...EN IN DE LUCHT Er heeft bestaan een instructieboekje van het oude KNIL dat kortweg heet te: "Aanh. V.P.T.L.": Aanhangsel van he Voorschrift voor de uitoefening van de Politiek-politionele Taak van het Leger. Lees geen romans over het leven van soldaten, noch knappe studies van toekijkers. Vergelijk de roman "De Hongertocht" van Székely-Lulofs met het hoofdstuk No. 76 (10 pagina'sin het Aanh. VPTL, en ontdek dat voor de soldaat, de man van de daad, het droge rapport openbarender is dan het woordenrijkste verhaal. Zo zijn de volgende korte vermel dingen bij wapenfeiten In de Lucht" welsprekender dan de langste romantische verhalen. Voor lezers die leefden. En weten. Van hetgeen in de wereldoorlog de "Nederl. Indische Strijdkrachten Te Land, Ter Zee en In de Lucht" hebben verricht, zijn in verhouding de presta ties "In de Lucht" het minst bekend. Mogen wij hier één klein tipje van de sluier van onbekendheid oplichten? Zoals in het nummer van 1 novem ber (14e jaargang, pag. 12) in het ar tikel bij de foto van de Bandoengse H.B.S. werd aangekondigd, volgen hierbij nadere bijzonderheden over J. P. (Jaap) van Helsdingen, indertijd leer ling van deze H.B.S., in de oorlog Ka pitein-vlieger. Voor zijn moedig op treden in de strijd tegen Japan werd hij verschillende malen onderscheiden: Bij Gouvernements Besluit Nr. 1 Z van 27 januari 1942 werd hem het vliegerkruis toegekend. De mutatie luidde: "Als commandant-voorvlieger eener patrouille jachtvliegtuigen op onver schrokken wijze een luchtgevecht aangegaan met een overmachtigen vijand en daarbij een vijandelijk jachtvliegtuig afgeschoten", (boven Singapore). In febr. 1942 werd van Helsdingen bij K.B. benoemd tot Ridder 4e klasse M.W.O. wegens het volgende wapen feit: "Als commandant voorvlieger van ene afdeling jachtvliegtuigen op de 23 en 24 jan. 1942 duikbomaanvallen uitgevoerd op vijandelijke schepen en ondanks 's vijands lucht- en ja- gerafweer door beleidvol en moedig optreden alsmede initiatief, vastbe radenheid en koelbloedigheid de vij and zware verliezen toegebracht hebbend, hij daardoor blijk gegeven van uitstekende militaire eigenschap pen in de strijd tegen de plaatselijk zeer overmachtige vijand zomede van onverschrokkenheid en kalm beleid in ettelijke gevechten". Kapitein-vlieger J. P. van Helsdingen, Ridder llle KL M.W.O.gesneuveld 7 maart 1942 in de strijd om Bandoeng. Bij K.B. van 14 juli 1948 tenslotte werd hij posthuum bevorderd tot Rid der 3e klasse M.W.O.: "Na in febr. 1942 om zijn voorbeel dig gedrag benoemd te zijn tot Rid der 4e kl. der M.W.O. het zich op nieuw in de strijd onderscheiden door uitstekende daden van moed, beleid en trouw door in de morgen van 7 maart 1942 bij de comman dant der Mil. Luchtvaart, ondanks de bij dit commando als gevolg van zeer sterke Japanse luchtovermacht bestaande twijfel aan de mogelijk heid van nog een offensieve inzet, niettemin uit eigen van hoge offen sieve geest en offerbereidheid ge tuigende aandrift krachtig te beplei ten de van de N.l. Luchtvaart laatst overgebleven 4 gevechtsklare jacht vliegtuigen voor een verrassende aanval onder zijn bevel in scheer- vlucht boven het door de Japanners bezette vliegveld Kali Djati in te zetten, instede van deze vliegtuigen werkeloos op de grond te houden. Voorts door, toen hem in de plaats daarvan de opdracht werd verstrekt om ter verhoging van het moreel der eigen grondstrijdkrachten tussen Tji- ater en Lembang vliegersteun te verlenen, in de middag van 7 maart 1942 met de 3 andere jagers zonder aarzelen op te stijgen, hoewel hij de overtuiging had, dat door de zeer sterke luchtovermacht van de vijand in het desbetreffende gebied, deze vlucht een dodenvlucht gelijk zou worden en hij tevens wist dat de capitulatie van het K.N.I.L. zeer aan staande was. Tenslotte door, on danks de overmachtige vijandelijke tegenstand, zijn opdracht te volbren gen en aan de grondstrijdkrachten de beoogde opluchting te verschaf fen, waarbij hij zelf sneuvelde". I1 In de Erelijst van de Koninklijke Luchtmacht troffen wij ook nog de vol gende gegevens aan over de Vaandrig kortverband vlieger Samboedjo Hoerip: "19 januari 1942. Na het uitvoeren van een bombardementsopdracht op Japanse troepenconcentraties te Mu- ar (West Malakka), werd de patrouil le van drie Glenn Martinbommen werpers door ongeveer negen Ja panse jachtvliegtuigen aangevallen. De door de Vaandrig Samboedjo Hoerip bestuurde bommenwerper werd afgeschoten en stortte bran dend in zee. De hele bemanning ver loor het leven. De beide andere Glenn Martins moesten noodlandin gen maken op het oerwoud. Van het commandovliegtuig kwam de Luite nant van Steen om het leven; van het eerste volgvliegtuig werden twee leden van de bemanning gedood". REGELMATIG (ja met hoofdletters) horen wij op onze redactie of in privé ontmoetingen van daden van vaak on gelooflijke moed, volharding en opof feringsgezindheid vaak betaald met het leven. Zowel van frontstrijders als van kameraden in krijgsgevangen schap en in "Bersiap"-kampen, door Totoks en Indo's hoog en laag, door Indonesiërs en frêle meisjes bij de Kempetai. Er bestaan geen ademstokkende ro mans of rapporten over. Indische men sen kunnen niet getuigen. Maar het leed wérd geleden; de offers wérden gebracht. Waarom herdenken wij, hun ne adiks, hen niet? Omdat niet een Hollandse of Europese actie voorgaat? Blijven wij daarom achter, toen eens onze Indische landgenoten ons durf den voorgaan in de dood voor een zaak van Eer, van Recht of van Plicht? Vergeet ze niet, lezers! Vergeet ze niet! In the world's broad field of battle In the bivouac of Live, Be not like dumb driven cattle, Be a hero in the strife! Let us than be up-and-doing With a heart for any fate, Still achieving, still pursuing Learn to labour...and to wait! Longfellow 10

Tong Tong | 1969 | | pagina 10