruideniers en groentenmannen wer pen zich enthousiast op de verkoop van Indische en Chinese spijzen en kruiden. (Terwijl vele nootbruine In dischgasten zó volmaakt geassimileerd zijn dat ze alleen nog maar kentang ongklok eten). Hoe dan ook, de tijd zal niet meer veraf zijn dat "De Chi nezen van Europa" ook "Chinese toko houders van Europa" geworden zijn. Alleen levert in dit eerste overgangs tijdperk de spelling van heel wat hei dense woorden veel soesah op. Zo zagen wij in een Haagse groentenhan- del op een pakket rasechte pisang saleh met forse letters geschreven staan: "Pisang Salie". Let maar op: dat wordt binnen afzienbare tijd Salie banaan. En over een eeuw determine ren taalkundigen geleerd: "Het begrip Jan Salie is kennelijk afkomstig van de welbekende Salie banaan, een "ra re pisang" uit het voormalige Ned. Indië. Een laatst treurig restantje uit een koloniale tijd..." N.V. Azië Zwitserland Technisch Bureau HENNEMAN Handel Mij. Sinds 1916 ELECTRISCHE-, CENTRALE VERWARMINGS- EN SANITAIRE INSTALLATIES, TEVENS GASFITTERS specialisten in onderhoud en vernieuwingen van installaties in reeds bestaande huizen. Volledige garantie, prijs offerten. Atjehstraat 68-72 Den Haag Telefoon 55 03 00 (3 lijnen) 9

Tong Tong | 1969 | | pagina 9