Uit een tijd van jagers en vechters (II) - CV. Quartero Radio^ Bolland Laatmaar niet TE laat.' De in Tong Tong van 15 okt. j.l. geplaatste foto en de daarop afgebeel de tijger (pag. 21) is mij heel goed bekend, en is geschoten door de B.K. (Bouwkundige van de S.S. en Tr.), Carlo Valero Quartero en is niet ge schoten door de Krontjongspeler en vechter door U bedoeld. De jager zelf staat niet op deze foto, doch lag tijdens het maken ervan zwaar gewond in het ziekenhuis te Padang. De geschiedenis luidt als volgt: C. V. Quartero was in het eind van de twin tiger jaren werkzaam in het Padangse voor terreinopnamen; en op een na middag met een inlandse jager erop uitgegaan om te proberen de tijger te schieten die de omgeving onveilig maakte. Dit lukte in zoverre dat hij de tijger zwaar had aangeschoten maar niet te pakken gekregen, want een aangeschoten tijger achtervolgen is zeer gevaarlijk. De volgende morgen toen hij met zijn mandoer en een aan tal koelies een bospad volgde naar zijn werkterrein, werd hij onverhoeds door de aangeschoten tijger aangeval len, waarbij zijn linker bovenarm ge heel werd opengereten. Dankzij het snelle ingrijpen van zijn mandoer, die met zijn kapmes op de tijger insloeg, bracht Quartero er het leven af. In het ziekenhuis opgenomen wilde de dokter de arm afzeten, maar daar moest Quartero niets van hebben, lie ver dood dan zonder arm, zo zei hij. De dokter gaf niet veel hoop, van wege de zwaar geinfecteerde verwon ding, maar ofschoon hij meer dan een jaar in het ziekenhuis doorbracht, kwam hij er toch bovenop; wel met een verlamde en misvormde arm, maar zijn linkerhand kon hij toch gebruiken. Quartero vestigde zich na de laatste oorlog in Arnhem, waar hij in 1957 of 1958 overleed. W. F. J. Krols Noot van de Redactie: Dit stukje was al ter perse, toen ons een nóg uitgebreider verslag van andere zijde be reikte. Ook dat andere verhaal komt in Tong Tong. Er zijn méér kanten aan de jacht, dan men doorgaans presenteert in leken-verhalen. Eén van die kanten is dat elke jager OOK GEJAAGDE is en op velerlei wijze ten prooi kan vallen aan het gejaagde dier of andere dieren. Overigens is door de meeste lezers góed gelezen: in ons eerste relaas spraken wij over "EEN" Quartero, dus NIET de uit de Betawiese vechtwereld bekende Q. Kantoor, Toko- en Boekhandel Tong Tong GESLOTEN van 24 december 1969 tot en met 1 januari 1970 Stationsweg 143 tel. 070 - 60.17.03 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 - 86.32.01 VOORBURG INDONESISCHE Grammofoonplaten uit im port: JAVAANSE L.P.'s o.a. met Aida Mustafa en Isnarti - SOENDANESE L.P. met Suara Sunda - AMBONESE L.P.'s met Trio Aleyo en Kapanya - MINANGKABAU L.P.'s met Elly Kasim - INSTRUMENTALE krontjong L.P.'s etc. Prijs per stuk f 19,50 stereo. Daarnaast ons normale volledige Hawaii en krontjongrepertoire in alle prijsklassen van af 4,95! Afspeelapparatuur, Radiomeubels, T.V.'s etc. met grote kortingen door eigen import. Ons filiaal Stationsweg 77, tel. 070-601512 heeft nu alle STUNT aanbiedingen: 3 singles voor 2,50 of f 0,85 per etuk en L.P.'s van f 3,30. Antiquariaat C. P. J. van der Peet AMSTERDAM Nwe Spiegelstraat 33-35 HAARLEM Jansweg 39 Koopt en verkoopt Alle boeken over Indonesië KLEfN Eigenlijk merkwaardig dat Engeland en Frankrijk, ja zelfs het kleinere Bel gië, hun koloniale verleden kunnen vergeten (vooropgesteld dat het inder daad zo gruwelijk is als het wordt voorgesteld) en Nederland niet. We lezen nu al vele jaren achter elkaar buitenlandse bladen maar vinden ner gens zulke kleinburgerlijke "taaiheid" om maand in maand uit zichzelf farize- isch schoon voor te stellen naast een bij de haren erbij gesleept koloniaal verleden. Waarin kleine mensen al niet "groot" kunnen zijn...! STATISTISCH ZAKBOEK 1969 Trouwe kopers van het statistisch zak boek kunnen wij mededelen dat het statistisch zakboek 1969 verschenen is. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, f 6,25 0,80 porto. BELASTINGVRIJE KAPITAALSVORMING MET VERZEKERING reeds mogelijk v.a. 25,— p. maand. Vraagt geheel vrijblijvend bezoek, djangan maloe! Tevens zijn wij gespecialiseerd in Levens- en Beleggingsverzekeringen, Lijfrenten, Studie- en Kinderverzekeringen. Beleggingen (Mutual Funds). Wij ver tegenwoordigen de meest vooraanstaande Nederl. en Buitenl. Maatschappijen. Ook zoeken wij medewerkers (bijv. Gepensionneerden), die van ons hulp en een grondige opleiding ontvangen. Alg. Assurantiebedrijf SELECTA, Gr. Hertoginnelaan 136, Den Haag, Tel. 63 14 82 Ruim een maand terug kregen wij opeens een aantal leuke vlotte opstel len toegestuurd van een lezer, die als ondertekening de naam "Soerbajaan koos. Hoe hij schreef en hoe hij het echte Soerabaja nog steeds in zijn "krokodillenhart" droeg, kunt U terug lezen in het frontplaatartikel van ons blad van 15 juli. En in het stukje over de "kosong" in het nummer van 15 oktober. Ik belde hem op en ik zou nog naar Koudekerk a/d Rijn komen om met hem kennis te maken. Hij heet te J. J. den Outer en hij was onder wijzer. Helaas dwong een vaatziekte hem vooreerst nog tot rust en (zoals later bleek) had ik hetzelfde en moest ook rust nemen. Op 9 november kwam als een schok het bericht dat hij plotseling overleden was. Pas 55 jaar oud. Hoe wel ik hem niet gekend heb, mis ik hem zeer. Uit zijn portefeuille komt later nóg wel wat los, hoor! Zijn. woord over leeft hemzelf! Een paar dagen terug kwam een da me op de redactie, die mij perloe wat te brengen had van haar man die meer dan een jaar geleden overleden was. Het waren een paar oude losbladige cahiers tjokvol aantekeningen en schetsjes. Tot mijn verbazing bleek het copy te zijn, waar ik al naar gezocht heb zo lang Tong Tong bestaat. Het levensverhaal van een Gombong pu pil! Deze prachtkerel van Gombong had het erg ver geschopt in het leven en had de militaire dienst na een veel bewogen carrière als topografie-offi- cier verlaten als grootmajoor. Het was W. Linneman. In de cahiers vond ik nog een paar half afgemaakte brieven aan mij per soonlijk, waarin hij me zijn herinnerin gen aanbood, maar het toch ook weer niet durfde omdat hij zich lang niet goed genoeg vond schrijven... Het manuscript bleek niet alleen voortreffelijk geschreven te zijn, maar ook te getuigen van een heldere, scherpe kijk op grote lijnen en details: een bron van zeldzame en boeiende historische gegevens over dat wonder lijke instituut Gombong. We hopen spoedig aan de publicatie ervan te be ginnen. Maar hoe vaak hebben wij reeds gemerkt dat vooral de mannen van de rustige en plichtsvolle daad a.h.w. bang zijn voor de geschreven letter en zelf tot ongelooflijk moedige en energieke daden in staat hun zelf vertrouwen verliezen als ze de pen op moeten nemen, vooral als het over hunzelf gaat! Maar in elk geval hebben Linne- man's gedachten hun weg tóch nog naar ons blad gevonden. Dank, me vrouw Linneman! En een ver, maar even respectvol Saluut naar Gombon- ger Linneman!

Tong Tong | 1969 | | pagina 5