iSkola kampret uli cle jaren 1928-30 Waar is de bijnaam "Sekola Kampret" vandaan gekomen? Is de "voor de hand liggende verklaring' (al dan niet spot tend bedoeld) wel de juiste? Plotseling komt een even simpele als natuurlijke verklaring uit onze lezerskring tevoorschijn. Van iemand die het weten kan: een "ex-kampret" zelf! En zoals in veel "oosterse" onbegrijpelijkheden ligt de oplossing op het terrein van de humor Het christelijk instituut voor jonge dames "Salemba" had de naam Se kola Kampret waarschijnlijk te danken aan de taftzijden zwarte strikken die de meisjes droegen. En niet alle dagen, maar 's zondags. Wij hadden daar 21 jurken: voor school 6, voor de middag 6, als huis jurk 6, voor de zondag 3. Ging de zondagse jurk aan, dan werd een taft zijden strik zorgvuldig gestrikt en langs het achterhoofd gevlijd met spelden aan het haar bevestigd. Wij droegen een wrong of een losse streng. De kleintjes, meestal tamelijk kortharig, droegen de strik boven op het hoofd. Die strikkenmode ging er helaas al heel gauw uit. Des zondagsmiddags mochten wij "voor" zitten. Aan weerszijden van een vorstelijke tamarindelaan, die naar het huis leidde, lag een groot gazon, aan één kant met tennisbanen, aan de an dere met een waringin. 's Zondagsmid dags zaten wij dan allemaal in het gras. De tram reed langs en er was veel verkeer. Zóveel rode auto's, zó veel rode dassen, enz. De oudere meisjes schepten er een plezier in te zien welke aanbidders (stille) een keer of tien, .twintig langs kwamen. Later mochten wij dan ook niet meer zo dicht bij de weg zitten. En als wij dan in de namiddag de poort uitgingen, netjes twee aan twee, dan kan men zich voorstellen dat "de volksmond" al spoedig het woord kampret gebruik te. Sekola kampret: op den duur ken den de taxichauffeurs of sadokoetsiers de school alleen bij deze naam. ons. Er werd van allerlei ingestudeerd: een soort musical met Lies Bouman als bloemenfee. Verder een revue. Onder leiding van Lousje Begeman kwamen de grote meisjes, allen als geisha's verkleed met parasols, met trippelpasjes op langs het voetlicht, elegant zwenkend met de parasols, zingend: Ik ben het mooiste, schoonste meisje van Japan. ledereen noemt mij de Rolly Bolly Sun Met mijn waaier heel bekoorlijk... Breng ik 't hoofd op hol zelfs van de wijste man. Tjong Kina Tjong Kina Tjong-Tjong Jokohama Nagasaki enz. Onder leiding van juffrouw Legrand moesten we heel stiekem instuderen de Hochzeitmarsch van Mendelssohn: Treulich geführt Ziehet dahin vreselijk moeilijk, hoor! Gelukkig dat de groten meezongen. Met dat al werd het een grootse bruiloft. De bruid was in het crème, alle meisjes in het wit. Voor ons be gon het feest in de kerk. Wij werden opgesteld voor het zingen, als zij na het Gemeentehuis zouden binnentre den. De broer van Juffrouw Okken was voor de gelegenheid uit Holland over gekomen. Ik geloof dat het bruidspaar ontroerd was toen zij ons zo hoorden zingen. 's Avonds begon het feest opnieuw. Voor het diner (of erna?) had de op voering plaats. In elk geval verliep de show heel goed op een daarvoor speciaal aangebracht podium. De bloe menfee kwam op door het middelste raam van de achtergalerij. De als bloe men prachtig geklede meisjes zongen hun liederen. En de wind (enige meis jes achter de coulissen) zephirde hun liedje door de ruimte als de bloemen zwegen en de fee haar aria gezongen had. Het diner was uiterst gezellig, de tafels gonsden van stemmen, het bruidspaar, de genodigden, de onder wijzeressen en... de ongeveer zestig meisjes. Naderhand schijnt hun aantal geslonken te zijn. Heel veel later in Holland hebben Aafje en Hetty Ott en ik onze juffrouw en haar man opgezocht in Zeist in hun villa, waar ter herinnering aan de Se kola Kampret een marmeren zuiltje was ingebouwd. Eka Kelk-Thoden van Velzen Zie artikel: Skola Kampret in T.T. no. 6, 30 september 1969. Gis en waar heid liggen vaak mijlen van elkaar! Wat het internaat betreft, het was een indrukwekkend huis met marmeren zuilen en marmeren vloeren. Je kwam binnen in een voorgalerij met aan weerszijden kamers. Dan door grote openslaande deuren in een enorme zaal met wederom kamers aan beide ziiden. Daardoor heen kwam je aan de achtergalerij, ook met zuilen. Een groot feest heb ik in dat huis meege maakt toen Juffrouw Okken, in die jaren de directrice, ging trouwen met de heer Van Dijk van boekhandel Kolff (of Visser?). Een hele gebeurtenis voor Een aanvallige schare jongedames van de "Sekola Kampretbij het huwelijk van een geliefde lerares. De leerlingen waren van allerei ras en stand en kwamen uit de verste hoeken van Indi'ê en Holland zelf. Ook in de omgang groeide men dus op in een internationaler" sfeer. 14

Tong Tong | 1969 | | pagina 14