GEN SLA Soms vragen de mensen hier of er in Indië nu veel slangen waren. Na alle verhalen in Tong Tong over dit onderwerp zou je die indruk ook wel krijgen en het zou zo leuk zijn nu eens ijselijke geschiedenissen te kunnen op hangen. Wat wij te vertellen hebben over ontmoetingen met slangen is he laas niet indrukwekkend, hoogstens komiek. Voor de slang meestal dra matisch. Volgens mijn moeder was ik als kind zo geweldig dapper met dieren, dat ik eens een slang voor de neus van de poes weghaalde en kalm naar het bos, achter het huis terugbracht. (Laatst was het al een oeler welang!) Een vreemd voorval speelde zich af toen we nog niet zo lang in een nieuw huis woonden. Zoals altijd waren ook hier tralies voor de ramen van de slaapkamer, een lambrizering liep langs de hele wand. Op een nacht droomde mijn vader dat hij door een slang gebeten werd, hij ging snel naar de CBZ, waar men hem niet helpen wou want hij zou het zich alleen ver beeld hebben, er was immers niets te zien en hij zou het wel gedroomd heb ben. Vroeg die morgen wou ik me aan de wastafel wassen en zag achter de opstaande rand, op de lambrizering, een bruine slang rustig liggen slapen. Opperste verbazing bij mijn ouders, vooral na het vertellen van de droom. Met het dier werd korte metten ge maakt. Tweede voorval in het zelfde huis: een avond vol tamoe. Het zou laat worden en mijn moeder gaf de bedien den verlof naar huis te gaan. Zij be gonnen alvast de jalouzieluiken te slui ten. Een djongos liep achter een soort biedermeierbank langs, rekte zich uit om bij het raam te komen, deinsde verschrikt achteruit oelerl Weer lag er 'n reptiel op de rand van de lambri zering! Ineens grote activiteit van de ouders en gasten. Met stalen golfclubs gewapend ging men tot de aanval over. Er werd druk ingehakt ergens achter en later vóór de bank, veel gelach en kreten van pijn wanneer zij elkaar fiks op de voeten en tegen de schenen sloegen. De djongos stond op een veilige afstand bescheiden te lachen, de slang was radeloos, doch de over macht te groot en met een forse tik kliefde moeder het reptiel middendoor. De gasten controleerden of hun tenen niet los in hun schoenen zaten, alles was in orde. Vervolgens die stille, inktzwarte avond, buiten erg donker, op de voor galerij veel licht. Moeder leest voor en ik kauw afwezig mijn keurig in blok jes gesneden boterham. Achter de bakken met palmen, in het donker, spelen de honden een vreemd spelle tje. Ik hoor grint ritselen, zij schuifelen heen en weer, blaffen kort, soms brom men ze en ineens hoor ik duidelijk sissen. Wanneer ik opsta zie ik een fascinerend schouwspel. Alle vijf hon den staan in een kring om een prach tige groene slang heen. De kop is hoog opgeheven en duidelijk is een felrode buik te zien. De slang schiet op één van de honden af, doch onmiddellijk springen de honden ach ter het dier snel vooruit en grommen. Bliksemsnel wendt de slang zich en chargeert de aanvallers, waarop de an dere honden toeschieten, met korte blaffen leiden ze de slang af. De vijf bewaren steeds de zelfde afstand tot de slang, die ook niet van zijn plaats kan komen. Onderwijl komt mijn moe der, weer gewapend met een golfstick, in gezelschap van twee bedienden. Verder heb ik maar niet gekeken hoe het afliep. Het moet na én van de hevige eer ste regens geweest zijn dat ik op een morgen twee van die zelfde exempla- OPA'S AUTHENTIEKE MOPPEN Alhoewel de hieronder volgende mop pen niet specifiek "Indisch" zijn, stuur ik ze toch in, omdat ze "ik durf god- straf te zweren" authentiek zijn, niet uit een boekje zijn overgenomen of door derden zijn verteld. Als jonge Opa observeer ik mijn beide kleinkinderen, Pamela van 5 jaar en Mikkel van 3 jaar, voortdurend in al hun doen en laten, maak geregeld kleurenfilms en kleurenfoto's van hen en teken bepaalde gebeurtenissen op. Aangezien wij "Indischen" onder el kaar zijn, zal ik bepaalde woorden ge woon voluit schrijven en niet volstaan met Als U het "te erg" vindt, tjoba U sluit even uw ogen totdat U bij het volgen de woord bent en dan U lees weer rustig verder. Afhesproken. Melkgebit. Mijn kleindochter Pamela is op die leeftijd, dat ze haar tanden en kiezen moet wisselen. Kenès als zij is, vindt ze dat heel erg! Deze gebeurtenis neemt dan ook een groot deel van haar denken in beslag en bepaalt heel veel van haar hande lingen en gezegden. 's Avonds worden ze door de vader of moeder altijd samen gebaad en na het bad op de etenstafel aangekleed. Ze waren net in een bui om elkaar de loef af te steken, "je hebt lekker dit niet en jij hebt lekker dat niet". Terwijl ze piemelnaakt tegenover el kaar stonden op de tafel, zei mijn kleinzoon plotseling: "En jij hebt lek ker geen piemeltje en ik wel!" Pamela was even verbouwereerd, maar toen dacht ze aan het wisselen van de tanden en antwoordde: "Ja maar, dat is echt een teken, dat je nog een babytje bent, als je een ietsje groter wordt, valt het heus vanzelf wel af, hoor!" ren, morsdood en verstijfd, in een ge metselde vergaarbak voor regenwater vond. Ze lagen er zo erg dood en pathetisch samen in het water. Toen ik de kebon mijn vondst toonde schrok hij zichtbaar. Vermoedelijk huisden zij samen in de immense ficus die het huis beschaduwde, of op het dak van de bijgebouwen en waren zij door het water verrast door de dakgoten en regenpijp in de bak gespoeld en had den er niet meer uit kunnen ontsnap pen. Een zeer dramatisch voorval vond op een ochtend plaats, ledereen in huis was druk in de weer en niemand schonk veel aandacht aan regelmatig terugkerende angstgilletjes. Toen ik op onderzoek uitging vond ik nota bene in de gemetselde goot, vlakbij de spenkamer, waar ik ettelijke malen langs gekomen was, een slang, met fier geheven kop waarin een vliegende kikker. Kassian ,die arme kerel. Kop 12

Tong Tong | 1969 | | pagina 12