■ii/Uy li TAWON 'NDAS %U DJOtüA %)lCO HERKENNING III Komt U van BUITEN Den Haag toesoek konde sebelah rotan armbanden van 24 krts goud (mas kertas) Het tawon 'n das avontuur (Suma- traanse herinneringen) in Tong Tong van 15 juli j.l. bracht mij een ervaring met dit vliegend volk in herinnering. Het was tijdens de inventarisatie van kina-ondernemingen t.b.v. de kina-res trictie omstreeks 1938, dat ik met een opnameploeg van het bosbouw proef station op een kina-onderneming in het Preangerse een vrij jonge kina-aan plant indook. De nog ongedunde, zeer dichte opstand was slechts met veel moeite te doorworstelen, kruipende ging het beter, vandaar het duiken. Net was ik enkele meters kruipend gevorderd toen een gonzend geluid mij op de plaats deed bevriezen. De voor mij uit weggebogen takken vasthou dende keek ik ontzet naar de vlak voor mijn neus hangende kluwen tawon 'n das met vele er om heen vliegende gonzende leden. O zo voorzichtig en hopende dat zij mij niet zouden opmerken kroop ik terug tot buiten de aanplant. Gelukkig kon ik dit ongestoord doen, misschien omdat het kluwen bezig was zich te ontwarren en het luchtruim te kiezen. Of zij mij al of niet opmerkten zal ik nooit weten, een feit was dat zij mij met rust lieten. Nog ontdaan wilde ik omlopen om op een andere plaats het duiken op nieuw te proberen toen ik in een lager gelegen oudere open aanplant een groep wiedende koelies opmerkte, die in de volgende ogenblikken de mee spelenden van een schouwspel zouden worden. Enkele tawons zoemden om een dicht bij mij werkende koelie en hin derden hem blijkbaar, want met veel misbaar sloeg hij er met de arit naar. De tawons verdwenen en ik wilde de jonge aanplant opnieuw ingaan, toen een toenemend dreigend gegons mij weer deed verstarren. En daar kwam als een uitstekend getraind stuntteam in een pijlforma tie een zwerm tawon 'n das aanvliegen, passeerde mij op enkele meters en dook aanééngesloten recht op de koe lie af, die zonet met de arit om zich heen had geschermd. De man zag de pijl aankomen en vloog schreeuwend om hulp naar zijn mede arbeiders toe. Deze wachtten hem echter niet af, maar gingen overhaast op de loop, alle kanten uitstuivend een goed heen komen zoekend. Ademloos toekijkend zag ik dat de tawons geen acht sloegen op de an deren, maar slechts die ene man ach terna joegen. Struikelend, vallend, gillend en wild om zich heen slaand probeerde het slachtoffer de kali te bereiken, die en kele tientallen meters verder stroomde. Nadat de anderen in de eerste schrik de benen hadden genomen, bleven zij al gauw staan toen zij merkten dat het niet om hen ging. Verschrikt en sprakeloos keek een ieder naar de lijdensweg van de zwaar beproefde, ook toen hij met een plons de kali was ingetuimeld en een eind verder onder de kant en onder afhangende struiken weer bovenkwam, bleef men als verlamd naar de kali staren. Nog een tijdje bleef de zwerm boven de plaats waar de man in het water was verdwenen hangen, als waren zij niet tevreden met de afstraffing. Aarzelend en als met tegenzin zich hergroeperend stegen zij eindelijk op, het gegons verloor zijn dreigende on dertoon en verdween de nu gekalmeer de zwerm. Het duurde nog even voor het slachtoffer op het geroep van zijn me de arbeiders antwoordde en men zijn schuilplaats kon lokaliseren. Moeizaam hees men hem uit het water, waarna hij zwaar ondersteund door zijn mak kers strompelend huiswaarts werd ge leid. Oh arme, wat zag hij er uit, vooral bovenlichaam, armen en hoofd hadden het zwaar te verduren gehad van de Grappig die "herkenning 1 en 2" in Tong Tong van 15 oktober. Met ons Indische verleden zijn we toch wel zwaar belast en dikwijls verwonder je je over de vreemde associaties die je dagelijks tegenkomt. Hoe vaak op een dag meen je iets te herkennen, doch blijkt het achteraf heel iets an ders te zijn. Het gaat zo onbewust en je vraagt je af of je er ooit af zult komen. Om je slap te lachen soms. Iemand in huis is leuk geweest en heeft iets tegen de muur opgepletst. "Een tjitjakl-denk je. Neen, een uitge plozen sliert uit een viltstift. Een vliegend zomerbeest tegen de lamp: een larong? Mis natuurlijk. Er ritselt iets tussen de planten in de tuin: een kadal? Neen, een dood gewone kat. Het geluid van een stok met rinke lende blikjes er aan: toekang pidjit? Neen, een kind met wat rommeltjes aan een tak. En dan sta je weer eens, in een echt warm land, met blote voeten op een zachte tegelvloer. Héél Je loopt een paar passen, staat stil, loopt weer een stukje, en nog eens. Je zegt glun der: zalig, weer eens met blote voeten op een tegelvloer te lopen". De ander begrijpt er ^iets van. Nou en? Ja, hij staat met beide voeten, stevig in slof fen, op de grond. Ik ook, maar er is nog zo veel meer...eindeloze voorgale rijen, koele ochtenden, vogelgeluid in de bomen, hete middagen, alleen de vloeren zijn koel en glad, stilte en zon buiten en nog zo eindeloos veel meer. R.C.A. duikbommenwerpers model "tawon 'n das" en begonnen sterk te zwellen, uit de dichtgezwollen ogen kon hij nauwelijks kijken. Wat een ijzeren hart moest hij wel hebben, dat de tientallen injecties bij engif hem niet op de plaats hadden geveld. Hij heeft het avontuur overleefd, maar vermoedelijk zal hij er een heilig respect voor tawon 'n das van hebben overgehouden. Si Meong minna* <nmnimiii[tii!uii B iHwiiniiinuiiiiuiiiiiiiiuuiiiiniiiiuiiiiiHUunttnnnnnHoiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiilllliiiiiiiiiiliiiiiiiililili BRILJANTEN GOUDEN markiesringen schakelarmbanden t hangers krintjing oorknoppen slangen I IJl I I gezet in 22 karaats goud colliers IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1HHHIII Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 MIDO peniti kabaja van 22 karaats goud polshorloges Wij betalen, bij aankoop vanaf 200,de reiskosten voor één persoon geheel terug I I 11

Tong Tong | 1969 | | pagina 11